wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Szerokopasmowy Internet trafi pod strzechy?

Blisko 3,5 miliona złotych unijnej dotacji przyznano łomżyńskiej firmie INTERTOR.NET na budowę światłowodowej sieci nowej generacji NGA (ang. Next Generation Access) na obszarze powiatu łomżyńskiego i zambrowskiego. Łączny koszt projektu sięga niemal 6,4 mln zł, a dzięki tym pieniądzom dostęp do nowoczesnych technologii informacyjnych mają uzyskać m.in. mieszkańcy gminy Nowogród, Piątnica czy wsi w gminie Łomża.

Sieć NGA umożliwia świadczenie usług szerokopasmowego dostępu o wyższych parametrach. Minimalna przepływność takich sieci określana jest na poziomie 30 Mb/s, co pozwala operatorowi na oferowanie za pośrednictwem internetu np. telewizji w jakości HD. 
Środki na budowę sieci NGA m.in. w okolicach Łomży pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt firmy INTERTOR.NET, podobnie jak dwa inne wybrane do unijnego dofinansowania w województwie, mają stanowić uzupełnienie (tzw.średnia mila) dla projektu budowy sieci dystrybucyjno-szkieletowej realizowanej w ramach projektu Sieć Szerokoaspmowa Polski Wschodniej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0