środa, 21 lutego 2018 napisz DONOS@

0 801 BOCIAN

Z powodu przedłużającej się w tym roku zimy bociany, które powróciły do Polski z ciepłych krajów, borykają się z trudnymi warunkami. Dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” we współpracy z Grupą ENERGA uruchomiło infolinię 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy przez pięć dni w tygodniu udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków, czy zagrożony gniazd.

- Obecnie odbieramy bardzo dużo telefonów z pytaniami dotyczącymi dokarmiania ptaków - mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP „pro Natura”. - Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia - podkreśla. 

Przyrodnicy zbierają także informacje o bocianach, które gniazdują na słupach energetycznych. Po okresie lęgowym pracownicy Grupy ENERGA będę po raz kolejny montować platformy pod te gniazda.
- Do tej pory na podestach zamontowanych przez spółki Grupy ENERGA gniazduje około 16 tysięcy ptaków, czyli około 16 proc. populacji przylatujących do Polski bocianów -  mówi Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy ENERGA SA z przyrodnikami, dodająć, że instaluje się je wyłącznie w miejscach, w których ptaki podjęły już próbę założenia gniazda.

Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0