Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 11 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Królowa w Łomży, czyli Doda na Gościńcu

Doda, jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, była największą gwiazdą ósmej edycji imprezy plenerowej Gościniec Łomżyński. Jej widowiskowy koncert przyciągnął prawdziwe tłumy – organizatorzy szacują, że został pobity rekord frekwencji na Gościńcu w 2005 roku, z udziałem Edyty Górniak. Przed Dodą zagrali: grupa Syndrom Li oraz Andrzej Cierniewski, wystąpiła także utalentowana młodzież z grup wokalnych i tanecznych działających w MDK – DŚT. - Jestem bardzo zadowolona z koncertu – mówiła po występie Doda. - Kosztował nas dużo trudu i energii. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, tym bardziej jest nam miło, kiedy ogląda je tak liczna publiczność.

Gościniec rozpoczął się o godzinie 15. Program części festynowej wypełniły konkursy, w tym na najbardziej odlotowy kapelusz i mistrzostwa w jedzeniu fafernuchów. W konkursie na najbardziej oryginalne nakrycie głowy triumfowały Daria Włodkowska, Hanna Skawska i Oliwia Błędos. Dwóm pierwszym w przygotowaniu kapeluszy pomagały babcie, Oliwię wspierała mama. Nie zabrakło występów Kapeli Jankiela, Studia Wokalnego eMDeK i grupy  Mały eMDeK  Magdy Sinoff, Studia Piosenki PopArt  Bernarda Karwowskiego oraz kilku grup tanecznych, prowadzonych przez Marka Kisiela. Część koncertową rozpoczęła Lila Horoszko z zespołem Syndrom Li. Grupa przedstawiła repertuar autorski, zbliżony stylistycznie do pop rocka lat osiemdziesiątych, w tym dość znane w regionie utwory „Oszalałam” i „Czy warto było”. Andrzej Cierniewski zabrzmiał znacznie bardziej tradycyjnie, momentami ocierając się nawet o inspirowanego country bluesa, jak w utworze „Świat w ramionach”. Jednak mimo tego, że większość zaprezentowanych przez solistę utworów utrzymana była w klimatach muzyki lekkiej, łatwej i przyjemnej, ze „Słodką Karoliną” na czele – nie porwał tłumów. Wprowadzeniem do koncertu gwiazdy wieczoru był specjalny pokaz, przygotowany przez wszystkie działające w MDK – DŚT zespoły wokalne i taneczne. Był to jeden z najciekawszych punktów programu tegorocznego Gościńca i spotkał się z wielkim aplauzem wielotysięcznej już w tym momencie publiczności. Koncert Dody rozpoczął się z niewielkim opóźnieniem, spowodowanym próbą i rozstawianiem scenografii. Ale warto było czekać, bo takiego show Łomża dawno nie widziała. Można różnie oceniać często kontrowersyjne, nastawione tylko na rozgłos poczynania Dody, ale nie sposób odmówić jej konsekwencji, talentu i umiejętności wokalnych. Sobotni koncert dobitnie pokazał wszelkim niedowiarkom, że skandale to tylko otoczka – prawdziwym żywiołem i przeznaczeniem wokalistki jest scena. Doda skupiła się na promocji najnowszego - już sprzedanego w nakładzie gwarantującym Złotą Płytę – albumu „Siedem pokus głównych”. Oprócz singli pochodzących z tej płyty: „Bad Girls”, „XXX’” i „Fuck It” usłyszeliśmy jeszcze „Electrode”, „Chimerę” i cover Van Halen - „Ain’t Talkin’ Bout Love”. Nie zabrakło też starszych, chóralnie odśpiewywanych przez publiczność przebojów: „Gra”, „Szansa”,  „Dwie bajki”, „Nie daj się” czy pochodzący jeszcze z repertuaru Virgin „Dżaga”. Oprócz muzyki było też na co popatrzeć – Doda na początku koncertu wyłoniła się ze sfinksa, przeobrażała się w chimerę i syrenę, fruwała nad sceną niczym ptak, nieustannie zmieniając przy tym efektowne, często niewiele zakrywające kostiumy. Solistce na scenie towarzyszyli wyborni instrumentaliści, znani z takich rockowych i metalowych grup jak: Golden Life, Exorcist, Geisha Goner czy Perfect. Okazało się jednak, że nie tylko dlatego zespół zabrzmiał na scenie bardzo dynamicznie:
- Zawsze tak graliśmy – mówi Doda. Osoby, które jeżdżą z nami na koncerty już od paru dobrych lat wiedzą, że mamy taki styl. Nigdy od tego się nie odżegnywaliśmy. Płyty rzeczywiście są w różnym stylu, ale na koncercie zawsze jest to samo łojenie.

Najnowsze plany kontrowersyjnej wokalistki obejmują, poza zasłużonym letnim urlopem, wydanie anglojęzycznej wersji najnowszej płyty – „The 7 Temptations”.
- Wydaję tę płytę dlatego, żeby mieć na Zachodzie jakąkolwiek szansę, której nie miałabym, wydając ją tylko w polskiej wersji – wyjaśnia artystka.
- Osiągnęliśmy już pewien poziom, który będzie trudno przeskoczyć – ocenia Roman Borawski, dyrektor MDK – DŚT, organizator Gościńca. Także, jeśli chodzi o frekwencję i warunki, bo coraz trudniej jest zorganizować w Łomży tak dużą imprezę. Brakuje miejsc na technikę, parkingi, także wymagania artystów są już inne niż 10 – 15 lat temu. To wszystko bardzo utrudnia nam pracę. Trzeba będzie coś z tym zrobić, bo przy takiej frekwencji jest obawa o bezpieczeństwo publiczności i artystów. Myślę, że Doda zaskoczyła bardzo pozytywnie wszystkich malkontentów czy tych , którzy nie do końca wiedzą, kim jest. Widowisko było więcej niż dobre, każdy będzie miał po nim swoje zdanie.

Gościniec został zorganizowany przez UM Łomża i MDK - DŚT, przy  znaczącym wsparciu sponsora strategicznego - Browaru Łomża.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę