Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lipca 2020 napisz DONOS@

Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy

Foto: Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy
mm cz, 30 lipca 2015 15:56

Media alarmują, że w wielu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować krwi. Ma to związek z większą ilością wypadków w sezonie letnim oraz jednoczesnym zmniejszeniem liczby wyjeżdżających na urlopy krwiodawców. W Łomży sytuacja nie jest tak zła jak w innych regionach kraju, nie odwołuje się zaplanowanych wcześniej zabiegów, ale krwi też może zabraknąć. – Sytuacja nie jest dramatyczna, nie musimy wstrzymywać planowych zabiegów operacyjnych, ale zapasy krwi są znacznie mniejsze – potwierdza Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, apelując do wszystkich chcących oddać krew, by zgłaszali się do siedziby oddziału w budynku Szpitala Wojewódzkiego. Na początku sierpnia w teren ruszą też ambulanse, które dotrą do kilkunastu miejscowości, umożliwiając też ich mieszkańcom uratowanie komuś zdrowia lub życia.

Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga od ręki

Foto: Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga o...
cz pt, 24 lipca 2015 15:12

- Z kolejkami do lekarzy specjalistów jest tak, że te kolejki, niestety, są – przyznaje Hana Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która na urlop wybiera się dopiero pod koniec sierpnia. - Najlepiej byłoby, gdyby każdy nasz pacjent mógł zostać przyjęty jeszcze tego samego dnia, gdy się zgłasza z dolegliwościami. Niestety, kolejki do specjalistów w czasie wakacji nie uległy skróceniu. Do gastrologa nadal czeka się pięć miesięcy, natomiast do kardiologa cztery...

Będą nowe ambulansy

cz śr, 15 lipca 2015 09:16

Kolno, Grajewo, Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec – tu trafią cztery nowe ambulansy, na których zakup Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał łomżyńskiej stacji pogotowia ratunkowego dofinansowanie w wysokości 386 tys. zł. Wartość inwestycji jest o blisko milion złotych wyższa.

Dodatkowe miliony na zambrowski szpital

cz śr, 08 lipca 2015 09:24

O 4,5 mln złotych – łącznie już od niemal 17 mln zł - zwiększył zarząd województwa podlaskiego dotację ze „starego” RPO dla szpitala w Zambrowie. Dodatkowe pieniądze – jak podaje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku - pozwolą uruchomić w rozbudowanym i zmodernizowanym zambrowskim szpitalu także rezonans magnetyczny.

Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą

Foto: Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą
cz śr, 01 lipca 2015 09:17

Czy mieszkańcy Łomży mogą nie znaleźć w mieście otartej apteki? Teoretycznie nie powinni, ale też teoretycznie teraz może coś takiego się wydarzyć. Radni Łomży na ostatniej sesji przyjęli harmonogram dyżurów aptek od 1 lipca do końca roku. Generalnie każda z aptek w mieście ma dyżurować raz w miesiącu. Problem polega na tym, że część aptekarzy twierdzi, że mimo wyznaczenia dyżurów swoich aptek i tak nie otworzą. Powodem są pieniądze... Jak mówią nie opłaca im się otwierać aptek, bo w centrum Łomży jest jeszcze apteka sieci 24h.

Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży

Foto: Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży
cz śr, 17 czerwca 2015 08:10

- Nowoczesna medycyna w Polsce i w Łomży wiąże się dziś z nowoczesną medycyną w Europie – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes spółki Łomżyńskie Centrum Medyczne, która świętuje 15-lecie i po półtora roku budowy otworzyła z wielką pompą siedzibę przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Obecnie duża grupa Polaków nie widzi granicy: dzisiaj w Łomży, jutro w Dusseldorfie, Edynburgu albo Londynie. Mają tam teraz możliwość skorzystania z porady lekarza, który dostanie z Łomży wyniki badań laboratoryjnych, zaś w najbliższych kilkunastu miesiącach – badań kardiologicznych czy radiologicznych. Konsultacje u specjalistów nie będą wymagały kosztownych i czasochłonnych wyjazdów pacjenta i lekarza, gdyż będą odbywały się na odległość. Pracujemy już nad szczegółami.

Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”

Foto: Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysł...
cz pon, 15 czerwca 2015 14:42

Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”. - W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.

Kleszcze atakują, lekarze apelują

Foto: Kleszcze atakują, lekarze apelują
cz cz, 11 czerwca 2015 14:41

- W czasie majowych i czerwcowych tygodni mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń ludzi, którym trzeba było fachowo i bezpiecznie usunąć kleszcze – informuje dr Krystyna Kamińska – Nizik, kierująca przychodnią Lekarze Rodzinni 3 w Łomży, gdzie poprosiliśmy o poradę, co począć z kleszczem na naszej skórze. - Ładna pogoda i wolny czas sprzyjają spacerom i wycieczkom na łonie natury: do lasu, na łąkę czy nad rzekę. Kleszcze usuwamy w warunkach poradnianych i podajemy antybiotyk, jeśli ukąszenie pojawiło się wciągu kilku lub kilkunastu godzin, w celu zapobieżenia boreliozie.

Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane

Foto: Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane
cz wt, 09 czerwca 2015 08:14

Jak co roku członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym zorganizowały Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, by na własnym przykładzie pokazać, że z tą chorobą można walczyć, wygrać i nadal normalnie żyć. – Tak, jak gdy kiedyś zachorowałam koleżanki ze stowarzyszenia pomogły mnie, tak teraz my staramy się pomóc innym – mówi prezes stowarzyszenia Barbara Porwoł. – Mamy dwa kierunki: pomagać kobietom które zachorowały i mówić wszędzie o profilaktyce chorób nowotworowych, żeby zdrowe osoby troszczyły się o swoje zdrowie, robiły badania – bo każdy lekarz podkreśla, że rak jest w 100 % wyleczalny, ale gdy jest wcześnie wykryty! Czerwcowe Dni Walki z Rakiem to prelekcje specjalistów i propagowanie profilaktyki, ale także część artystyczna tym razem z występami utalentowanych, a często już utytułowanych młodych artystów z Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Badania dla każdego

Foto: Badania dla każdego
cz pon, 08 czerwca 2015 08:33

Wprowadzenia pakietu corocznych nieodpłatnych dla pacjenta badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych: morfologia z rozmazem, ALT (aminotransferaza alaninowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), TSH (tyreotropina), mocznik, kreatynina, amylaza, glukoza, CRP (białko ostrej fazy), elektrolity, badanie ogólne moczu – chce poseł Lech Antoni Kołakowski z Łomży. W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podkreśla, że dziś w Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA.

Pół miliona dla łomżyńskiego szpitala

cz wt, 02 czerwca 2015 15:26

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował dziś o przekazaniu blisko pół miliona złotych łomżyńskiemu szpitalowi wojewódzkiemu na wkład własny do projektu budowy instalacji fotowoltaicznych i solarnych na terenie placówki - przekazała Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w komunikacie po posiedzeniu zarządu. - Budowa instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepłej wody na potrzeby szpitala zakończyć się ma jeszcze w tym roku.

Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu

Foto: Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu
mm pt, 22 maja 2015 19:22

- Przez sztuczną nerkę przechodzi 300 ml krwi na minutę, która pobierana jest jedną igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą jako oczyszczana – objaśniał szczęśliwy ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ dr Henryk Perkowski (lat 69), gdy pokazał dwie sztuczne nerki w eleganckiej nowej stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którą poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. - To będzie już poziom europejski – ocenił dr Jerzy Smoszna (lat 57), kierownik stacji w klinice chorób wewnętrznych, nefrologii i dializoterapii CSK MON przy Szaserów w Warszawie, który przyjechał podpatrzeć, co i jak wprowadzić u siebie.

Marszałek chce włączyć „Rybaki” do szpitala w Łomży

cz śr, 20 maja 2015 08:26

Urząd Marszałkowski w Białymstoku chce do Szpitala Wojewódzkiego w Łomży włączyć Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień przy ul. Rybaki. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadają się pracownicy WOPiTU obawiający się zwolnień, oraz dyrektor ośrodka, obawiający się obniżenia jakości terapii po włączeniu do molocha przy al. Piłsudskiego. We wtorek, po dwóch godzinach dyskusji w sali konferencyjnej ratusza członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk do koncepcji nie zdołał przekonać nikogo z obecnych: terapeutów WOPiTU, radnych sejmiku podlaskiego, ani prezydenta Łomży. W 2014 r. szpital przyjął 256 uzależnionych od alkoholu, a na „Rybakach” leczyło się prawie 1000 osób.

Nowalijki są zdrowe jeśli...

Foto: Nowalijki są zdrowe jeśli...
cz pt, 15 maja 2015 11:03

Na targowiskach coraz więcej świeżych warzyw i owoców. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży w związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców i warzyw rozpoczął akcję informacyjną dotyczącą ich bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Specjaliści podkreślają, że nowalijki są zdrowe jest zachowane są podstawowe zasad higieny na etapie zbioru, skupu, przetwarzania, dystrybucji oraz przygotowywania posiłków i ich spożywania. Dlatego konsumentom zalecają przede wszystkim kupowanie żywności wiadomego pochodzenia.

Pola Nadziei znowu zakwitły w Łomży

Foto: Pola Nadziei znowu zakwitły w Łomży
cz nie, 10 maja 2015 23:29

– Zbierałam pieniążki dla chorych dzieci z hospicjum i bardzo mi się to podobało, bo wiem, że trzeba pomagać innym! – mówi 6-letnia Oliwka z „Wesołego Słoneczka”. – Czy można odmawiać takim wspaniałym wolontariuszom, tym bardziej, gdy chodzi o tak szczytny cel? – pyta retorycznie pani Anna, wrzucając do puszki kolejny już tego dnia datek na wsparcie nieuleczalnie chorych dzieci. To dla podopiecznych prowadzonego przez Fundację „Pomóż im” jedynego dziecięcego domowego hospicjum w województwie podlaskim zorganizowano całodniową kampanię społeczną „Pola Nadziei” w Galerii Veneda. Trwa liczenie ile pieniędzy udało się zebrać, w niedzielę wieczorem było już wiadomo, że tylko Bursa Szkolna nr 3 zebrała około dwóch tysięcy złotych, w tym 1570 za sprzedaż ceramicznych żonkili.

Czepki pielęgniarskie z empatią w szpitalu i w domu

Foto: Czepki pielęgniarskie z empatią w szpitalu i w ...
mm wt, 21 kwietnia 2015 19:19

- Empatia to otwartość na drugiego człowieka, zapewnienie mu bezpieczeństwa i poczucia godności - zauważa Leszek Wardaszko z Ostrowi Mazowieckiej, pielęgniarz i student II roku w Instytucie Medycznym PWSIiP w Łomży, który z 36 koleżankami i sześcioma kolegami złożył w „starej” auli ślubowanie pielęgniarskie i przyjął (symboliczny) czepek, czyli broszę do wpięcia w klapę. - Nasz zawód wyróżnia się pozytywnie, zwłaszcza pod tym względem, że nie skupiamy się na sobie, a na dobru drugiego człowieka. Pielęgniarki i pielęgniarze są przy ludzkich narodzinach i przy śmierci...

Lekarze muszą mieć swobodę wyboru specjalizacji - twierdzi poseł Kołakowski

Foto: Lekarze muszą mieć swobodę wyboru specjalizacji...
cz pt, 10 kwietnia 2015 13:00

Zniesienia ich limitów rezydentury oraz swobody wyboru specjalizacji lekarskiej domaga się poseł Lech Antoni Kołakowski. W interpelacji skierowanej do Bartosza Arłukowicza Ministra Zdrowia przekonuje, że obowiązujący dziś system sprawia, że kończący studia medyczne przyszli lekarze wyjeżdżają za granicę, gdzie otwarty jest dostęp do specjalizacji. Zdaniem posła to jedna z przyczyn sięgających miesięcy, a czasami nawet lat, kolejek pacjentów do lekarzy specjalistów, a "brak właściwych działań może doprowadzić do tego, że pacjenci w przyszłości pozostaną bez właściwej specjalistycznej opieki medycznej" – ostrzega poseł Kołakowski.

Rada Społeczna Szpitala: województwo dało za mało pieniędzy na szpital w Łomży

Foto: Rada Społeczna Szpitala: województwo dało za ma...
cz cz, 02 kwietnia 2015 12:53

„Kwota (1 mln zł – dod. red.) dofinansowania Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, przewidziana uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego z 23 lutego 2015 r. jest rażąco niska i niewystarczająca dla sfinansowania zadań inwestycyjnych w tym zakupów sprzętu i aparatury medycznej” - czytamy w podpisanym przez Jacka Piorunka, przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wniosku do władz województwa podlaskiego „o podjęcie działań mających na celu zwiększenie nakładów finansowych na pilne inwestycje”. W tym roku, dzieląc pomiędzy szpitale w województwie niemal 60 milionów złotych, na szpital w Łomży zapisano tylko 1 milion. Rada Społeczna Szpitala przekonuje, że tylko na dokończenie rozpoczętych w 2014 roku inwestycji szpital potrzebuje ponad 8 mln zł, a potrzeby są znacznie wyższe.

Sekretarka medyczna - czyli poselski sposób na biurokrację w gabinetach lekarskich

Foto: Sekretarka medyczna - czyli poselski sposób na ...
cz cz, 02 kwietnia 2015 08:19

- Biurokracja w ochronie zdrowia utrudnia lekarzom wykonywanie pracy, a pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej – twierdzi poseł Lech Kołakowski, który właśnie wysłał do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie ograniczenia biurokracji w ochronie zdrowia. Jego zdaniem „rozwiązaniem problemu mogłoby być... wprowadzenie prawnego obowiązku zatrudnienia przez podmiot leczniczy sekretarki medycznej, która wypełniałaby dokumentację medyczną.”

Pogotowie do protestu

Foto: Pogotowie do protestu
cz wt, 17 marca 2015 17:34

Pracownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży domagają się 400-złotowych podwyżek płac. Kolejnym punktem sporu są propozycje dotyczące zmniejszenia obsady karetek podstawowych z trzech do dwóch osób. W ten sposób dyrekcja pogotowia chce wygospodarować pieniądze na podwyżki, ale organizacje związkowe zrzeszające pielęgniarki i ratowników medycznych nie godzą się na to twierdząc, że to jest niebezpieczne także dla pacjentów. Dwa związki zawodowe z pogotowia formalnie weszły już w spór zbiorowy z pracodawcą i oczekują konkretnych propozycji, grożąc że jeśli nie będzie ich do piątku, rozpocznie się protest pracowników.

« · «« · 25 · 26 · 27 · 28 · 29 · 30 · 31 · 32 · 33 · 34 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę