Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Trzmiel

Uchwycenie ruchu ścina z nóg. Odtąd ten pogodny, sympatyczny obrazek za każdym razem niech kojarzy się z mistrzowskim utworem Rimskiego-Korsakowa „Lot trzmiela”! Dynamiczna scena niesie więcej emocji niż zamrożenie skrzydeł w pełnej ostrości - swoją drogą ciekawe czy wystarczyłaby 1-tysięczna część sekundy w aparacie? Autorka znalazła świetnie tło dla stworzenia, które na zdrowy rozum nie ma prawa unieść się w powietrze - z powodu zbyt małej powierzchni skrzydeł. Jak nie darzyć pokorą i szacunkiem takiego cudu Natury ? Są łagodne, nie atakują ludzi. Można je polubić za pracowitość - po pszczołach najbardziej wydajne w zapylaniu roślin. Niestety również zagrożone wyginięciem: jak twierdzą naukowcy - wskutek m.in. nadmiernej chemizacji upraw, postępującej degradacji środowiska i niszczenia miejsc lęgowych (zanikające miedze, gdzie wiele gatunków trzmieli zakłada gniazda). W naszych czasach pojawił się kolejny problem: komercyjne sprowadzanie z innych państw obcych gatunków, które doraźnie zwiększając uprawy szklarniowe „zaśmiecają” rodzime populacje, wg znawców przenosząc cechę małej odporności. Uczeni alarmują: pomagajmy naszym trzmielom - zakładając ogrody i różnicując kolorystycznie uprawy więc przyciągając różne gatunki - ułatwimy im zdobycie pożywienie  a budując siedziska lęgowe na wzór budek ptasich - część ochronimy. Co jedni ludzie zepsują, inni mogą naprawiać - czy zdążymy?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę