Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

„Na szczęście, na zdrowie, na ten święty Szczepan!”

Przemierzają ośnieżone drogi, chodzą od domu do domu i niosą radość oraz składają życzenia urodzaju i powodzenia. Od dziesięciu lat w ostatnim tygodniu stycznia we wsiach gminy Nowogród zjawia się kilkunastoosobowa grupa kolędników z gwiazdą: pastuszkowie, figlarne diabły, rozbrykana koza, śmierć z kosą i dobre anioły. Można ich spotkać we wsiach Sławiec, Grzymały Nowogrodzkie i Grądy Nowogrodzkie.

„Na szczęście na zdrowie, na ten święty Szczepan! Żeby wam się rodziła kapusta i rzepa, żyto jak koryto, pszenica jak rękawica, owiesek jak pański piesek”.
Tradycję kolędowania przywróciła do życia grupa młodych zapaleńców ze Szkolnego Koła Teatralnego Chochliki w Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu pod kierunkiem nauczycieli: Jadwigi Sosnowskiej i Jacka Sokołowskiego.
- Kilkadziesiąt lat temu kolędowanie było jedną z najpiękniejszych naszych rodzimych tradycji, radosnym i barwnym zwyczajem, niosącym domownikom świąteczno-noworoczne życzenia, które były przyjmowane jako pomyślna wróżba – przypomina Jadwiga Sosnowska. - Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej upowszechniły się: turoń, koza, niedźwiedź i bocian. Popularne były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka i przymocowaną ruchomo do drzewca. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle i recytowano zabawne rymowanki, c
Tradycyjne kolędowanie rozpoczynało się w okresie Świąt Bożego Narodzenia i trwało do Objawienia Pańskiego. Często zwyczaj ten przesuwano do początku lutego, czyli do Uroczystości Matki Bożej Gromnicznej. Kolędnicy byli mile widziani i wyczekiwani, bo niewpuszczenie ich do domu niosło złą wróżbę na przyszły rok.
- Z łezką w oku przyjmują naszych kolędników najstarsi mieszkańcy, którzy przy okazji odwiedzin tej wesołej gromadki wspominają swoje dzieciństwo i młodość – dodaje nauczycielka. - Wszędzie są witani bardzo życzliwie i obdarowywani zarówno słodyczami, jak i drobnymi kwotami pieniężnymi. Te dzieci przywracają do życia piękny, polski zwyczaj, a działania Koła Teatralnego Chochliki znakomicie wpisują się w ideę ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu i promocję małej ojczyzny.

Opr. Mirosław R. Derewońko
Fot.: Jadwiga Sosnowska, Jacek Sokołowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę