Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Miłość i bohaterstwo w walce o Niepodległą

Główne zdjęcie
Śmiertelny strzał Niemca w kierunku Leona Kaliwody

Mrok spowija w chłodny listopadowy wieczór ulicę Sienkiewicza. U wylotu z Polową pojawia się kilkuosobowy patrol niemiecki. Żołnierze w hełmach przyklękają, chwilę mierzą z karabinów w kierunku pobliskich kamienic. W jednej z bram ukrywają się harcerze. Nagle na środek ulicy wybiega 18-letni chłopak w szkolnej czapce. Oddaje strzał z pistoletu. Padają niemieckie salwy. Biało-czerwona opaska na ramieniu dotyka bruku, na którym Leon Kaliwoda walczył do ostatniej kropli krwi...

Zabierają go pod ramię dwaj koledzy. Za moment wynoszą martwego na skrzydle drzwi z bramy kamienicy Śledziewskich, w ścianie której dzisiaj wmurowana jest tablica pamięci Leona Kaliwody, dowódcy łomżyńskiego oddziału POW. Ponownie zaczyna się  zacięty bój: kanonada wstrząsa nie zdającym sobie jak wówczas z powagi chwili miastem. Wybuchają granaty, z luf wydobywają się błyski i dym. - Oddajcie broń, nic wam się nie stanie – krzyczy do Niemców jeden z POW-iaków. - Gwarantuję!
Z karabinami uniesionymi nad głową okupanci Łomży na krótko oddają się w niewolę, którą Polacy znosili przez 123 lata zaborów...
90 lat później próbę odtworzenia akcji rozbrajania Niemców 11 listopada 1918 r. przez członków Polskiej Organizacji Wojskowej podjęli członkowie Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 33. Pułku Piechoty  Strzelców Kurpiowskich z Łomży.
- Nasza rekonstrukcja nie odda realiów ani przeżyć ludzi, którzy walczyli w tamte dni 1918 r. – mówi po zakończeniu trwającej ok. kwadransa inscenizacji założyciel i kierownik grupy Zbigniew Dobkowski. - Jeszcze salwami pamięci uczcijmy pamięć bohaterskich harcerzy.
Dudnią salwy karabinów. Słyszy je 24-letni pracownik Urzędu Stanu Cywilnego Adam Mazewski i 19-letnia Monika Rosochacka, maturzystka w LO Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. On odgrywał 18-letniego Leona Kaliwodę, ona – niespełna 16-letnią Halinkę Jarnuszkiewiczównę, która potem popełniła samobójstwo z miłości do owianego po latach legendą harcerza. Dziś młodzi sprzed 90 lat spoczywają w jednym grobie na cmentarzu katedralnym. To dla nich te salwy.
Jak pisze monografistka „Romea i Julii z Łomży” Maria Kaczyńska (Oficyna Wydawnicza Stopka, Łomża 2008) w styczniu 1919 r. po pochówku Halinki w grobie rodzinnym „z tego grobowca przyjaciele, po oficjalnym pogrzebie, wyjęli jej trumnę , zanieśli do kwatery za kaplicą Śmiarowskich, i pochowali razem z Leonem...”. Do dziś żyją w naszej pamięci. Stali się  dla łomżyniaków symbolem miłości i bohaterstwa w walce o Niepodległą.
Mirosław R. Derewońko
Foto: Śmiertelny strzał Niemca w kierunku Leona Kaliwody
Foto: Przed akcją na ul. Sienkiewicza przed kamienicą Śledziewskich
Foto: Atak Niemców
Foto: Martwy Leon Kaliwoda
Foto: Martwy Leon Kaliwoda
Foto: Martwy Leon Kaliwoda przed kamienicą Śledziewskich
Foto: Kanonada na ul. Sienkiewicza po śmierci Kaliwody
Foto: Kanonada na ul. Sienkiewicza po śmierci Kaliwody
Foto: Kanonada na ul. Sienkiewicza po śmierci Kaliwody
Foto: Kanonada na ul. Sienkiewicza po śmierci Kaliwody
Foto: Poddanie się Niemców
Foto:
Foto: Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 33. pp Strzelców Kurpiowskich ze Zbigniewem Dobkowskim na czele
Foto: Salwy na cześć Leona Kaliwody i jego kolegów harcerzy i POW-iaków
Foto: Tablica ku pamięci bohaterskiego Leona Kaliwody

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę