Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wicepremier Morawiecki analizuje wniosek na łomżyńskie odcinki Via Baltica

cz cz, 03 listopada 2016 15:47

Ministerstwo Rozwoju i Finansów potwierdza, że do resortu wpłynął wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa dotyczący uzgodnienia budowy drogi S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn. Zgodnie z zapisami Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 uzgodnienie z Ministrem Finansów i Rozwoju jest ostatnim, formalnym etapem przed ogłoszeniem postępowań przetargowych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. „Obecnie w Ministerstwie Finansów trwa analiza wniosku” - czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

W poniedziałek „skierowanie” w czwartek realizacja

cz pt, 28 października 2016 10:49

Białostocki oddział GDDKiA zaprosił 13 potencjalnych wykonawców do składania ofert cenowych na budowę drugiej nitki obwodnicy Szczuczyna. To tzw. drugi etap ogłoszeniowego w połowie kwietnia przetargu. O zgodzie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na dalsze prowadzenie tego postępowania poinformowano podczas poniedziałkowej konferencji w Łomży. To był jeden z dwóch prezentowanych przez premier Beatę Szydło dokumentów.

„Rząd jest zdeterminowany do jak najszybszej realizacji trasy Via Baltica”

cz cz, 27 października 2016 08:38

„Podpisane przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa pismo oczywiście zostało wysłane do Ministra Rozwoju i Finansów. Oczekujemy na formalne potwierdzenie decyzji” - przekazuje zespół prasowy MIiB. Chodzi o dokument, który w poniedziałek w Łomży pokazywał premier Beata Szydło mówiąc, że to „umowa na realizację drogi”, a formalnie był to wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka do Ministra Rozwoju i Finansów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego „z prośbą o uzgodnienie budowy drogi S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn”.

Poseł „Lech Via Kołakowski”

cz śr, 26 października 2016 14:19

- Pod koniec 2020 roku mieszkańcy Łomży w ciągu jednej godziny, przestrzegając przepisów ruchu drogowego, będą mogli dojechać do Warszawy – mówił poseł Lech Kołakowski, który w środę podczas sesji Rady Miejskiej dziękował samorządowcom z Łomży, także z poprzednich kadencji, że zawsze wspierali jego inicjatywy odnośnie budowy Via Baltica przez Łomżę. - Gdy jesienią 2005 roku zostałem wybrany po raz pierwszy posłem na Sejm RP niewielu wierzyło, w to że uda się kiedykolwiek doprowadzić do budowy tej międzynarodowej trasy przez nasze miasto. Teraz jest historyczna szansa dla naszej ziemi – cieszył się. Powołując się na zapewnienia z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Kołakowski wskazywał, że cała Via Baltica ma być zbudowana do końca 2020 roku.

PO: Zabrakło konkretów, ale „trzymamy kciuki”

cz wt, 25 października 2016 12:49

Działacze łomżyńskich struktur Platformy Obywatelskiej uważają, że przedstawione w poniedziałek przez premier Beatę Szydło dokumenty dotyczące Via Baltica nie przesądzają jeszcze o budowie drogi, ale wierzą, że zapewnienia, które padły odnośnie szybkiego ogłaszania przetargów będą dotrzymane. Dlatego radni miejscy z PO zapowiadają „zawieszenie” apelu jaki na ich wniosek miał być jutro przyjmowany przez Radę Miejską w sprawie skierowania drogi do realizacji.

Przetargi będą ogłaszane w grudniu i marcu?

cz wt, 25 października 2016 09:41

Po wczorajszej prezentacji „umów” przez premier Beatę Szydło i zapowiedzi, że niebawem będzie można ogłaszać przetargi na poszczególne odcinki Via Baltici, od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna, drogowcy potwierdzają - pierwsze z nich mają być jeszcze w tym roku. Najprawdopodobniej w grudniu ukażą się przetargi na projekt i budowę trzech odcinków między Łomżą a Szczuczynem, a w marcu 2017 r. na pozostałe trzy zadania, od Łomży do Ostrowi Mazowieckiej.

Łomżyńskie odcinki Via Baltica skierowane... do wicepremiera Morawieckiego

cz pon, 24 października 2016 19:19

- Z satysfakcją mogę Państwu zaprezentować umowę podpisaną przez Pana Ministra Andrzeja Adamczyka i Ministra Jerzego Szmita na realizację drogi o której marzyliście, która jest Łomży potrzebna, która stworzy dla miasta i całego regionu wielką szansę – mówiła premier Beata Szydło pokazując ze sceny dwa dokumenty. - I to jest namacalny efekt działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. I tak jak mówiliśmy w kampanii, że „damy radę”, myślę, że te dwa podpisy są najlepszym dowodem, że dajmy radę – dodawała premier. Pierwszy z prezentowanych przez premier dokumentów to wniosek Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka do Ministra Rozwoju i Finansów, wicepremiera Mateusza Morawieckiego „z prośbą o uzgodnienie budowy drogi S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn”, drugi dotyczy zgody na drugie etapy ogłoszonych już w kwietniu przetargów na drugą nitkę obwodnicy Szczuczyna i odcinek S61 od Suwałk do Budziska.

O Via Baltica z premier Beatą Szydło

cz pon, 24 października 2016 09:18

Premier Beata Szydło, Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, dwóch wiceministrów – Jarosław Zieliński z MSWiA i Jerzy Szmit z MIiB, a także Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Bojarowicz po południu mają przyjechać do Łomży na „konferencję prasową” poświęconą realizacji drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn (via Baltica). To największa od czasów marcowych wyborów uzupełniających do Senatu polityczna akcja działaczy PiS w mieście.

„Zmiany do przebiegu Via Baltica nie były dyskutowane”

cz pt, 21 października 2016 15:39

„Zmiany do przebiegu Via Baltica nie były dyskutowane” - przekazuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa w odpowiedzi na pytania o jakich korektach korytarzy transportowych rozmawiała wiceminister Justyny Skrzydło z Catherine Trautmann, koordynator korytarza sieci bazowej Morze Północne – Morze Bałtyckie, którego częścią jest wyznaczona przez Łomżę Via Baltica. Do spotkania doszło we wtorek, a po nim w komunikacie podano, że „omówiono m.in. plany rewizji sieci TEN-T, w tym możliwe niewielkie korekty przebiegu korytarzy”.

Poseł Andruszkiewicz pyta o Via Baltica?

cz wt, 18 października 2016 12:35

Po niespodziewanej wypowiedzi wiceministra infrastruktury i budownictwa, że jeszcze nie mogę powiedzieć jednoznacznie, czy odcinek Via baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn zostanie skierowany do realizacji i naszych publikacjach na ten temat w sprawę zaangażował się poseł Adam Andruszkiewicz z klubu Kukiz'15. W interpelacji skierowanej do ministerstwa pyta m.in. na kiedy planowane jest rozpoczęcie i zakończenie dalszych prac „Via Baltica”?

Kołakowski: Będzie obwodnica Łomży i cała Via Baltica

cz pon, 17 października 2016 08:57

- Przedstawiony w czerwcu w Łomży podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej harmonogram budowy obwodnicy Łomży i Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna jest niezmienny – mówi poseł Lech Kołakowski. - Jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa i mogę przekazać mieszkańcom dobrą wiadomość: zarówno obwodnica Łomży jak i cała Via Baltica będą budowane w terminie – dodaje.

Działacze PO chcą apelować, ale i ostrzegają

cz wt, 11 października 2016 15:37

- Ta sprawa nie ma koloru. Ta sprawa nie ma szyldu politycznego. Ta sprawa jest ważna dla nas wszystkich i dla naszych dzieci – mówi Maciej Borysewicz (PO), radny miejski zapowiadając wniesienie pod obrady Rady Miejskiej wniosku o skierowanie apelu do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o jak najszybsze ogłaszanie przetargów na obwodnicę Łomży i odcinki Via Baltica prowadzące do miasta.

Zbudują nam tylko pół obwodnicy?

cz pon, 10 października 2016 10:37

To brzmi jak żart, ale niestety nim nie jest. Drogowcy nieoficjalnie mówią o planie minimum jaki w zaciszu gabinetów zrodził się w związku z brakiem środków na budowę wszystkich łomżyńskich odcinków Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn (łącznie 86 km). Ten plan minimum ogranicza się do budowy... połowy obwodnicy Łomży od Kisielnicy do Sierzput z nowym mostem przez Narew. To dokładnie tzw. „zadanie nr 4” na jakie podzielono Via Baltica na potrzeby tworzonych koncepcji programowych. Tyle tylko, że taka obwodnica na niewiele się zda. Choć uwolniłaby ona od tirów ulice Zjazd i Wojska Polskiego, to najprawdopodobniej samochody te pojechałyby przez miasto ulicą Sikorskiego.

Apel o skierowanie do realizacji Via Baltica i obwodnicy Łomży

cz pt, 07 października 2016 14:47

Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa stwierdził w środę, że nie może powiedzieć jednoznacznie, czy odcinek Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn, wraz z obwodnicą Łomży, zostanie skierowany do realizacji. Wypowiedź ta wskazuje, że dziś w ministerstwie nie jest rozważane, kiedy ale czy w ogóle będą ogłaszane przetargi. Takie podejście byłoby przekreśleniem dotychczasowych wysiłków i marnotrawstwem wydanych już środków na opracowane dokumentacje m.in. decyzje środowiskowe i koncepcje programowe. Nie możemy się na to zgodzić. Apelujemy od władz miasta i regionu, a przede wszystkim parlamentarzystów z rządzącej dziś w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość o podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do przekonania Ministra Infrastruktury i Budownictwa „do skierowania do realizacji” łomżyńskich odcinków Via Baltica wraz obwodnicą Łomży. Od Waszego zaangażowania zależy dziś czy ta droga powstanie.

Łomżyńska Via Baltica w zawieszeniu!

cz śr, 05 października 2016 13:08

- Niestety jeszcze nie mogę powiedzieć jednoznacznie, czy ten odcinek zostanie skierowany (do realizacji - dop. red.) - mówił w środę w Sejmie Jerzy Szmit, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa odpowiadając na dezyderat Komisji do Spraw Unii Europejskiej w sprawie zabezpieczenia środków na realizację drogi ekspresowej S61 (Via Baltica) odcinka Ostrów Mazowiecka–Szczuczyn, w tym odcinków stanowiących obwodnicę Łomży. - Pan minister Andrzej Adamczyk powiedział mi, „tak mam przekazać, że jest światełko w tunelu” - wiem, że to jest nieco wyświechtane, marna poezja – mówi Szmit przepraszając posłów, że tak mówi i zapewniając, że w ministerstwie są bliscy decyzji, które określą „nasze priorytety z uruchamianiem nowych przetargów, bądź uruchamianiem drugich etapów”.

Szczuczyn w rozgałęzieniu dwóch ekspresówek

cz cz, 15 września 2016 16:48

W maju rząd wytyczył nową drogę ekspresową S16 od Ełku po Knyszyn pod Białymstokiem. Wówczas na mapie rysowano linię prostą... przez Grajewo. Okazuje się jednak, że drogowcy planują inny przebieg tej ekspresówki. Podczas odbywających się konsultacji społecznych do tworzonych obecnie koncepcji programowych przebiegu Via Baltica od Szczuczyna po Raczki, przedstawiono projekty, z których wynika, że S61 i S16 mają połączą się nie w okolicach Ełku, ale pod Szczuczynem.

Miało być przyspieszenie, ale jest poślizg

cz śr, 14 września 2016 08:39

W lutym na wyjazdowym posiedzeniu w Łomży Klub Parlamentarny PiS przyjął stanowisko w sprawie przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S 61, w tym obwodnicy Łomży. Później wielokrotnie zapewniano, że budowa całej Via Baltica jest priorytetem rządu, a w czerwcu, podczas odbywającego się w mieście wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej, przedstawiano nawet ekspresowy harmonogram budowy łomżyńskiej ekspresówki. Pierwszą datą była ta dotycząca przetargów w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Miały być ogłaszane „pod koniec trzeciego kwartału tego roku”. To już nierealne... Drogowcy zrewidowali już także kolejną datę i zamierzenia, aby przed wyborami samorządowymi 2018 roku można było „wbić łopatę” na rozpoczęcie budowy obwodnicy Łomży.

Ekspresowa Via Baltica w planach drogowców i Morawieckiego

cz cz, 04 sierpnia 2016 12:26

W pierwszej połowie 2019 roku mogłyby zacząć się prace budowlane związane z budową obwodnicy Łomży i drogi ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę po Szczuczyn – wynika z najnowszego harmonogramu planowanych inwestycji białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wielu chętnych na Via Baltica

cz pon, 01 sierpnia 2016 12:47

21 firm i konsorcjów z całej Europy złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym na budowę odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki – Budzisko. To odcinek o długości 24 km, który ma zbudowany najpóźniej w 2020 r., bo jego realizację dofinansuje Komisja Europejska środków programu „Łącząc Europę”.

Cała Via Baltica „jest taka możliwość - do końca 2021 roku”

cz cz, 21 lipca 2016 13:32

- Jesteśmy blisko podjęcia realizacji (łomżyńskich odcinków Via Baltica – dop. red. ) – mówił dziś w Sejmie Jerzy Szmit z Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wiceminister odpowiadał na pytanie w sprawie braku ogłoszenia postępowania przetargowego na priorytetowy odcinek Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna. Pytanie to, w imieniu czwórki posłów z regionu, zadał mu poseł Dariusz Piontkowski. Przekonywał, że ten odcinek drogi należy do najbardziej obciążonych ruchem w regionie i stale wzrasta na nim liczba niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Wiceminister Szmit potwierdzając to powiedział, że droga ta „stała się najbardziej niebezpieczną z dróg krajowych w Polsce”.

« · «« · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę