Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Starość

Jesienny plener pod łomżyńską wieżą TV na skarpie. W resztkach gasnącego światła koledzy zajęli się łapaniem nieba w szerokich pejzażach, ale dla teleobiektywu 300 mm było już za ciemno, więc sprawdziłem jaka kompozycja pojawiła się pod światło. To był ten moment!  Na pochyłości poletko wysuszonych badyli: stapiało się w półmrok z drzewami, ale po wycelowaniu obiektywu w zamglone słońce - pojawiła się tajemnica ukrytego piękna starości. Wbrew paplaninie zdziecinniałych „wiecznie młodych” po operacjach plastycznych, którzy i Naturę chcieliby poprawiać, przycinając np. krzewy w gustowne „grzybki, dzbanki”: starość nigdy nie jest brzydka. Może być tylko przykro - gdy zaniedbana, zazwyczaj przez ingerencję bezmyślnych osobników. Zaśmiecana wytworami przemysłowymi, których przyroda nie jest w stanie szybko się pozbyć, zalewana asfaltem, betonem „dla uporządkowania” a gdy pozbawiona „oddechu” ziemia zamiera, chwalenie się kosztowną, sztuczną trawą. Tak sie oduczamy czerpać radość z każdego etapu istnienia. Tymczasem każdy niepozorny badyl ma znaczenie i swoją rolę do odegrania - jak tutaj. Teleobiektyw rozmył tło i wydobył ostrość tylko „bohaterów pierwszego planu” a spojrzenie z dołu nadnarwiańskiej Pradoliny uwzniośliło dostojność i piękno starości.

Bolesław Deptuła
so, 10 listopada 2012 15:18
Data ostatniej edycji: wt, 13 listopada 2012 15:30:13

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę