Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Ostatnia (ich) zamiana

Główne zdjęcie
Mapa działki ze "strzelnicą"

W środę, na ostatniej planowej sesji spotyka się Rada Miasta w starym składzie. Wśród proponowanego porządku obrad jest kilka uchwał dotyczących zamiany gruntów czy sprzedaż działki w trybie bezprzetargowym. Największa z proponowanych transakcji dotyczy terenu dawnej strzelnicy na osiedlu Konstytucji 3 Maja na której w ciągu ostatnich lat, nakładem rzędu 4,5 mln zł, miasto i ŁSM wykonało kompleks rekreacyjno – sportowy. Niestety odwrotnie niż z finansowaniem zadnia, do miasta należało mniej niż 10% terenu, a reszta jest w użytkowaniu wieczystym Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która teraz za jego przekazanie chce prawie pół hektara ziemi w parku pomiędzy ulicami Reymonta i Prusa gdzie ma zamiar zbudować nowy blok.

mapa z działką, którą chce otrzymać ŁSM
mapa z działką, którą chce otrzymać ŁSM

Tylko w tym roku na strzelnicy wybudowano fontannę za ponad 800 tys zł i  plac zabaw dla małych dzieci za 136 tys zł. Zrealizowane wcześniej inwestycje m.in. skate park, ścianka wspinaczkowa, boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, ścieżka rowerowa czy „kosmiczna kula” kosztowały ok. 3,5 mln zł. Pieniądze w ogromnej większości pochodziły z kasy miasta. ŁSM, która formalnie współrealizowała inwestycje z samorządem, i do której należy niemal cały zabudowany  teren od 2006 do 2009 roku wpłaciła do kasy miasta kwotę 1,25 mln zł. Teraz, jak czytamy we wniosku jaki z-ca prezydenta Marcin Sroczyński skierował do radnych miasta, spółdzielnia chce oddać miastu teren strzelnicy, ale w zamian chce  działkę o pow. prawie 5000 m2 położoną przy ul. Reymonta z przeznaczeniem pod budowę bloku.
Przekonując radnych do zgody na taką zamianę argumentuje, że „ze względu na funkcję jaką w chwili obecnej pełnią urządzenia pobudowane i zainstalowane na działce o nr 12230/1 , niezbędne jest aby nieruchomość objęta była trwałym zarządem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.(...) Stąd też biorąc pod uwagę poczynione przez strony wspólne nakłady oraz fakt przejęcia już przez MOSiR urządzeń znajdujących się na tej działce, zamiana jest celowa i uzasadniona. Działki o nr 12230/1, na której ustanowione jest prawo użytkowania wieczystego nie można przekazać w zarząd dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.”

Warto dodać, że już ponad dwa lata temu podczas posiedzenia Komisja Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego (19 maja 2008 roku) radny Janusz Nowakowski poruszył kwestie finansowania zadania. Przypomniał, że w momencie kiedy taki obiekt był realizowany na terenie SM Perspektywa, spółdzielnia mieszkaniowa partycypowała w kosztach budowy w wysokości 70 %, miasto w ponad 30 %. W przypadku ŁSM te proporcje są odwrotne. Ponadto zwrócił uwagę, że przy tego typu inwestycjach bardzo ważna sprawą jest kwestia eksploatacji i nadzorowania obiektem. Sprawy te powinny być załatwiane na samym początku – mówił wówczas radny Nowakowski.

Okazuje się jednak, że do zakończenia inwestycji tej kwestii nie rozwiązano, a teraz...

Sprostowanie:
Pod wnioskiem do Rady Miasta w sprawie zamiany nieruchiomości podpisał się prezydent Jerzy Brzeziński, a nie jego zastępca Marcin Sroczyński. Za omyłkę przepraszamy.

230804070022.gif
cz
nie, 24 października 2010 22:13
Data ostatniej edycji: śr, 27 października 2010 13:57:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę