Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Podróżuj, pracuj i studiuj...

Główne zdjęcie
Karolina Suchcicka (fot. Paweł Dąbrowski)

Obcokrajowcy i pracownicy ambasady kanadyjskiej i australijskiej zachęcali łomżyńską młodzież do studiowania i szlifowania języków obcych, zwłaszcza angielskiego. Na konferencję ph. „Work, travel and study” do auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu przybyła tłumnie młodzież gimnazjalna i licealna oraz studenci. Podczas konwersacji i prezentacji prelegenci przekonywali do nauki języków, ponieważ ich opanowanie otwiera wiele możliwości studiowania i pracy za granicą.

W pierwszej części spotkania czwórka młodych obcokrajowców opowiadała po angielsku o swoich doświadczeniach w pracy i podczas podróży za granicą. Uczestnicy mogli obserwować na żywo rozmowę Dori (USA), jej męża Marka (Australia), lektora Gustavo (Meksyk) i Stephany (Kanada), która jest szefową organizującej konferencję spółki Linguo. Organizatorzy tym samym stworzyli uczniom i studentom okazję do sprawdzenia, ile są w stanie zrozumieć z tematu rozmowy, jak mają opanowane słownictwo i jak radzą sobie z przebiegiem konwersacji. Po raczej nietęgich minach łomżyńskiej młodzieży było widać, że z angielskim w praktyce nie jest najlepiej, co znakomicie uzupełniał z kolei tłumacz symultaniczny Radosław Brzeziński. 

Polacy w Kanadzie...
W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Kazimierza Stanisława Gzowskiego.
- Kazimierz Gzowski to polski i kanadyjski inżynier, dużo bardziej znany w Kanadzie, jako że założył park narodowy wodospadu Niagara – wyjaśniał Sebastian Jaworowski. - Jako 18-latek po upadku powstania listopadowego 1830 r. wyjechał z rodziną z ojczyzny, zdobył wykształcenie prawnicze i i inżynierskie. Znany jest jako budowniczy kolei i mostów w Kanadzie oraz jako współzałożyciel Kanadyjskiego Stowarzyszenia Inżynierów Lądowych. Możemy być z naszego rodaka dumni!
Przypomnienie postaci budowniczego amerykańskiej kolei rodem z polskiej szlachty stanowiło wstęp do przedstawienia kanadyjsko-polskiego programu rządowego International Experience Canada. 
- To nowy program rządu kanadyjskiego we współpracy z polskim, adresowany do Polaków w wieku od 18 do 35 lat – przybliżyła Karolina Suchcicka z ambasady Kanady w Warszawie. - Pozwala zdobyć nowe doświadczenia zawodowe, językowe i kulturowe. Polega on na tym, że młodzi otrzymują zgodę na legalną pracę, aby przez 12 miesięcy móc się utrzymać, opłacić mieszkanie i wyżywienie oraz podróże po Kanadzie. Jednak pracę muszą sobie znaleźć sami i sami opłacają koszty podróży. Zgłoszenie udziału w International Experience Canada odbywa się tylko w formie elektronicznej po wejściu na stronę programu IEC.

… i Polacy w Australii
Bożena Świerbutowicz z ambasady Australii w Polsce swoją prezentację okrasiła garścią ciekawostek, takich jak to, że kontynent wielkości Europy (bez Skandynawii) zamieszkuje zaledwie 20 mln ludzi. To niewiele więcej niż połowa mieszkańców Polski, z której w ubiegłym roku w Australii z programów studenckich skorzystało 2 400 osób. 
- Programy stypendialne są głównie dla osób wybierających kierunki magisterskie – poinformowała Bożena Świerbutowicz, odsyłając po szczegóły na stronę wizową www.immi.gov.au oraz projektu studyinaustralia.gov.au. - Przyjęci do programu studenci otrzymują zgodę na pracę przez 40 godzin w ciągu dwóch tygodni. Takie „pół etatu” wystarcza im z powodzeniem na zakwaterowanie, utrzymanie i podróże. 
- Do odważnych świat należy – zachęcał młodzież do korzystania z programów, które pozwalają połączyć podróże ze studiami i pracą, Sebastian Jaworowski. - Można legalnie uczyć się, pracować i rozwijać, ale do tego zawsze potrzebna jest znajomość języków. Mam nadzieję, że udało się nam uświadomić to uczestnikom konferencji. Mam nadzieję, że niektórzy skorzystają z prezentowanych programów i będą dobrymi ambasadorami Polski, naszej kultury i ojczystego języka. 

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę