Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

czwartek 24.05.2007

Gazeta Współczesna - Pomogli nam w potrzebie Kurier Poranny - Kiedy mam odejść? Gazeta Wyborcza - Strajk w szpitalach rozszerza się

Gazeta Współczesna - Pomogli nam w potrzebie
Wyzdrowiałem dzięki św. Błażejowi i mogłem przystąpić do matury - twierdzi Robert Kruszewski z Łomży. Kilka lat temu tuż przed maturą zachorowałem na anginę. Przez kilka dni w ogóle nie mogłem mówić. Bałem się, jak poradzę sobie na egzaminach ustnych. Znajomy ze szkoły, który chodził na oazę, poradził mi, żebym się pomodlił do św. Błażeja. Początkowo nie byłem przekonany do tego pomysłu, ale postanowiłem spróbować. Irzeczywiście dzięki wstawiennictwu św. Błażeja wyzdrowiałem! Teraz modlę się do niego za każdym razem, gdy choruję - opowiada Robert Kruszewski z Łomży.
Święci pomagają na drodze?
Znaczna część kierowców nie wyobraża sobie wyruszenia w dłuższą trasę niepoświęconym samochodem.To dlatego podczas uroczystości święcenia aut, które odbywają się w większości katolickich parafii w ostatnich dniach lipca, biorą udział prawdziwe tłumy. Wiele z tych osób, by zapewnić sobie dodatkową opiekę, umieszcza w samochodach obrazki lub figurki św. Krzysztofa - patrona wszystkich kierowców. W niektórych autach, zwłaszcza tirach i ciężarówkach, oprócz wizerunku świętego można też zobaczyć małe różańce.
- Zawsze, gdy wsiadam do samochodu, modlę się do św. Krzysztofa.Wierzę, że opiekuje się mną, kiedy jadę gdzieś - mówi Sylwia Malecka, uczennica z Białegostoku.
więcej: Gazeta Współczesna - Pomogli nam w potrzebie

Kurier Poranny - Kiedy mam odejść?
Boimy się, że jeśli teraz nie przejdziemy na wcześniejszą emeryturę, to stracimy do niej prawo - mówią nauczyciele. Nie wierzą w obietnice rządu.
Stanisław Pawłowicz przepracował w szkole 36 lat. Na początku roku musiał zdecydować, czy chce przejść na wcześniejszą emeryturę, czy nadal pracować w szkole do 65 roku życia. - To był największy dylemat mojego życia. Chciałem pracować, ale bałem się, że stracę prawo do wcześniejszej emerytury - opowiada pedagog. - Dlatego zdeklarowałem się, że jestem gotowy odejść, bo taką decyzję musieliśmy podjąć do końca maja. Gdyby się coś zmieniło, chętnie zostanę - dodaje.
Nikt nic nie wie
I taką możliwość dał mu rząd. We wtorek Jan Dziedziczak, rzecznik rządu zapewnił, że ci, którzy do końca 2007 roku uzyskają uprawnienia do przejścia na wcześniejsze emerytury, będą mogli na nie przejść również po 1 stycznia 2008 roku.
- Ale co to znaczy? - pyta Stanisław Pawłowicz.
Odpowiedzi szukają też inni nauczyciele, którzy przepracowali w szkole 30 lat lub 25, w tym 20 w szkolnictwie specjalnym. - Czy to znaczy, że możemy zostać i nie stracimy uprawnień - zastanawiają się pedagodzy.
- Nic z tego nie rozumiem, chociaż mam stosowne wykształcenie - mówi Stanisław Wiński, dyrektor technikum elektrycznego. - W mojej szkole jest jedna pani, która podjęła decyzję, że chce przejść na wcześniejsza emeryturę. Teraz się waha. I ja jej się nie dziwię - opowiada.
więcej: Kurier Poranny - Kiedy mam odejść?

Gazeta Wyborcza - Strajk w szpitalach rozszerza się
Coraz więcej szpitali w województwie podlaskim chce poprzeć ogólnopolską akcję protestacyjną. Wciąż strajkują trzy szpitale wojewódzkie: w Łomży, Suwałkach i Białymstoku.
W szpitalach tych po godz. 10 na miejscu pozostają tylko ordynatorzy i lekarze dyżurni. Wstrzymana jest praca poradni przyszpitalnych. Strajk trwa od poniedziałku.
W Suwałkach na 126 lekarzy 118 sporządziło już wnioski o zwolnienie się z pracy. Od poniedziałku 28 maja do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej w formie ostrodyżurowej przyłączą się także lekarze ze szpitala w Bielsku Podlaskim. Tam do pracy przyjdą tylko ordynatorzy i lekarze dyżurni, a poradnie zostaną zamknięte.
Lekarze domagają się podwyżek, płatnych urlopów szkoleniowych i zwiększenia pieniędzy na służbę zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada, że jeżeli szpitale nie wykonają zakontraktowanych zabiegów, nie dostaną pieniędzy.
więcej: Gazeta Wyborcza - Strajk w szpitalach rozszerza się

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę