Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 czerwca 2020 napisz DONOS@

Dobry urolog nie chce wycinać chorej nerki

Foto: Dobry urolog nie chce wycinać chorej nerki
cz pt, 11 października 2013 16:41

Zmorą współczesnych kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, a zmorą mężczyzn jest przerost prostaty i problemy z przedwczesnym wytryskiem i niepełną erekcją. Oto pierwsze spostrzeżenia, jakie przychodzą na myśl, gdy słucha się uczonych wykładów, dyskusji i prezentacji Łomżyńskich Spotkań Urologicznych. Łomżyńskie są z nazwy, gdyż odbywają się w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży z inicjatywy twórcy i ordynatora urologii Telesfora Saracyna. Jednak faktycznie zdobyły już rangę ogólnopolską i międzynarodową, ze względu na udział kilkunastu specjalistów „od nerek” o wiedzy, dorobku i doświadczeniu przekraczającym granice powiatowego miasta. A renomę ŁSU podnosi jeszcze fakt, że odbywają się w ich trakcie warsztaty praktyczne i transmisje operacji 3D.

W grupie taniej

Foto: W grupie taniej
cz śr, 09 października 2013 10:34

Ponad pół miliona złotych zaoszczędziły już trzy szpitale z Łomży, Kolna i Zambrowa dzięki pierwszemu w historii województwa podlaskiego grupowemu zakupowi leków. Jak poinformowała Marzanna Gac, kierownik apteki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, w rozstrzygniętym już postępowaniu szpitale w grupie kupują 102 pakiety lekarstw. Niebawem ma zostać ogłoszone następny grupowy przetarg na kolejne ponad 60 pakietów.

Szpital Wojewódzki – kryzys ustępuje, ale dług się czai

Foto: Szpital Wojewódzki – kryzys ustępuje, ale dług ...
cz wt, 24 września 2013 12:11

Zwolnił dotąd 12 osób: kadrową, przełożoną pielęgniarek, dwóch ordynatorów... Dyrektor Krzysztof Bałata (lat 50) kieruje od czterech miesięcy Szpitalem Wojewódzkim w Łomży. To największy zakład pracy w mieście i w regionie; zatrudnia 1 008 osób - lekarzy, pielęgniarek, pracowników administracji i technicznych. Ma roczny budżet 98 milionów złotych – za te pieniądze można by w Łomży zbudować jeszcze trzy baseny albo sześć portów z 500-metrowymi bulwarami. Mimo potężnego budżetu, łomżyński szpital z 21 oddziałami łóżkowymi, 28 poradniami, rehabilitacją, psychiatrią boryka się z zadłużeniem finansowym, z lat ubiegłych wynoszącym blisko 30 mln zł. Jednak dyrektor Bałata pokazuje świeże dane na koniec sierpnia 2013: pierwszy raz od kilku lat w dziale zobowiązania wymagalne nie ma żadnej kwoty. To puste, wolne pole szansy - na poprawę sytuacji.

Lekarze z Łomży „pomylili astmę z zawałem”?

Foto: Lekarze z Łomży „pomylili astmę z zawałem”?
cz śr, 21 sierpnia 2013 09:18

Telewizja TTV wyemitowała reportaż nawiązujący do przedstawianej przez nas w kwietniu informacji o 55-letnim mieszkańcu Łomży, który „był za zdrowy na szpital”. Mężczyzna z bólami w klatce piersiowej w zgłosił się do lekarza rodzinnego. Karetką przewieziono go do szpitala, ale po badaniach ostatecznie został zwolniony do domu. Wrócił i zmarł.

e-zdrowie zaczyna się od komputerów

Foto: e-zdrowie zaczyna się od komputerów
cz śr, 31 lipca 2013 14:11

Blisko 90 komputerów i sprzęt elektroniczny na łączna kwotę 337 tysięcy złotych otrzymał szpital wojewódzki w Łomży. To pierwszy widoczny efekt wdrażania w województwie dofinansowywanego z środków UE projektu e-zdrowie. W sumie projekt, który obejmuje 37 partnerów, szacowany jest na 62 mln zł, a łomżyński szpital ma otrzymać z tego ponad 3,3 mln zł. Większość pieniędzy zostanie przeznaczone na oprogramowanie, które ma umożliwić lepsze zarządzanie szpitalami oraz m.in. umożliwić tworzenie elektronicznej dokumentacji pacjentów, przez co zarówno lekarz jak i pacjent mają mieć łatwiejszy i szybszy do niej dostęp.

Na upały nie ma rady...? Nic podobnego: lekarz radzi

Foto: Na upały nie ma rady...? Nic podobnego: lekarz ...
cz wt, 30 lipca 2013 12:06

Nadmierna potliwość, osłabienie, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg albo nogi jak z waty oraz kołatanie serce – oto objawy odwodnienia, którego doświadczamy w 30-stopniowe upały w cieniu i w jeszcze większej spiekocie na słońcu. Temperaturowa „gorączka sobotniej nocy” nadciągnęła nad Łomżę i potrwa również w tym tygodniu. Na szpitalny oddział ratunkowy Szpitala Wojewódzkiego ciągle trafiają, zwłaszcza starsi, ludzie z omdleniami. Na szczęście, nie z udarami cieplnymi. Jak się bronić latem przed bezlitosnymi sztyletami słońca? – radzi lekarz internista Anita Świętochowska z Łomży, specjalista chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z ratownictwa medycznego.

Pilnie potrzebna krew!

Foto: Pilnie potrzebna krew!
cz wt, 23 lipca 2013 13:36

Centrum krwiodawstwa apeluje do honorowych dawców o krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku pilnie potrzebuje krwi grup „0” Rh- i Rh+, A Rh- i Rh+ i B Rh-. Potrzebna jest także krew grup B Rh+ i AB Rh-.

Uratuj komuś życie. To proste.

cz pt, 19 lipca 2013 08:30

Nie musisz być strażakiem, policjantem, czy lekarzem aby uratować życie innego człowieka. Wystarczy, że ofiarujesz swój szpik. To on dla wielu chorych np. na białaczkę jest jedyną szansą na wyleczenie. - Podczas sobotniej (20 lipca) akcji krwiodawstwa na Starym Rynku będzie można zarejestrować się do Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej – zapowiada Anna Ogrodnik-Wycik, kierownika łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zgłaszający swoją gotowość zostania honorowym dawcą szpiku musi mieć do 18 do 50 lat, oraz ogólny dobry stan zdrowia.

Mieszkaniec Łomży wyleczony z choroby Parkinsona

cz pt, 05 lipca 2013 13:44

Pierwszą w województwie podlaskim operację głębokiej stymulacji mózgu pacjenta cierpiącego na chorobę Parkinsona przeprowadzili lekarze z Kliniki Neurochirurgii z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - podało Polskie Radio Białystok. Pacjentem był 51-letni mieszkaniec Łomży, który od 10 lat chorował i nie mógł już chodzić. Lekarze podają, że operacja zakończyła się sukcesem, pacjent czuje się dobrze i jest zdecydowana poprawa stanu jego zdrowia - porusza się już bez niczyjej pomocy.

Zwolnienia lekarzy w szpitalu

Foto: Zwolnienia lekarzy w szpitalu
cz pt, 28 czerwca 2013 09:53

Kilku lekarzy, w tym dwóch ordynatorów, zostało zwolnionych wczoraj z pracy w łomżyńskim szpitalu. Zwolnienia lekarzy miały dotknąć oddziałów ortopedyczno-urazowego, chorób wewnętrznych i gastroenterologii oraz laryngologicznego. Część zwolnionych lekarzy osiągnęła już wiek emerytalny, ale nie wszyscy.

Autyzm w wymiarze cywilizacyjnym i lokalnym

cz pon, 24 czerwca 2013 11:27

Po raz pierwszy w Łomży Fundacja Czas Lokalny zorganizowała warsztaty dla rodziców dzieci z autyzmem – jak radzić sobie z ich zachowaniami niepożądanymi, które są odbierane jako niewłaściwe społecznie. Wzięło w nich udział 20 matek i ojców, którzy z trudniejszymi w wychowaniu niż rówieśnicy malcami mają problemy na co dzień. - Terapeuci zwracali nam uwagę, że karanie dzieci z autyzmem jest nieetyczne – mówi Jerzy Sznejder, który w sobotę i niedzielę przez osiem godzin brał udział w szkoleniach. - Bo jak można karać kogoś, kto cierpi, tylko za to, że krzyczy z bólu...?

Lider w odchudzaniu w Polsce

Foto: Lider w odchudzaniu w Polsce
cz pt, 21 czerwca 2013 16:49

Coraz więcej Polaków decyduje się na odchudzanie pod okiem dietetyka. Szukając skutecznej metody porzucamy modne diety czy suplementy z apteki brane na własną rękę i przekraczamy próg gabinetu specjalisty ds. żywienia, oczekując fachowej pomocy. Coraz częściej liczy się dla nas skuteczność diety, a nie tempo zrzuconych kilogramów. To cieszy zarówno ekspertów żywieniowych, jak i nas samych.

Bałata: szpital potrzebuje pieniędzy „jak tlenu do życia”

Foto: Bałata: szpital potrzebuje pieniędzy „jak tlenu...
cz pt, 21 czerwca 2013 10:19

Dyrektor nie zabrał dodatku za wysługę lat, nie będzie zwalniał 30% załogi, nie wypowiada wszystkich umów cywilno-prawnych, i nie ma kontroli osobistych pracowników wychodzących ze szpitala. - Nie wiem komu zależy na rozpowszechnianiu takich nieprawdziwych informacji – mówił Krzysztof Bałata, dyrektor szpitala w Łomży podczas czwartkowego spotkania z pracownikami. Spotkanie po miesiącu urzędowania dyrektor zwołał by – jak wyjaśniał - „wytłumaczyć działania” i powiedzieć jak faktycznie wygląda sytuacja finansowa. - Wiemy, że jest trudna, ale jak bardzo nikt nie wiedział - mówił przedstawiając, że całkowite zadłużenie szpitala wynosi teraz niemal 50 milionów złotych, czyli o 8 mln więcej niż mówiono, gdy przed miesiącem obejmował stanowisko dyrektora.

NIK o zakupie sprzętu medycznego ze środków UE i złym dzieleniu kasy w województwie

cz cz, 20 czerwca 2013 14:43

Nowy sprzęt medyczny, pozyskiwany dzięki środkom z UE, jest szansą dla polskiej służby zdrowia. Jednak nawet najnowocześniejszy sprzęt nie poprawi sytuacji pacjentów, jeśli nie będzie wykorzystywany. Tymczasem z powodu braku koordynacji zakupów i złego planowania jedna trzecia skontrolowanych przez NIK szpitali nie używała efektywnie nowego sprzętu. Wśród kontrolowanych był także łomżyński szpital. Inspektorzy NIK dali ocenę pozytywną „pomimo stwierdzonych nieprawidłowości”. Znacznie surowiej Izba oceniła podział unijnej kasy na zakupy sprzętu medycznego w województwie podlaskim.

Komornik w szpitalu

Foto: Komornik w szpitalu
cz pon, 17 czerwca 2013 09:45

Pół miliona złotych ściągnął komornik z konta łomżyńskiego szpitala. O zdarzeniu poinformowano radnych z sejmikowej komisji zdrowia podczas piątkowego posiedzenia. Jak mówił Marek Olbryś, radny sejmiku z Łomży, to pierwszy taki przypadek w skali całego województwa. Z dyrektorem szpitala nie udało nam się skontaktować. Informacją o zajęciu komorniczym zaskoczony jest natomiast Józef Mioduszewski, przewodniczący Rady Społecznej szpitala. - W ubiegłym tygodniu mieliśmy spotkanie i nikt o czymś takim nie informował – mówił Mioduszewski.

Pieniądze na nową aparaturę łomżyńskiego szpitala

cz pt, 14 czerwca 2013 12:55

Milion 300 tysięcy złotych dotacji otrzyma łomżyński szpital od samorządu województwa podlaskiego. Dotacja ma być przeznaczona na zakup nowoczesnej aparatury. Szpital ma kupić m.in. aparat RTG z ramieniem C, kardiomonitory, defibrylator, bronchoskop, pompy strzykawkowe.

Podarowali komuś życie

Foto: Podarowali komuś życie
cz wt, 11 czerwca 2013 08:42

Ponad 27 i pół litra krwi oddano podczas kolejnej edycji akcji „Oddaj krew z Chrystusem”. Organizowana przy okazji festynu w parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród krwiodawców. Do punktu oddawania krwi zgłosiło się niemal 70 osób, z których 62 pozytywnie przeszły wstępne badania lekarskie i mogły oddać krew. - Efektem tej niedzielnej akcji jest 27.600 ml krwi! To naprawdę dużo. Dużo bezcennego leku i dużo ludzkiej dobroci! – podkreśla współorganizator Tadeusz Babiel.

Duże zainteresowanie szkoleniami „Autyzm – co dalej?”

Foto: Duże zainteresowanie szkoleniami „Autyzm – co d...
cz pon, 10 czerwca 2013 16:23

- W ostatnich latach zmieniło się podejście naukowców i praktyków do autyzmu, który postrzegano jako chorobę mózgu, gdy jest to również choroba ciała – mówi Ewa Sznejder, współzałożycielka i prezes Fundacji Czas Lokalny, która w Łomży zorganizowała szkolenia z terapii i leczenia dzieci autystycznych. - Na pierwsze spotkanie z inicjatywy członków łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu przyszło prawie 50 osób: rodziców i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 10, Publicznego Przedszkola nr 4 i z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wykład prowadziła dietetyk medyczny Ewa Jagodzińska, ekspert z zakresu diety dzieci z autyzmem. Drugi poprowadzi już we wtorek, 11. czerwca, psycholog i terapeuta integracji sensorycznej Iwona Dąbrowska na temat znaczącej roli zmysłów w terapii dzieci autystycznych. Nasze szkolenia są nieodpłatne.

„Autyzm – co dalej?” - spotkanie ze specjalistami w Łomży

cz cz, 06 czerwca 2013 08:26

Po raz pierwszy w Łomży organizowany jest cykl szkoleń z zakresu terapii i leczenia dzieci autystycznych, z myślą o ich rodzinach. Przygotowuje je Fundacja „Czas Lokalny” z inicjatywy członków łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, który właśnie pomyślnie zakończył rejestrację w sądzie. - Szkolenia i dwudniowe warsztaty mają wyposażyć uczestników w wiedzę, która przygotuje bliskich dziecka autystycznego (rodzicom, babciom, dziadkom) przyjąć rolę terapeuty – mówi Ewa Sznejder prezes łomżyńskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu zapraszając na pierwsze spotkanie już w ten piątek.

Krew oddana w czerwcu jest darem serca na lato

cz wt, 21 maja 2013 12:58

- Latem zawsze brakuje nam krwi w magazynach szpitalnych, ponieważ mniej osób zgłasza się do naszej stacji krwiodawstwa i jest więcej wypadków – mówi Anna Ogrodnik-Wycik, kierownika łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Dlatego organizujemy w czerwcu przez cały miesiąc wyjazd krwiobusu w teren oraz pobieramy krew w szkołach i instytucjach. W Łomży najbliższe akcje oddawania krwi zorganizujemy w środę, 5. czerwca, przed Galerią Veneda, oraz w niedzielę, 9. czerwca, w Centrum Katolickim.

« · «« · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · 35 · 36 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę