Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Szczęśliwe XIII Popołudnie Poetów

Główne zdjęcie
Zofia Piłasiewicz - I miejsce

Zofia Piłasiewicz z Augustowa zdobyła główną nagrodę w XIII edycji Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza. Liczne nagrody otrzymali także poeci z Łomży, w tym – po raz pierwszy w historii konkursu – ex aequo dwie nagrody publiczności. Imprezę uświetnił występ Piotra Bukartyka, znanego satyryka, konferansjera i mistrza słowa.

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły wiersze 66. poetów z całej Polski. Najmłodszy z nich liczy zaledwie 12 lat, najstarszy ma aż o 73 lata więcej. Spośród zgłoszeń wybrano finałową 14., której wiersze oceniało jury pod przewodnictwem ks. Jerzego Sikory. 
– Staraliśmy się wybrać z tych wierszy wiersze najlepsze – ocenia ks. Jerzy Sikora. – Uważamy, że nagrodzone wiersze najbardziej spełniają warunek poetyckości, tego dziwienia się wzajemnego słów. W dwóch nagrodzonych wierszach mieliśmy jakby fotografowanie słowem geograficznych przestrzeni. W trzecim wierszu (Kamili Olechowskiej – red) mamy jakby fotografowanie wnętrza, pokazywanie dylematu uczuciowego między namiętnością a pożądaniem.
Nagrodę główną wynoszącą 700 zł przyznano Zofii Piłasiewicz z Augustowa za wiersz „Rysując portret nieistniejącego miasta”. Miejsce II i 500 zł  otrzymał ubiegłoroczny laureat III nagrody, Jerzy Rajkowski z Łomży. 300 zł i miejsce III przypadło 19-letniej Kamili Olechowskiej z miejscowości Ożarki Olszanka, uczennicy Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży. Po raz pierwszy w historii konkursu nagrodę publiczności dostały dwie osoby, które otrzymały równą liczbę głosów: Wanda Kocznur –Baranowska z Łomży i Beata Antoniuk, aktorka łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora. 
– Wcześniej zdarzały mi się wyróżnienia, także w Konkursie Jednego Wiersza – mówi Zofia Piłasiewicz. – Dzisiejsze I miejsce to jest mój pierwszy sukces – pierwszy i niezwykle dla mnie ważny. W moim wierszu opisałam Augustów z różnych lat – świat, którego już nie ma. Lubię czytać o historii Augustowa, pamiętniki ludzi, którzy tu kiedyś żyli. I z tych obrazów powstał wiersz. On właściwie napisał się sam – praktycznie przez jeden wieczór. Dlatego bardzo się cieszę z tej nagrody, bo ten wiersz jest dla mnie bardzo ważny -  mówi o miejscu, które znam, w którym mieszkam i też jest dla mnie ważne. 
Oczekiwanie na werdykt jury umilił publiczności recital Piotra Bukartyka. Popularny artysta wystąpił z gitarzystą Krzysztofem Kawałko, wykonując, m.in., „Sznurek” – kaszubskie reggae o konopiach czy utwór dedykowany polskiej tradycji wędliniarskiej – „Kaszana”.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto: Zofia Piłasiewicz - I miejsce
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Krzysztof Kawałko i Piotr Bukartyk
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Krzysztof Kawałko
Foto:
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Piotr Bukartyk
Foto: Krzysztof Kawałko i Piotr Bukartyk
Foto:
Foto: Zofia Piłasiewicz - I miejsce
Foto: Kamila Olechowska - III miejsce
Foto: Beata Antoniuk - nagroda publiczności
Foto: Jerzy Rajkowski - II miejsce
Foto: Wanda Kocznur - Baranowska - nagroda publiczności
Foto: Uczestnicy konkursu

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę