Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Walka o dusze Polaków...

Główne zdjęcie
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin

- Niech mniejszość nie wchodzi na głowę większości (…). Orientacja seksualna to prywatna sprawa – mówił w Łomży minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (lat 51) o medialnej burzy woków związków partnerskich. - Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy w sprzeczności z polską Konstytucją, ale także z polską tradycją i moralnością ogromnej większości Polaków tworzyć para małżeństwa homoseksualne. Wystarczy zdrowy rozsądek, aby wiedzieć, że z natury normą jest związek dwojga osób różnych płci – mówił minister dodając: „I niech nikt nie wmawia, że trawa jest niebieska. Trawa jest zielona”. W ocenie Gowina „związki partnerskie” to temat zastępczy, bo dziś dla każdego polityka najważniejsza powinna być gospodarka. Mówił, że pobudzane przez środowiska lewicowe dysputy o nich to „front walki o dusze Polaków, zwłaszcza młodych”, ale „tę walkę możemy wygrać”.

Poseł Jacek Żalek
Poseł Jacek Żalek
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin
Poseł Jacek Żalek, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i Sławomir Zgrzywa
Poseł Jacek Żalek, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i Sławomir Zgrzywa

Blisko półtoragodzinne spotkanie zorganizował i poprowadził Sławomir Zgrzywa, szef łomżyńskich struktur Platformy Obywatelskiej. Uczestniczyło w nim około 50 osób. W pierwszej części wystąpił z przemową minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, w drugiej – minister odpowiadał na pytania z sali na zmianę z obecnym na tym spotkaniu posłem Jackiem Żalkiem, o którym Gowin mówił, że jest „moim przyjacielem i współpracownikiem” .

„Sądy są słabe, a prokuratury jeszcze słabsze”
Jarosław Gowin przypomniał, że od 1989 r. jest 21. ministrem sprawiedliwości i pierwszym, który nie jest prawnikiem. Premier Donald Tusk postawił przed nim dwa priorytety: skrócić o jedną trzecią czas orzekania przez sądy i wprowadzić deregulację zawodów, aby zwiększyć do nich dostęp ludziom młodym i stworzyć lepsze warunki dla działalności biznesu. - Ja się nie znam na prawie – przyznał. - Ale przez 20 lat zarządzałem dużymi instytucjami... Ubolewał, że Polska ma 2. miejsce w Unii Europejskiej pod względem nakładów na sądownictwo na jednego mieszkańca, zaś drugie od końca w UE ze względu na czas orzekania. Dlaczego jest tak źle...?
- Sądy rejonowe mają 7 000 sędziów, z których 3 200 to sędziowie funkcyjni: prezesi, wiceprezesi i szefowie wydziałów – wyliczał minister. - 79 sądów zamieniłem w wydziały zamiejscowe, aby ich sędziowie w wolnym czasie orzekali w sądzie większym. W ponad 100 sądach w Polsce obciążenie sprawami było mniejsze niż 30 procent średniego obciążenia w kraju. Trzeba zlikwidować absurdy, jak odczytywanie akt sprawy, które ustawione ciągną się czasem jak od ściany do ściany w tej auli.
Minister ocenił, że „sądy są słabe, ale funkcjonują fantastycznie w porównaniu z prokuraturami”. Ujawnił ze sprawozdania Prokuratora Generalnego, że 4 000 prokuratorów rejonowych prowadzi 99,5 proc. spraw, a 2 000 prokuratorów w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych - pół procenta! - Ci na dole są zarobieni jak woły, dlatego przygotowałem ustawę, aby zmienić te proporcje.

Zawody „reglamentowane”
Osobny blok tematów dotyczył rekordowej w Polsce liczby zawodów regulowanych – minister określił je „reglamentowanymi” - wymagających koncesji, licencji, egzaminów i przywilejów. W naszym kraju ich liczba wynosi prawie 400 przy średniej unijnej 156, choć w niektórych krajach jest mniejsza niż 100. Minister Gowin z szacunkiem mówił o nieudanych staraniach wybitnych ekonomistów i wicepremierów: Leszka Balcerowicza (w rządzie AWS – UW) i Jerzego Hausnera (SLD – PSL). Powodem niepowodzenia były – według ministra - opór kadry urzędniczej, korporacji zawodowych i brak zrozumienia ze strony społeczeństwa. W kwietniu ma się odbyć w Sejmie drugie czytanie nowej ustawy „deregulacyjnej”, którą popierają posłowie PO i PiS, a przeciwni są w SLD i PSL. Minister liczy, że strona solidarnościowa przeciw postkomunistycznej zdoła przegłosować także drugą stawę, ułatwiającą dostęp do 89 zawodów, oraz trzecią – do 100. 

E-sąd w Łomży?
Minister Jarosław Gowin odniósł się także do podnoszonej przez sędzie Joannę Rawa z Sądu Okręgowego w Łomży kwestii przekształcenia łomżyńskiego Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w elektroniczny sąd na wzór tego, który funkcjonuje w Lublinie. Ośrodki Migracyjne – także ten łomżyński - mają bowiem funkcjonować tylko do końca 2014 roku. Minister zapowiedział, że planuje przekształcenie sześciu z tych ośrodków w sądy elektroniczne. Na razie nie ma decyzji których z ośrodków ma to dotyczyć, ale mówił że „weźmie pod uwagę Łomżę”. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę