środa, 22 sierpnia 2018 napisz DONOS@

Za śmieci w Łomży różnie w domkach i blokach

Prezydent Mieczysław Czerniawski częściowo ujawnił przygotowane przez MPGKiM nowe propozycje rozliczenia za śmieci. Miasto ma być podzielone na dwa sektory: domki jednorodzinne i budynki wielomieszkaniowe. W przypadku domków propozycja jest taka by wprowadzić stałą opłatę od każdego z nich. W przypadku bloków koszty mogą być rozliczone według jednej z trzech propozycji: od wielkości mieszkania w podziale na 4 grupy, od ilości osób w rodzinie z podziałem na 3 grupy i stała opłata od mieszkania. - Proponowana podwyżka nie przekroczy 20% - mówił Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który przygotował wyliczenia. Taka podwyżka dotyczyłaby tych mieszkańców, którzy segregowaliby śmieci. Za śmieci niesegregowane opłaty mają być jeszcze o 75% wyższe. W proponowanym systemie, który ma zacząć obowiązywać od 1 lipca, mają być też ulgi i zwolnienia dla najuboższych.

Henryk Piekarski (Solidarność), Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży), Arkadiusz Kułaga (MPGKiM)
Henryk Piekarski (Solidarność), Mieczysław Czerniawski (prezydent Łomży), Arkadiusz Kułaga (MPGKiM)

Prezydent Mieczysław Czerniawski i dyrektor MPGKiM Arkadiusz Kułaga propozycje dotyczące nowego systemu opłat za śmieci przedstawili podczas wieczornego posiedzenia Rady Łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”. 
- Jutro mogą jeszcze w tych propozycjach nastąpić zmiany – zastrzegał prezydent Mieczysław Czerniawski. - W piątek o 15.00 spotkam się jeszcze z szefami klubów Rady Miasta i tam zapadną ostateczne decyzje, jakie projekty uchwał zostaną skierowane na Radę – dodawał przypominając, że radni uchwały śmieciowe - będzie ich kilka, mają przyjąć na sesji 27 lutego. 
Prezydent Czerniawski tłumaczył działaczom miejskiej Solidarności, że wstrzymując się z podjęciem uchwał w sprawie nowej gospodarki śmieciowej władze miasta mogą teraz skorzystać z udogodnień jakie wprowadziły ostatnie zmiany w ustawie. To przede wszystkim możliwość mieszania rożnych sposobów ustalenia opłaty za śmieci. I takie są propozycje. 
Miasto ma być podzielone na dwa sektory – domki i bloki.  
- System zbiórki śmieci i koszty w budynkach wielorodzinnych są inne niż w domkach jednorodzinnych – argumentował Arkadiusz Kułaga podkreślając, że i dziś te ceny są różne. - Proponują aby w domkach jednorodzinnych przyjąć jednolitą opłatę od gospodarstwa. 
- Wstępna propozycja jest że będzie to 29 zł od domku gdy śmieci będą segregowane i 50 zł gdy ktoś tego nie będzie chciał robić – uszczegóławiał prezydent Czerniawski. 
W blokach przygotowano trzy sposoby podziału kosztów. Pierwszy to od wielkości mieszkań 
z podziale na 4 grupy. W przypadku mieszkań do 30m.kw. powierzchni opłata wynieść miałaby 8 zł przy segregacji śmieci i 14 zł gdyby śmieci nie były segregowane. W większych mieszkaniach opłaty byłyby odpowiednio wyższe: w mieszkaniach o powierzchni do 30 do 50m.kw 15 zł i 26 zł,  o powierzchni 50-75m.kw. 18 zł i 32 zł, a powyżej 75 m.kw. 21 zł i 37 zł miesięcznie.
- Około 90% mieszkań mieści się w tych dwóch środkowych grupach i planujemy, że nieco ponad 90% kosztów będą ponosili ich mieszkańcy – mówił Arkadiusz Kułaga. 
Kolejne propozycje podziału kosztów gospodarki śmieciowej w blokach dotyczą przyjęcia opłaty od ilości osób w rodzinie, z podziałem na 3 grupy – do 2 osób, od 2 do 4 osób i powyżej 5 osób w mieszkaniu, oraz wyznaczenia stałej opłaty od mieszkania. Wysokości tych stawek jednak nie ujawniono.  
Podczas posiedzenia  Rady Łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność” działacze związku podjęli uchwały z apelem do prezydenta o uwzględnienie w nowym systemie ulg prorodzinnych.
- Solidarność wnosi o wprowadzenie ulg i zwolnieć dla najbiedniejszych i rodzin wielodzietnych i my też widzimy potrzebę stosowania takich zniżek w poszczególnych jednostkowych przypadkach – zapowiadał prezydent Mieczysław Czerniawski.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę