Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Coś rzucili...

To tylko historia - zaśmieje się niejeden, rozrzewniony obrazkiem kolejkowiczów z czasów „władzy ludowej”. Zanim nastąpił grudzień i wprowadzenie stanu wojennego - w maju 1981 r. zezwolono na wentyl bezpieczeństwa: premierę filmu Barei „Miś”. Trwały rządy fachowców - którzy wprowadzili w kwietniu kartki na masło, mąkę itp. Wstępem do tej operacji było ograniczenie dostaw mięsa i wędlin, a pięć lat wcześniej cukru… W marcu 1981 roku, gdy powstała ta fotografia, ludzie już byli zaprawieni w karnym staniu w kolejkach, wszędzie - ze względu na „przejściowe trudności”. Co za ulga, gdy do portu wpłynął wreszcie statek z cytrusami od „zaprzyjaźnionego kraju obozu socjalistycznego”. Sklep otwierany od 8.oo miał już dużo wcześniej ok. 50-osobową kolejkę, jak ta na ul. Farnej w Łomży - gdzie obecnie stoi ławeczka z Hanką Bielicką. Postać „wygadanej łomżynianka” współgra z monologami kolejki: „Pani, a czy rajstopy gdzieś dają?” Cierpliwi nabywcy wyrobów czekolado-podobnych oraz win marki ”Wino” zasługują na upamiętnienie: choćby na inicjatywę zbiorowego pomnika z brązu, z mottem - nowomową czasów (minionych?): ”Coś dali - rzucili”. Ściągnęłoby to tłumy turystów, a szok artystyczny postawiłby Łomżę wśród najsławniejszych miast świata. Skromna fotografia może służyć jako wzór.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę