Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Co czwarty był nielegalny

W 208 przypadkach na 800 podmiotów gospodarczych z dawnego Łomżyńskiego skontrolowany przez inspektorów fiskusa w ramach zimowej akcji „Weź paragon” stwierdzono nieprawidłowości. Jak ocenia Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku bodźcem do takiego zachowania jest przede wszystkim chęć ukrycia swoich dochodów, a w konsekwencji zmniejszenie zobowiązań podatkowych. - Niektórzy sprzedający próbują również stosować różnego rodzaju chwyty marketingowe. Podczas czynności kontrolnych uwagę inspektorów przykuł umieszczony w witrynie sklepu przemysłowego plakat o treści: „Wielka zimowa promocja! W okresie ferii wszystkie towary tańsze o VAT”. Okazało się jednak, że sprytny sprzedawca proponując konkurencyjną cenę w rzeczywistości nie nabijał obrotu na kasie, która była głęboko schowana na zapleczu, zaniżając w ten sposób należne podatki – podaje Izabela Głowacka rzecznik prasowy białostockiego UKS.

Efektem akcji w całym województwie podlaskim jest 486 mandatów na blisko 127 tys. zł wystawionych przedsiębiorcom, u których stwierdzono naruszenie obowiązków w zakresie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. 
- Jeśli chodzi o powiat grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki, zambrowski, miasto Łomża spośród 800 podmiotów gospodarczych, u których przeprowadzono kontrole ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących w 208 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości – podaje Głowacka. - Przy czym sytuacje nie ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej wynikające z braku wiedzy na ten temat są już raczej rzadkością.  Bodźcem do takiego zachowania jest przede wszystkim  chęć ukrycia swoich dochodów, a w konsekwencji zmniejszenie zobowiązań podatkowych, a tłumaczenia są wciąż takie same: „Bardzo spieszyłem się i zapomniałem zabrać kasę z siedziby firmy” lub  „ Mam kasę… w samochodzie, ale zapomniałem ją wyjąć” albo pechowo „Zabrakło prądu więc postanowiłem kasy nie uruchamiać”. 

Fiskus podaje, że głównym celem akcji „Weź paragon” jest edukacja i prewencja. 
- W ramach tych działań  informujemy i uświadamiamy społeczeństwo, że z paragonem wiążą się same korzyści dla kupujących – podaje  Izabela Głowacka. - Mamy nadzieję, że zwiększona liczba kontroli spowoduje, że przedsiębiorcy z większym zaangażowaniem będą rejestrować transakcje, a wydawanie paragonów stanie się powszechne.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę