Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Barwy jesieni

Są odbiorcy sztuki, którzy czegoś po prostu nie widzą i już. Dla znudzonego dyletanta nawet wysmakowany malarsko motyw będzie „kolejnym pejzażem” i kropka. Jak to zmienić? W tym obrazie pewnie niepoprawny amator umieściłby odruchowo białą ścianę w środku kadru - ale tak nie musi być z każdym mocnym punktem, tylko bezmyślny turysta uparcie ustawia wszystko centralnie w krajobrazie do cyklu: „Ja tu byłem”. Autor tego obrazu fotograficznego (bycie artystą-malarzem zobowiązuje) zbudował w obiektywie kompozycję do wędrowania wzrokiem. Od bieli z lewej - budynku, nasłonecznionej, jakby promieniującej ciepłem ściany - poprzez żółtą czapę zmieniającego się drzewa - do niepokoju mocnej czerwieni, zieleni, głębokich cieni muru z prawej: aż tyle narastających zmian w warstwie poziomej ! A w pionie? Kolejny przekładaniec: od rozleniwiającego pogodnego nieba, przez  kontrasty świateł, cieni i barw - do zapowiedzi melancholii suchych, czepliwych badyli, w które się zmienią lada moment pastelowe kwiaty. Jak w pigułce, ścieśniono w kadrze moment przejścia pór roku: od ostrego słońca do głębokiego cienia, ale aż w dwóch kompozycjach! Ukośnej: trójkąt światła z niebem odpowiednikiem trójkąta cieni z ziemią oraz warstwowej: prostokąt nieba, horyzontu, architektury, zieleni. Dla wrażliwego Autora zauważenie takiego nagromadzenia świateł, barw, przejścia czasu to cenna zdobycz i chciałby już, natychmiast - podzielić się tą radością z całym światem! Swoją drogą powstała jakby wydzieranka z kolorowego papieru do wycinanek - jaki kierunek malarski to przypomina?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę