wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zwycięstwo nad Holandią na inaugurację

Meczem towarzyskim pomiędzy drużynami Polski i Holandii do lat 18 oficjalnie otwarto zmodernizowany stadion miejski w Łomży. Piłkarze obu drużyn stworzyli ciekawe widowisko, które zakończyło się zwycięstwem biało-czerwonych 3 : 0.

Spotkanie od początku toczone było w szybkim tempie. Oba zespoły starały się grać kombinacyjnie, ale lepsze wrażenie stwarzali Polacy. Już w 13. minucie powinno być 1:0. W sytuacji sam na sam znalazł się Michał Nalepa jednak w ostatniej chwili jeden z obrońców wybił mu piłkę spod nóg. Dziesięć minut później goście już nie zdołali uniknąć straty bramki. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego celnym strzałem głową popisał się wybrany najlepszym zawodnikiem meczu, Mateusz Lewandowski. Od tej pory naszym zawodnikom grało się zdecydowanie łatwiej. W 29. minucie świetną akcję przeprowadził Lewandowski, dograł w pole karne, ale Nalepa ponownie został zablokowany. Holendrzy w pierwszej połowie mieli praktycznie tylko jedną stuprocentową okazję do wyrównania. W 32 minucie, po rzucie rożnym jeden z piłkarzy gości trafił w poprzeczkę. Kilka chwil później podobna sytuacja miała miejsce pod drugą bramką. Tym razem uderzenie głową Jakuba Bąka przeszło minimalnie obok słupka.

Drugą połowę świetnie rozpoczęli podopieczni trenera Władysława Żmudy. Już w 48. minucie na szybką akcję Polaków strzałem z 14 metrów zakończył Szymon Drewniak i 2500 kibiców zgromadzonych na stadionie ponownie mogło cieszyć się z bramki. Kolejne minuty to w dalszym ciągu przewaga zespołu polskiego, który oprócz tego, że stwarzał sobie kolejne sytuacje pod bramką przeciwnika, to jeszcze nie dopuszczał do zagrożenia pod swoim polem karnym. W 70. minucie padł trzeci gol dla reprezentacji Polski. Na indywidualną akcję zdecydował się wprowadzony pod koniec pierwszej połowy Kamil Kamiński. Mimo asysty dwóch obrońców młody napastnik Legii Warszawa zdołał oddać strzał, po którym piłka znalazła drogę do siatki. Na dziesięć minut przed końcem spotkania boisko musiał opuścić Krystian Żołnierewicz, który został ukarany czerwoną kartką. Przewaga jednego zawodnika nie pomogła jednak Holendrom na zdobycie chociaż honorowego gola i spotkanie zakończyło się zasłużonym zwycięstwem reprezentacji Polski.

- Chciałbym pogratulować trenerowi Polski, bo jeśli wygrywa się 3:0 to bez wątpienia jest to zwycięstwo jak najbardziej zasłużone. Na początku spotkania byliśmy trochę zaskoczeni fizycznym podejściem Polaków, chociaż zdawaliśmy sobie z tego sprawę, ale moi zawodnicy, mimo, że ich ostrzegałem, nie wyciągnęli z tego wniosków. Na początku daliśmy się stłamsić Polakom. W drugiej połowie stworzyliśmy sobie kilka sytuacji, ale ogólnie nie jestem zadowolony z postawy swojego zespołu. Ponieważ graliśmy z przeciwnikiem, który prezentuje inny styl gry, powinniśmy się do tego przystosować, ale niestety się nam to nie udało - ocenił spotkanie trener Holandii, Kees Zwamborn.

- Wynik z tak renomowanym zespołem na pewno cieszy i motywuje do ciężkiej pracy. Na pewno mieliśmy trochę szczęścia przy stałych fragmentach gry, bo Holendrzy mieli okazje do zdobycia bramek tylko w tych sytuacjach. Dobrze, że udało nam się strzelić bramkę i gra układała się pozytywnie. W porównaniu do poprzednich meczów zespół był bardzo dobrze przygotowany pod względem fizycznym. Zawsze mieliśmy problemy, że po 30-40 minutach już nie wyglądaliśmy dobrze kondycyjnie. Chłopcy wyciągnęli wnioski i przykładają się w swoich klubach do pracy nad cechami motorycznymi - mówił zadowolony selekcjoner reprezentacji Polski.

W przerwie spotkania odbyła się uroczystość wręczenia Łomżyńskich Laurowych Sportowych. Nagrody Prezydenta Łomży za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu za rok 2010 otrzymali lekkoatleci Adrian Góralczyk (LKS Narew Kurpiewski Łomża) i Sebasitan Dobkowski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) oraz I-ligowa drużyna tenisistek stołowych AZS-u PWSIP Wałkuscy Łomża. Najlepszym trenerem uznano Zbigniewa Turowskiego (sporty siłowe). Sponsorem roku kapituła konkursu wybrała prezesa ŁKS-u 1926, Jarosława Kuleszę.