wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Winniczki po 1,5 zł/kg

120 ton ślimaków winniczków można zebrać w tym roku w województwie podlaskim - przewiduje limit Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ślimaki można zbierać do końca maja, ale Polska Agencja Prasowa powołując się na Dariusza Cymka, który prowadzi skup surowców zielarskich w okolicach Łomży, informuje że póki co ślimaków w skupie nie ma bo zbieraczom nie sprzyjała pogoda. Noce są jeszcze za chłodne, potrzeba też więcej wilgoci i co najmniej jeszcze kilku cieplejszych dni.

Ślimaki
Ślimaki

PAP podaje, że Cymek chce kupić w tym roku 5 ton winniczków. Płaci po 1,5 zł za kilogram, czyli tyle samo co przed rokiem. Winniczki można zbierać od 20 kwietnia, ale nie wszystkie - tylko te, których muszla ma więcej niż 3 cm średnicy, i nie wszędzie - nie można zbierać ślimaków w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach.

W 2012 roku w całym województwie podlaskim zebrano 42 tony winniczków. Ze skupu są one transportowane do firm przetwarzających ślimaki w gotowy produkt spożywczy, który trafia na stoły smakoszy, głównie na zachodzie Europy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0