czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Święto1 Maja (bezpieczne)

Zaledwie kilka osób przyszło na Stary Rynek w Łomży aby świętować pierwszomajowe Święto Pracy. Obchody zorganizowało łomżyńskie Stowarzyszenie 1 Maja. Anna Jakubowska, prezes Stowarzyszenia podkreślała, że spotkali się aby uczcić Święto Pracy, ale także wejście Polski do Unii Europejskiej, które odbyło się 1 maja 2004 roku. Tegoroczne łomżyńskie uroczystości pierwszomajowe odbywały się przy wyjątkowo licznej obstawie policji. Tuż przed godziną 9.00 gdy zgromadzenie miało się rozpocząć na Starym Rynku stały trzy radiowozy.

Nie było przemówień, okrzyków, czy transparentów. „Uroczystości” ograniczyły się w zasadzie do złożenia kwiatów przed wmurowaną w ratusz tablicą upamiętniająca Władysława Świderskiego (1879-1942) pierwszego prezydenta Łomży (1919 – 1934). Później mała grupka członków Stowarzyszenia 1 Maja przeszła przed znajdujące się przy ul. Dwornej popiersie Bohdana Winiarskiego (1884-1969), który był m.in. sędzią i przewodniczącym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, a następnie uczestnicy świętowania mieli udać się jeszcze przed tablicę „województwa łomżyńskiego” (ul. Polowa) i pod dawne więzienie łomżyńskie (Al Legionów).

W tym roku w świętowaniu 1 maja w Łomży nie uczestniczył prezydent Mieczysław Czerniawski (przed rokiem też go nie było) ani łomżyńscy działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy – jak się okazuje - na obchody Święta Pracy wybrali się do Warszawy.

Foto:
Foto:
Foto: Zenon Piechociński i Anna Jakubowska prowadzą łomżyńskie zgromadzenie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0