wtorek, 20 lutego 2018 napisz DONOS@

Za śmieci przede wszystkim od głowy

Dwie trzeci samorządów w województwie podlaskim, które już ustaliły jakie stawki będą obowiązywać za śmieci od 1 lipca 2013 roku, opłatę tę uzależniło od liczny mieszkańców. Co trzecia gmina „podatek śmieciowy” ustaliła od gospodarstwa domowego, z rozróżnieniem na gospodarstwa małe, średnie i duże, w zależności od liczby domowników, a tylko jedna gmina od powierzchni lokalu mieszkalnego.

Takie statystyki wynikają z analizy uchwał śmieciowych, które spłynęły do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak podaje Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego na 118 gmin w województwie podlaskim 101 podjęło wszystkie wymagane prawem uchwały, 9 kolejnych podjęło część uchwał, a 8 nie podjęło jeszcze żadnej z serii wymaganych uchwał śmieciowych.
Mimo że zgodnie z prawem samorządy miały czas na podjęcie uchwał do końca ubiegłego roku, ze względu na trwające w parlamencie prace nad nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach część opóźniło ich przyjcie.
- Dotychczas wojewoda nie wzywał żadnej rady do podjęcia uchwały, jako że te deklarują podjecie uchwały w najbliższym czasie, niektóre podają terminy planowanych sesji – mówi Joanna Gaweł. -  Podlaski Urząd Wojewódzki cały czas monitoruje sytuację, jest w kontakcie z radami. Jeśli któraś z nich zadeklaruje, że nie podejmie uchwały w tym zakresie, wojewoda oczywiście wezwie radę, tak jak to regulują przepisy.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0