Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Twórcze Działania w bursie

cz pt, 24 maja 2013 08:31

Główne nagrody w kategoriach fotograficznej i plastycznej w IV Międzybursowym Konkursie Twórczego Działania zdobyli wychowankowie łomżyńskich burs, Milena Kulesza i Damian Pniewski. Jury przyznało również siedem innych nagród i wyróżnień dla reprezentantów łomżyńskich placówek. W konkursie, mającym zaprezentować artystyczne zainteresowania młodzieży mieszkającej w bursach i internatach, wzięło udział kilkadziesiąt osób z całego województwa podlaskiego.

Strofy znad Narwi

cz pt, 24 maja 2013 08:09

Katarzyna Dłużniewska, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, zdobyła Grand Prix VIII Konkursu Recytatorskiego „Strofy znad Narwi”. Inni uczniowie łomżyńskich szkół zdobyli pięć kolejnych nagród i wyróżnień. – Zamiarem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej było przybliżenie poezji ludzi żyjących i tworzących nad Narwią – podkreśla Zygmunt Zdanowicz, prezes TPZŁ. – Dlatego powstał ten konkurs i to dla mnie wielka radość, że cieszy się on takim zainteresowaniem młodzieży!

Giganci polskiego jazzu jadą do Łomży

cz cz, 23 maja 2013 08:14

– Jeśli chodzi o muzykę to jesteśmy najlepsi w dwóch gatunkach: klasyce i jazzie – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się w sobotę Novum Jazz Festival. – Mamy się czym pochwalić w świecie i dlatego zapraszam najlepszych polskich muzyków! Finałem tegorocznej edycji łomżyńskiego festiwalu będzie koncert trio wybitnych wirtuozów: Piotra Lemańczyka, Adama Pierończyka oraz Krzysztofa Gradziuka. Zagrają też młode wilki polskiego jazzu, w tym zdobywający coraz większą sławę na świecie pianiści Sebastian Zawadzki i Michał Wierba oraz puzonista Michał Tomaszczyk. Odbędzie się też przegląd młodych wykonawców muzyki jazzowej, w którym weźmie udział utalentowana wokalistka z naszego regionu.

Malarskie powołanie Józefa Matuszelańskiego

cz śr, 22 maja 2013 08:35

Jest historykiem sztuki i wieloletnim instruktorem w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokiem Mazowieckiem. Ma na swoim koncie sukcesy w dziedzinie rzeźby i form przestrzennych, jednak najbardziej lubi malować. Retrospektywną wystawę obrazów olejnych Józefa Matuszelańskiego otwarto w Galerii N Klubu Wojskowego w Łomży. – Malowanie jest moją największą pasją i chciałem pokazać to, czym zajmuję się na co dzień – mówi Józef Matuszelański – W malowaniu nie ograniczam się tylko do jednej techniki czy konwencji. Zawsze poszukuję czegoś nowego i chciałem to podkreślić na tej wystawie.

Michał Ogórek, „Kiełbasa i sznurek” w Łomży

cz pon, 20 maja 2013 15:22

Anegdoty z życia wzięte i przygody znanych ludzi, przemyślenia życiowe i refleksje językowe były tematem spotkania z okazji prezentacji książki „Kiełbasa i sznurek”, której autorami są znany językoznawca profesor Jerzy Bralczyk i równie popularny satyryk i publicysta „Gazety Wyborczej” Michał Ogórek. „Rozmawiają jasno, mądrze i z humorem i przykładów odnajdziecie tu bez liku, jak przemiany obyczaju, losy ludzi, losy kraju przeglądają się w myśleniu i języku” - napisał Wojciech Młynarski, rekomendując ciekawe i zabawne dyskusje, jakie prowadzą naukowiec i dziennikarz.

Gruzińskie pejzaże Marzeny Rafalskiej

cz pon, 20 maja 2013 08:21

Marzena Rafalska pracuje w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łomży. Jedną z jej pasji pasji jest pomaganie innym w ramach polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych, drugą... fotografowanie. I efekty obu można zobaczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Łomży, gdzie zaprezentowała „gruzińskie pejzaże”. – Od pięciu lat organizujemy w Gruzji alternatywną edukację przedszkolną – mówi Marzena Rafalska. – Zakładamy przedszkola we wsiach gdzie ich nie ma i pewnie nigdy by ich nie było. Powstało ich już 110, w tym roku będzie 15 kolejnych. Wspierają nas w tym Ministerstwo Edukacji i Nauki Gruzji oraz organizacje pozarządowe. A kiedy już tam jestem – fotografuję, chcąc uwiecznić zachwycającą architekturę i piękną gruzińską przyrodę, która jest nieporównywalna z niczym innym!

Noc w muzeum i nie tylko

cz nie, 19 maja 2013 09:23

Tysiące zwiedzających odwiedziło łomżyńskie muzea, galerie oraz inne placówki kulturalne w ramach kolejnej edycji Nocy Muzeów. Były wystawy, spotkania z wybitnymi twórcami, koncerty i mnóstwo innych atrakcji, dzięki którym Łomża w sobotni wieczór i noc tętniła życiem jak nigdy.

Geniusz z Łomży rodem

cz nie, 19 maja 2013 09:15

Urodził się w Łomży w 1942 roku. Zaczął rysować mając 7-8 lat, zainspirowany sztuką kurpiowską. Dyplom w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych obronił u wybitnego malarza Jana Cybisa, po czym sam stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich malarzy współczesnych. Wystawy unikalnych rysunków oraz najnowszych obrazów podsumowujące 70-lecie urodzin Jana Dobkowskiego otwarto w Łomży w czasie tegorocznej Nocy Muzeów. – Łomża to moje korzenie i jestem bardzo szczęśliwy, że ta podwójna wystawa stała się częścią Nocy Muzeów – mówi Jan Dobkowski. – To moja sentymentalna podróż w przeszłość, połączona z tym, co robię obecnie!

Z War-Saw do Łomży

cz so, 18 maja 2013 12:38

Warszawskie zespoły Threads Of Moira oraz War-Saw zagrały na rockowej scenie klubu PopArt. Od dwóch miesięcy w War – Saw gra pochodzący z Łomży, obecnie studiujący w Warszawie, gitarzysta Łukasz Borawski. – To dla mnie spełnienie marzeń i kolejny etap rozwoju – mówi Łukasz Borawski. – Wcześniej grałem death i black metal, ale to w thrashu odnajduję się najlepiej. Podpisaliśmy teraz umowę z niemiecką Legacy Records na dystrybucję płyty i myślę, że jak ta współpraca będzie się dobrze układać, to kolejny album nagramy już dla tej firmy!

Noc pełna atrakcji

cz cz, 16 maja 2013 13:06

Dobkowski, Bralczyk i Ogórek będą bohaterami tegorocznej Nocy Muzeów w Łomży. W imprezie weźmie udział aż 14 różnych instytucji, do których będzie można wejść nie uiszczając żadnych opłat. Do tego pomiędzy poszczególnymi instytucjami będzie można poruszać się specjalną bezpłatną linią autobusową MPK. – Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby program tegorocznej imprezy był jeszcze ciekawszy i pełen niespodzianek – mówi Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. – Zapraszam wszystkich na niepowtarzalną przygodę ze sztuką w roli głównej. Drzwi placówek muzealnych i kulturalnych będą otwarte od 18. do 24., a w razie potrzeby – tak jak i przed rokiem - nawet dłużej!

Cudowna ikona z węgierskiej Częstochowy

cz śr, 15 maja 2013 08:34

Rzesze pielgrzymów z całej Europy przyciąga do węgierskiej Máriapócs gdzie znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej, która po raz pierwszy zaczęła ronić łzy w 1696 roku. – W 1715 r. kopia wywiezionej do Wiednia ikony zapłakała ponownie – mówi Marek Zalewski z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. – Ten cud powtórzył się jeszcze raz, w 1905 r. Do dzisiaj nie wiadomo z czym to było związane, ale fakt jest faktem: obraz płakał, co zostało potwierdzone przez specjalne komisje! Historię Máriapócs, najsłynniejszego sanktuarium maryjnego na Węgrzech, przedstawia nowa wystawa czasowa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.

Noc w bibliotece marzeń

cz so, 11 maja 2013 10:24

Kilkaset osób wzięło udział w kolejnej edycji dorocznej imprezy „Noc w Bibliotece”. Do Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej przyciągnął ich urozmaicony, pełen niespodzianek program, a świetnej zabawy nie przerwała nawet przechodząca nad Łomżą gwałtowna burza. Dzieci były zachwycone atrakcjami, ale również niecodzienną dla nich sytuacją. – Umówiłam się z córką, że zadzwoni, kiedy mam po nią przyjechać – mówi pani Anna. – Minęły trzy godziny i cisza. W końcu zadzwoniłam sama i okazało się, że Ola jest zachwycona tym, co się tu dzieje i nie ma mowy o powrocie do domu – przyjechałam i zostałyśmy już razem do końca imprezy. Jestem naprawdę pod wrażeniem tego, co się tu działo!

„Tandetna popkultura to papka odmóżdżająca ludzi”

cz pon, 06 maja 2013 08:55

Z prof. Zbigniewem Mikołejko, wybitnym filozofem i historykiem religii Polskiej Akademii Nauk, o jego dwóch pobytach w Łomży, matkach „wózkowych”, nienawiści w życiu i w Internecie, religii smoleńskiej i demonizacji przeciwników politycznych rozmawia Mirosław R. Derewońko.

Majówka z wirtuozem akordeonu

cz so, 04 maja 2013 10:09

Wiesław Prządka, jeden z najlepszych polskich akordeonistów zagrał z orkiestrą Filharmonii Kameralnej w Łomży – Zgodnie z majówkową tradycją był akcent polski – Tańce góralskie Stanisława Moniuszki. Potem była to już słoneczna podróż po całym muzycznym świecie, bo były Węgry, Hiszpania, Stany Zjednoczone i Argentyna, ojczyzna tanga - podsumowuje Jan Miłosz Zarzycki dyrektor łomżyńskiej Filharmonii.

Jubileusz 60-lecia ROK-u. (ROKendarium – maj)

cz cz, 02 maja 2013 14:45

Różne były koleje, różne też nazwy. Powstał w 1953 r. jako Powiatowy Dom Kultury, od 1976 roku przekształcony w Wojewódzki Dom Kultury, od 1992 roku funkcjonujący pod nazwą Regionalny Ośrodek Kultury. W roku 2013 ROK świętuje jubileusz 60 lecia. Oto przegląd majowych wydarzeń z historii ROK-u.

Trzy drogi do Boga

cz pon, 29 kwietnia 2013 08:36

„Trzy drzewa” to wielowątkowa opowieść o życiu, marzeniach i Bogu. Nowy spektakl przygotowany przez Grupę teatralną Gesty można było zobaczyć w Teatrze Lalki i Aktora. – To trudny temat, ale chcieliśmy go pokazać w sposób uniwersalny, przekazać prawdę o tym, że Bóg nas kocha i jako nasz stwórca zna nas najlepiej! – mówi Anna Starachowska współtwórczyni spektaklu. Grupa Gesty to Mariusz Grajko i Maciej Ruszczyk podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA”. Poprzedni spektakl Grupy „Tu tam tam i tu” został nagrodzony na XII Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2012”.

35 przetańczonych lat

mm nie, 28 kwietnia 2013 14:27

Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” uczcił jubileusz 35-lecia okolicznościowym występem z udziałem kilku pokoleń swych tancerzy: od najmłodszych do tych, którzy zaczynali w roku 1977, pod kierunkiem Kazimierza Pawczyńskiego i Sława Jana Rekosza. – Chcieliśmy, żeby ten zespół podobał się łomżyniakom! – mówi Kazimierz Pawczyński. – Żeby swojego środowiska nie traktować po macoszemu, a sukcesy odnosić gdzie indziej. I dzisiaj mieliśmy dowód na to, że zespół wciąż się podoba! – Stało się to dzięki pasjonatom i talentom ludzi, którzy pracują w Regionalnym Ośrodku Kultury – dodaje jego dyrektor, Jarosław Cholewicki. – Jest to jedna wielka, roztańczona rodzina i chwała im za to, że wciąż chcą się spotykać i tańczyć!

Święto poezji z mistrzem Janem

mm nie, 28 kwietnia 2013 12:22

Znany poeta Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej zwyciężył w XI Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki, zdobywając nagrodę główną wynoszącą 2000 zł. Bożena Kaczorowska z Warszawy została nagrodzona tysiącem złotych za wiersz o tematyce łomżyńskiej, jury przyznało również cztery inne nagrody i wyróżnienia. – Jan był nie tylko poetą, ale i urodzonym organizatorem – mówi Barbara Kulka. – Dlatego myślę, że on jest tu cały czas z nami i czuwa nad konkursem jako jego patron. I przyciąga tu ludzi z całej Polski, czasem nawet ze świata, zafascynowanych poezją!

Rodzinny duet w Filharmonii

cz pt, 26 kwietnia 2013 09:06

Dwaj wybitni artyści: dyrygent Jerzy Salwarowski i jego syn, pianista Hubert Salwarowski zagrali z orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Na repertuar złożyły się klasyczne dzieła Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna oraz włoskiego kompozytora Francesco Geminianiego. Łomżyńscy filharmonicy ponownie udowodnili, że nie bez powodu od dwóch lat są nominowani do prestiżowej nagrody „Fryderyka”.

Od piłkarza do pisarza

cz pt, 26 kwietnia 2013 08:22

Jako dziecko uwielbiał grać w piłkę nożną i czytać komiksy. W liceum śpiewał w zespole punkowym. Chciał być ratownikiem lub kucharzem, ostatecznie został dziennikarzem i jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Napisał ponad 30 książek, które rozeszły się w łącznym nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Grzegorz Kasdepke spotkał się w Łomży z najmłodszymi czytelnikami i pewnie będzie to długo pamiętać. – Po takim spotkaniu ma się ochotę od razu biec do hotelu, siadać do komputera i do pisania! – mówi Grzegorz Kasdepke.

« · «« · 139 · 140 · 141 · 142 · 143 · 144 · 145 · 146 · 147 · 148 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę