Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Łomżyński szpital idzie do sądu po pieniądze...

cz pon, 01 marca 2010 14:23

Szpital Wojewódzki w Łomży przed sądem szpital będzie domagał się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu pieniędzy za tzw. nadwykonania. Pisma przedsądowe mają być gotowe jeszcze w tym tygodniu – mówi z-ca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Jan Bajno. Niższy niż w ubiegłym roku kontrakt wydłużył termin przyjęć na planowe zabiegi od sześciu nawet do dziewięciu miesięcy. Trudno jest dostać się na chirurgię, urologię, laryngologię, rehabilitację czy okulistykę, bez kolejki przyjmowani są tylko pacjenci z zagrożeniem życia.

Województwo spłaci długi szpitali

cz pon, 18 stycznia 2010 17:02

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował się przejąć na siebie spłacenie tegorocznych rat kapitałowych i odsetek czterech najbardziej zadłużonych szpitali. Są to szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach oraz szpital psychiatryczny w Choroszczy. Przejęte przez zarząd zobowiązania szpitali wynoszą w sumie około 10 milionów złotych.

Z czym do lekarza?

cz wt, 05 stycznia 2010 08:53

Od stycznia ZUS nie wydaje nowych legitymacji ubezpieczeniowych. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci, którzy dotychczasowej ważnej legitymacji nie mają, do lekarza ze sobą powinni zabrać inne dokumenty potwierdzające prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. I choć jak podaje NFZ „brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia!”, to jeżeli pacjent nie będzie go miał, lub nie dostarczy go w ciągu tygodnia od wizyty, z własnej kieszeni zapłaci za „udzielone świadczenia!” - ostrzega NFZ.

Szpital ma kontrakt na 2010 rok, ale kolejki do lekarza będą jeszcze dłuższe...

cz cz, 31 grudnia 2009 14:35

- Starego roku nie kończymy w szampańskich nastrojach, ale za to z poczuciem bezpieczeństwa – mówi rzecznik Marszałka Województwa Podlaskiego, Jan Kwasowski. Zdecydowano, że dyrektorzy szpitali podległych samorządowi województwa powinni jednak podpisać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Propozycje utrzymania warunków z czerwca 2009 r. uznano za przyzwoite i wszystkie placówki solidarnie przystąpiły do podpisywania umów. Szpital Wojewódzki w Łomży nie podpisał tylko kontraktu na dializoterapię. - Bo był zbyt niski – tłumaczy dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Marian Jaszewski. Zapewnia, że pacjenci nadal będą dializowani, a w ciągu dwóch miesięcy, gdy NFZ ogłosi ponowny konkurs, szpital będzie walczył o lepsze warunki umów.

NFZ ustąpił. Są nowe propozycje kontraktów dla szpitali

cz śr, 30 grudnia 2009 11:59

NFZ skapitulował i na dwa dni przed końcem roku przesłał do szpitali bardziej korzystne propozycje kontraktów na 2010 rok. Jak poinformował rzecznik Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Adam Dębski, w porównaniu z pierwotnymi propozycjami, obecne kontrakty są o około 63 mln złotych wyższe. Zdaniem rzecznika, osiągnęły one ogólny poziom kontraktów z 30 czerwca 2009 roku, czego domagali się dyrektorzy szpitali. Przypomnijmy, że dotychczas żaden szpital w województwie podlaskim nie podpisał jeszcze kontraktu na leczenie pacjentów w przyszłym roku. Czas na podpisane kontraktów mija jutro (31 grudnia 2009) o północy.

Bunt szpitali

cz wt, 15 grudnia 2009 17:59

Dyrektorzy wszystkich zakładów opieki zdrowotnej, nadzorowanych przez samorząd województwa podlaskiego zapowiedzieli, że nie podpiszą przedstawionych im przez Narodowy Fundusz Zdrowia aneksów do umów na przyszły rok. Powodem są propozycje zbyt niskich kontraktów. Bunt dyrektorów poparły władze samorządowe województwa. Dziś m.in. do premiera, ministra zdrowia i szefa NFZ-etu rozesłano wspólne ich stanowisko w tej sprawie.

Coraz więcej chorych

cz wt, 01 grudnia 2009 11:17

Ponad 10-krotnie wzrosła liczba chorych na grypę. Od 1 do 27 listopada lekarze zgłosili prawie 11 000 przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę w województwie podlaskim. W całym październiku zgłoszeń było tylko 1 100. Do tego w tym roku dochodzą potwierdzone już przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę. Wirusa A/H1N1 stwierdzono u 17 mieszkańców województwa. Ostatnie cztery przypadki potwierdziły wczorajsze wyniki. Wśród nich była ciężarna kobieta leczona na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W piątek po wyleczeniu wróciła do domu, tak jak i inny pacjent. Dwóch pozostałych, u których po weekendzie stwierdzono nową odmianę grypy, leczonych jest w szpitalach w Białymstoku i Suwałkach. - Ich stan lekarze oceniają jako dobry – informuje rzecznik WSSE w Białymstoku, Andrzej Jarosz.

Pierwszy w Łomży przypadek A/H1N1

cz pon, 30 listopada 2009 10:22

Kobieta, która w ubiegłym tygodniu przebywała na oddziale zakaźnym łomżyńskiego szpitala była chora na nową tzw. „świńską” grypę. Jak mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dziś do szpitala dotarły wyniki padań potwierdzające że był to wirus typu A/H1N1. Kobieta, po wyleczeniu, jeszcze w piątek została wypisana do domu.

Nowej grypy w Łomży nie ma

cz pt, 27 listopada 2009 15:29

- W szpitalu w Łomży dotychczas nie leczyliśmy pacjentów z nową grypą – mówi Jan Bajno zastępca dyrektora szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Rano w Suwałkach zmarł 44-letni mężczyzna u którego już wcześniej badania potwierdziły obecność wirusa. To druga ofiara nowej grypy w regionie. Według danych sanepidu w całym województwie podlaskim odnotowano jak dotąd obecność wirusa grypy typu A/H1N1 u 12 osób.

Nowy sprzęt na noworodkach

cz pon, 23 listopada 2009 15:45

O nowy sprzęt wzbogacił się oddział Noworodków i Wcześniaków z pododdziałem Patologii i Intensywnej Opieki Noworodka w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Szpital zakupił 9 nowych monitorów do obserwacji podstawowych funkcji życiowych wcześniaków i chorych noworodków. - Mamy lepsze możliwości monitorowania, a przez to także leczenie najmniejszych pacjentów – mówi ordynator oddziału, dr Bożena Florczyk. Oprócz szpitalnych zakupów na noworodki trafiły też prezenty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najbardziej cieszy inkubator transportowy z możliwością wspomagania, w sposób nieinwazyjny, oddechu noworodków przedwcześnie urodzonych, już od sali porodowej. WOŚP przekazała też oddziałowi nowe urządzenie do badań przesiewowych słuchu u noworodków.

PO to „by wszystkim ludziom w Polsce żyło się lepiej”

cz pon, 23 listopada 2009 09:47

Od stycznia ZUS przestanie wydawać legitymacje ubezpieczeniowe. Niby ma być taniej, ale spowoduje to nie lada zamieszanie u lekarza. Narodowym Funduszu Zdrowia już wydał wytyczne jakie dokumenty mają zabrać ze sobą pacjenci, którzy w nowym roku będą wybierali się do lekarza. Większość z nich jest ważna przez 30 dni. I choć jat podaje NFZ „brak dokumentu potwierdzającego prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie może być powodem odmowy udzielenia świadczenia!”, to jeżeli pacjent nie będzie go miał, lub nie dostarczy go w ciągu tygodnia od wizyty, z własnej kieszeni zapłaci za „udzielone świadczenia!” - ostrzega NFZ.

Więcej chorych na grypę?

cz wt, 17 listopada 2009 11:32

Drastycznie wzrosła liczba zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. W październiku w województwie podlaskim lekarze odnotowali ponad 1 tys 100 zainfekowanych pacjentów, którzy mogą mieć grypę. W pierwszej połowie listopada liczba chorych wzrosła niemal trzykrotnie. Od 1 października do wczoraj (16 listopada) lekarze z całego województwa wysłali do Sanepidu prawie 4 tys 200 zgłoszeń. - Liczba chorych bardzo szybko rośnie, ale żadna z kilkudziesięciu przebadanych laboratoryjnie próbek nie potwierdziła obecności wirusa ani sezonowej, ani świńskiej grypy - uspokaja rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, Andrzej Jarosz. Czy w związku z tym większa od grypy jest grypowa panika?

Grypa atakuje? Z aptek zniknęły maseczki ochronne...

cz śr, 04 listopada 2009 18:25

Czy grypowa panika powoli ogarnia także Łomżę? Mieszkańcy twierdzą, że grypy się nie boją. Śledzą wprawdzie na bieżąco informacje płynące z Ukrainy i Białorusi, ale – jak mówią – grypa ich nie dopadnie. Tymczasem z łomżyńskich aptek błyskawicznie zniknęły maseczki ochronne. Nie ma ich m.in. w aptekach przy Al. Legionów, Kazańskiej, Rządowej i Giełczyńskiej. Farmaceuci uspokajają – paniki w Łomży nie ma, a z aptecznych półek, póki co, zniknęły tylko maseczki. Nie widać zwiększonego zainteresowania szczepionkami przeciwko grypie, podobnie przeciwgrypowymi lekarstwami, których zapas jest w każdej aptece.

„Szczera rozmowa” zamiast pieniędzy

cz wt, 20 października 2009 17:04

- Liczyliśmy, że otrzymamy konkretne informacje o zapłaceniu za nadwykonania naszych usług medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale ich nie otrzymaliśmy – mówi Marian Jaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który w poniedziałek, wraz z kilkudziesięcioma innymi przedstawicielami szpitali i samorządów z województwa podlaskiego spotkał się z minister zdrowia Ewą Kopacz. Wszyscy liczyli na pieniądze, ale była tylko rozmowa...

Dłuższe kolejki do łomżyńskiego szpitala

cz pt, 28 sierpnia 2009 14:15

Nawet 8 miesięcy trzeba będzie poczekać na przyjęcie na oddział, trudniej będzie dostać się na tomografię komputerową – m.in. takie zmiany czekają pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Decyzję o wydłużeniu kolejek podjęła dyrekcja szpitala po oficjalnej już odpowiedzi Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak poinformował dyrektor łomżyńskiego szpitala, Marian Jaszewski, NFZ zapowiedział, że nie zapłaci więcej niż przewiduje kontrakt za tzw. procedury kosztochłonne, np. tomografię komputerową i USG dopplerowskie. W II półroczu szpital zamierza ograniczyć więc liczbę przeprowadzonych badań. - Nie zamierzamy kredytować NFZ – tłumaczy Jaszewski.

Samorządowcy żądają więcej pieniędzy na szpitale

cz pt, 28 sierpnia 2009 14:04

Trzynaście samorządów z województwa podlaskiego – w tym także władze samorządowe województwa – podpisało się pod wspólnym stanowiskiem w sprawie finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w województwie. Samorządowcy żądają „prawidłowej wyceny wartości poszczególnych procedur medycznych i zagwarantowanie w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2009 r. i lata następne takiego poziomu środków finansowych, które w pełni pokryją koszty świadczeń opieki zdrowotnej”. Podkreślają, że obecna sytuacja grozi nie tylko pogarszaniem się sytuacji finansowej szpitali, ale również może spowodować pogorszenie dostępności i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych czyli wydłużyć kolejki na poradę specjalistyczną, które dziś niejednokrotnie sięgają kilkunastu miesięcy i zmusić szpitala do ograniczania przyjęcia pacjentów na planowe leczenie.

W obawie przed świńską grypą...

cz pon, 27 kwietnia 2009 11:58

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku polecił powiatowym inspektorom sanitarnym wzmożenie nadzoru i przekazywanie na bieżąco do WSSE w Białymstoku informacji o wszelkich zdarzeniach wiążących się z podejrzeniem zachorowania na grypę, oraz poinformowanie lekarzy POZ i innych lekarzy specjalistów o konieczności konsultacji podejrzeń zachorowań z wojewódzkimi konsultantami do spraw chorób zakaźnych i epidemiologii i pobierania materiału od chorych celem identyfikacji wirusa. - Działania takie podjęto w związku z wystąpieniem przypadków zakażenia wirusem grypy świń typu A/H1N1 u ludzi w USA i Meksyku – informuje Andrzej Jarosz rzecznik prasowy WSSE w Białymstoku

„Rz”: Pierwsi w profilaktyce raka piersi

cz pt, 20 marca 2009 09:51

Województwo podlaskie jest jednym z najlepszych w Polsce, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne. W ubiegłym roku na badania profilaktyczne zgłosiło się tu około 42 proc. spośród 134 tys. uprawnionych pań. To najlepszy wynik w kraju – podaje „Rzeczpospolita”. Podlaskie było jedynym województwem w Polsce gdzie odnotowano wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania.

Honorowe Krwiodawstwo PCK ma już 50 lat

mm pt, 21 listopada 2008 20:05

Sławomir L. Kaczyński z Łomży został odznaczony krzyżem kawalerskim orderu odrodzenia Polski, nadanym przez Prezydenta RP, za oddanie ponad 40 litrów krwi i wieloletnią działalność na rzecz popularyzacji honorowego krwiodawstwa. Z okazji swego święta honorowi krwiodawcy tradycyjnie spotkali się w Teatrze Lalki i Aktora, aby odebrać zasłużone odznaczenia i dyplomy oraz spotkać się z najwyższymi władzami w naszym regionie.

Z cukrzycą da się żyć

cz pt, 14 listopada 2008 23:01

W Łomży Światowy Dzień Walki z Cukrzycą pod hasłem „Żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu cukrzycy” obchodzono podczas konferencji, zorganizowanej przez oddział rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Wzięło w niej udział 88 osób, które w sali starostwa łomżyńskiego w czwartek, 14 listopada br. wspólnie modliły się, słuchały wykładów i rozwiązywały test wiedzy o cukrzycy – zbiorze kilkunastu różnych, uwarunkowanych genetycznie i nabytych chorób.

« · «« · 69 · 70 · 71 · 72 · 73 · 74 · 75 · 76 · 77 · 78 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę