czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

ZMIANY W ONKOLOGII. POWSTANIE SIEĆ LECZENIA RAKA

Minister Bartosz Arłukowicz, podczas debaty z okazji Światowego Dnia Chorych, zapowiedział, że 2013 rok będzie rokiem onkologii i zmian w onkologii. - Obiecuję, że wprowadzimy te zmiany, ale na pewno nie będzie to proste - powiedział szef resortu zdrowia.

Tegoroczna debata poświęcona była problemom pacjentów onkologicznych. Z danych przedstawionych przez ministra zdrowia i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że od 2005 roku trzykrotnie wzrosły nakłady przeznaczane na leczenie nowotworów. 8 lat temu na walkę z rakiem wydano 1,5 mld zło¬tych, w 2012 roku te nakłady wzrosły do 6 mld.
Niestety, mimo zwiększenia nakładów na leczenie nowotworów Polska w dalszym ciągu jest na szarym końcu europejskiej listy jeżeli chodzi o walkę z rakiem.
Minister Arłukowicz jednocześnie zapowiedział zmiany w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dotychczas pieniądze przeznaczane na walkę z rakiem wydawane były zarówno na badania przesiewowe i nowoczesny sprzęt. Teraz te 250 min złotych, które budżet państwa przeznacza na raka, mają zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na profilaktykę. - Profilaktyka ma być głównym celem tego programu - tłumaczył Minister. Cieszy¬my się, że Ministerstwo Zdrowia podziela stanowisko Koalicji RSM.
Nowe, rewolucyjne zmiany razem z Ministerstwem Zdrowia mają przygotować wybitni specjaliści ds. onkologii, a także środowiska pacjenckie. Wierzy¬my więc, że część środków finansowych przeznaczona zostanie na postulowane przez nas zmiany - na poprawienie dostępności i jakości badań cytologicznych , ale także na zwiększenie efektywności działań edukacyjnych oraz szczepienia przeciwko HPV , głównemu sprawcy raka szyjki macicy

Helena Putkowska
wt, 09 kwietnia 2013 14:34
Data ostatniej edycji: wt, 15 października 2013 13:52:56

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0