Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Zatrudnienie - Jak zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Szukasz pracy? Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? Przeczytaj poniższe rady, które pomogą Ci dobrze zaprezentować się przed pracodawcą i dostać wymarzone zatrudnienie.

1.Odpowiadaj tylko na te ogłoszenia, na które rzeczywiście posiadasz kwalifikacje. Jeśli poszukiwana jest osoba ze znajomością języka angielskiego, a ty nie władasz tym językiem – nie wysyłaj zgłoszenia.
Na sto podań o pracę przysyłanych do firm po ukazaniu się ogłoszenia w prasie, tylko pięć ma kwalifikacje zgodne z tymi podanymi w ogłoszeniu – mówi Magda Błaszczyk z Agencji Pracy Tymczasowej Creyf’s Polska.

2.Pisz prawdę w CV. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej doświadczony konsultant wychwyci wszystkie Twoje braki. Zadbaj również o to, aby Twoje CV było aktualne. W CV nie warto naginać faktów, wpisywać mylne daty, przypisywać sobie zbyt duże doświadczenie – radzi M. Błaszczyk. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każdy z tych wątków jest dokładnie rozwijany i nic nie umknie uwagi pracodawcy.

3.Przygotuj wiadomości o Twoim potencjalnym pracodawcy. Wykaż, że jesteś naprawdę zainteresowany tą pracą. Jeśli kandydat ma informacje o firmie, do której przyszedł na rozmowę o pracę, to znaczy, ze rzeczywiście jest nią zainteresowany, a nie zalicza tylko kolejnego spotkania. Ponadto pracodawca dokładnie się przygotował do rozmowy poznając CV kandydata. Warto odwdzięczyć się tym samym i wykazać zainteresowanie przyszłym pracodawcą.

4.Nie przygotowuj sobie wyuczonych kwestii. Odpowiadaj na pytania rzeczowo i konkretnie. Możesz mówić o swoim hobby, ale nie zagłębiaj się w życie osobiste. Kandydaci, którzy recytują wyuczone fragmenty książek z poradami na temat rozmów o pracę, nie są wcale rzadkością. Zdarza się, że kilka osób powtarza to samo, więc dla pracodawcy nic z takiej rozmowy nie wynika. Kandydata traci szansę na wyróżnienie się, więc często także na zatrudnienie. Informacja dotycząca hobby kandydata świadczy o jego zainteresowaniach, oryginalności, a nawet osobowości, ale nie warto przy tej okazji opowiadać, do której szkoły chodzą dzieci.

5.Podczas rozmowy mogą paść tzw. luźne pytania: jak spędzasz wolny czas, jak reagujesz na stres, itp. Odpowiadaj zgodnie z prawdą, to też ocena Twoich predyspozycji do danej pracy. Luźne pytania zadawane są zwykle bardzo zestresowanym kandydatom. Pozwalają rozładować napięcie, dają czas na zebranie myśli. Jest to ważny sygnał, że trzeba „wziąć się w garść” i pokazać, ze potrafimy poradzić sobie z trudną sytuacją – wyjaśnia M. Błaszczyk.

6.Bądź przygotowany na pytanie o finanse. Warto dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania finansowe, bo takie pytanie zawsze w rozmowie pada. Kandydaci bronią się zazwyczaj przed odpowiedzią, bojąc się, że zbyt wygórowana kwota ich zdyskwalifikuje lub zażądają za mało, - Trzeba więc sprawdzić jaki będzie zakres przyszłych obowiązków, jakie jest przeciętne wynagrodzenie na takim stanowisku i na ile sami oceniamy nasze oczekiwania. Trzeba upewnić się też, czy pracodawca oczekuje podania kwoty brutto czy netto – podpowiada M. Błaszczyk

7.Musisz wiedzieć co umiesz i co chcesz robić. Nie zaczynaj rozmowy kwalifikacyjnej od słów „zgodzę się na każdą pracę”. Gdy kandydat deklaruje, że zgodzi się na każdą pracę, to później okazuje się, że nie wszystkie propozycje mu odpowiadają. Często np. kandydatki piszą „praca biurowa”, ale protestują gdy trafia się posada sekretarki. Trzeba więc z góry wykluczyć, jakich zajęć nie chcemy wykonywać. Warto wskazać kwalifikacje, bo jeśli ktoś chce wykonywać każdą pracę, to można sądzić, ze do żadnej pracy nie jest dobrze przygotowany.

8.Umiej odpowiedzieć na pytanie: „Co chce pan robić za trzy lata”. Konsultant chciałby wiedzieć, czy interesuje Cię własny rozwój. Jeśli kandydatka na księgową chciałaby za rok zostać dyrektorem finansowym, to pracodawca musi o tym wiedzieć, żeby zapewnić jej taką ścieżkę kariery. Gdy firma nie może zapewnić oczekiwanego przez pracownika rozwoju, to znaczy, ze oferta pracy nie jest atrakcyjna dla obu stron. Z drugiej strony pracodawcy często oczekują, że kandydat ma sprecyzowane oczekiwania i będzie się rozwijać podnosząc swoje kwalifikacje.

9.Przyjdź o wyznaczonej godzinie, nie spóźniaj się, ale też nie przychodź za wcześnie. Zdarza się, ze kandydaci przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną nawet 50 minut przed czasem. To jest stresujące dla obu stron. Natomiast spóźnienie się może całkowicie zdyskwalifikować kandydata.

10.Zadbaj o swoją higienę i bądź schludnie ubrany. Przy pierwszym spotkaniu pracodawca wyrabia sobie opinię o kandydacie i trudno ją będzie potem zmienić. Pamiętaj, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – podpowiada M. Błaszczyk
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę