wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Rzeczpospolita: Łapówkarze nie chcą już gotówki

Korupcja głównie w samorządach, ale przybyło jej również w różnych państwowych agencjach – ujawnia „Rzeczpospolita” na podstawie raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku CBA prowadziło 466 śledztw i blisko pół tysiąca spraw operacyjnych. Było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Dowody zebrane przez CBA pozwoliły na postawienie 1851 zarzutów 584 osobom, a blisko połowa prowadzonych przez Biuro spraw skończyła się aktem oskarżenia.

„Łapówki są coraz bardziej zakamuflowane, rzadziej jest to gotówka, zdecydowanie częściej mogą to być udziały w spółkach dla urzędnika czy jego rodziny, akcje czy pieniądze ukryte pod postacią usług” – mówi „Rz” Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.
W czołówce wciąż jest korupcja w samorządach. Ich dotyczy co trzecia sprawa prowadzona przez CBA. W ubiegłym roku zanotowano także wzrost śledztw korupcyjnych w terenowej administracji rządowej – aż 10 proc. wszystkich spraw prowadzonych w 2012 r. przez CBA. Chodzi m.in. o państwowe agencje i instytucje dysponujące środkami z UE.
Biuro skontrolowało również 137 oświadczeń majątkowych urzędników, w tym 14 parlamentarzystów. W  kilku przypadkach nieścisłościami zainteresowało prokuraturę.
„W oświadczeniach majątkowych osoby zobowiązane do ich składania wciąż popełniają podobne błędy. Najczęściej zaniżają wartość posiadanego majątku, podają informacje sprzeczne ze stanem rzeczywistym, nie wykazują posiadanych udziałów w spółkach, zatajają fakt zasiadania w nich” – wylicza  Dobrzyński.

źródło: Rzeczpospolita


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0