czwartek, 22 lutego 2018 napisz DONOS@

Ze święconką...

Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów wielkanocnych. W przynoszonych do świątyń koszyczkach jest kilka produktów żywnościowych i każdy z nich ma określają symbolikę. Chleb jest na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięso lub wędlina - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku, a jajka symbolizują nowe życie. W święconkach jest też sól i pieprz jako symbol trwałości oraz przymierza z Bogiem, oraz chrzan.

Święcenie pokarmów w łomżyńskiej katedrze
Święcenie pokarmów w łomżyńskiej katedrze

W Wielką Sobotę Kościół powstrzymuje się od sprawowania Mszy św. Wierni przez cały dzień adorują Grób Pański. W zwyczaju  jest odwiedzanie różnych kościołów i porównywanie wystroju Grobów. Po zapadnięciu zmroku we wszystkich kościołach sprawowana będzie Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna się ona obrzędem światła. 
Wielka Sobota to także tradycyjnie czas wzmożonej posługi kapłanów sprawujących sakrament pojednania. Dziś w Katedrze spowiedzi będą odbywały się do godziny 23.00 

W większości łomżyńskich parafii rezurekcja w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odbywać się będzie o godzinie 6.00. (Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni, a więc o godz. 2.00 zegarki przestawiamy na 3.00.)
W parafii Krzyża Świetego w Łomży rezurkcja odbędzie sie o północy, bezpośrednio po Wigilia Paschalnej, która  rozpocznie się o godz. 23.00.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0