Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Grobla Jednaczewska

Siermiężna codzienność „przejściowych trudności” z odśnieżaniem to „koniec świata” dla mieszczucha, który nie jest w stanie sobie wyobrazić wiejskich, nie zawsze przejezdnych przestrzeni - gdzie tylko konie sobie poradzą. Jeszcze niedawno podczas srogich zim wielogodzinną sannę bez szwanku zapewniały solidne przedwojenne szuby i palta do samej ziemi - dziś egzotyczne, ale pewnie zachowane w niejednej szafie. Gdy kiedyś zabrakło lekarstwa albo soli, nie czekano aż rodzina zareaguje na jedyny we wsi telefon na korbkę i wyruszy państwowym PKS- em! Zresztą autobusy zawracały do Łomży, gdy łopaty w rękach pasażerów były bezskutecznie wobec zatorów śnieżnych. Z tamtych czasów pochodzi fotograficzna pamiątka zimowego spaceru, z próbą złapania ruchu w kadrze. Zwróćmy uwagę, czy udało się trafić w ten najlepszy moment - przewidziany przez fotografa właściwy punkt zamrożenia biegu konia. Drzewa są dodatkowym obramowaniem i ozdobą obrazu. Na negatywie to jedna, jedyna klatka - ta właściwa - efekt ćwiczeń i samodyscypliny. Oczywiście, aparaty analogowe wymuszały ćwiczenie samokontroli, skoro na jednej rolce filmu było tylko (aż !) 40 klatek. Dziś uleganie łatwiźnie cyfrowej kończy się „pstrykaniną”, której nikt poza „autorem” nie chce oglądać. Wygrywa ten, kto ćwiczy i próbuje sobie wyobrazić, jaki efekt da naciśnięcie migawki. Także ten, komu będzie się chciało zejść z Grobli w głęboki śnieg - dla uzyskania atrakcyjnego punktu widzenia. Dziś fotografowanie samochodów na Grobli Jednaczewskiej to słaba atrakcja. Musi pojawić się wreszcie odważny bezrobotny - który lubi konie: jest tyle ciekawych tras wokół Łomży na kulig i dorożkę!

Bolesław Deptuła
pon, 17 grudnia 2012 20:23
Data ostatniej edycji: pon, 24 grudnia 2012 16:22:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę