wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Hipolitowo - konieczna obserwacja sądowo-psychiatryczna

Potrzebna będzie kilkutygodniowa obserwacja sądowo-psychiatryczna 42-letniej mieszkanki wsi Hipolitowo w województwie podlaskim, podejrzanej o zabójstwo pięciorga swoich nowo narodzonych dzieci - uznali biegli powołani przez prokuraturę. Taką decyzję podjęli po jednorazowym badaniu kobiety - poinformował we wtorek (9.04) Janusz Sobieski, szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Łomży, która prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Dlatego w przyszłym tygodniu prokuratura wystąpi do sądu z formalnym wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie takiej obserwacji. Opinia biegłych i psychiatrów potrzebna jest w celu ustalenia poczytalności podejrzanej kobiety.

Mieszkanka Hipolitowa, którą zatrzymano pod koniec października ubiegłego roku, jest podejrzana o zabójstwa pięciorga swoich, nowo narodzonych dzieci. Szczątki czworga z nich zostały znalezione na posesji kobiety. Zwłok piątego dziecka poszukiwano w listopadzie w stawie przeciwpożarowym niedaleko jej domu. To miejsce wskazała sama kobieta, ale szczątków nie odnaleziono.

Według wiedzy śledczych, w latach 1998-2012 kobieta urodziła ośmioro dzieci; wiadomo, że dwójka z nich żyje (mają 7 i 10 lat, są obecnie w rodzinie zastępczej). Co do pozostałej szóstki dzieci (dwóch dziewczynek i czterech chłopców) to wiadomo, że pięcioro z nich nie żyje.

Dlatego postawione jej dotąd zarzuty dotyczą pięciu zabójstw nowo narodzonych dzieci. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, co stało się z szóstym dzieckiem.

W styczniu prokuratura otrzymała wyniki DNA odnalezionych szczątków, które potwierdziły, iż to szczątki dzieci podejrzanej; ojcem wszystkich był jej konkubent. Podejrzana przebywa w areszcie.

Śledztwo ma charakter wielowątkowy, bo badana jest także kwestia właściwego nadzoru nad tą rodziną przez różne instytucje opieki oraz pomocy społecznej. Rodzina była bowiem objęta pomocą i kontrolą socjalną, a także nadzorem kuratora sądowego.

Nikt jednak nie zauważył kolejnych ciąż i faktu, że w rodzinie nie przybywa dzieci. Dopiero w czerwcu 2012 roku pracownik socjalny przekazał policji notatkę o możliwości popełnienia przestępstwa. Po kilku miesiącach badania sprawy kobieta została zatrzymana i aresztowana.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0