wtorek, 24 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Będzie ekshumacja ofiar komunistycznego terroru

Foto: Będzie ekshumacja ofiar komunistycznego terroru
cz so, 06 lipca 2013 15:48

Szczątki ludzkie znaleźli historycy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzący badania sondażowe na terenie dawnego Więzienia Karno-Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku, gdzie po wojnie więziono żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Jak podaje Andrzej Arseniuk rzecznik prasowy IPN teren znaleziska przylega do dawnych chlewów i pomieszczeń, w których trzymano psy. W najbliższym czasie zostaną podjęte czynności formalno-prawne mające na celu przygotowanie ekshumacji.

Na lewo bulwar, na prawo plaża, a środkiem...?

Foto: Na lewo bulwar, na prawo plaża, a środkiem...?
mm so, 06 lipca 2013 15:15

Plażę miejską w wakacje odwiedzają setki młodych i starszych, głównie z Łomży, ale czasem i z odległych jak Wilno czy Tallinn okolic. Bywa, że zjawiają się z rodzinami, aby zażyć ochłody i relaksu nad Narwią. Trochę w tym relaksie przeszkadza tandetna i wrzaskliwa muzyka z głośników – a nie są to walce Straussa czy mazurki Chopina – jednak zapytani o samopoczucie plażowicze nie wybrzydzają: mają trawkę, porządek wokół, budkę z fastfoodami, piłkę do siatkówki w wypożyczalni i znośnie czyste toalety. Wybraliśmy się na starą plażę i na nowiutki bulwar nad Narwią w Łomży w piątkowe popołudnie, aby zapytać: w którym kierunku prowadzić dalej ten bulwar...?

Kamieniczki pod arkadami odmalowane – na papierze

Foto: Kamieniczki pod arkadami odmalowane – na papierze
cz pt, 05 lipca 2013 16:37

Pierwszy realny gest dobrej woli z łomżyńskiego ratusza nadszedł po roku, odkąd kilkunastu właścicieli bezskutecznie wnioskowało o pomoc finansową w remoncie pseudobarokowych kamieniczek pod arkadami z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia. Bez oglądania się na ratusz Marcin Mieczkowski z rodziną na wiosnę tego roku wyremontował, kosztem ponad 100 000 złotych, należący do nich jeden z siedmiu domów pierzei południowej Starego Rynku w Łomży. Teraz łomżyńska malarka Teresa Adamowska, na zlecenie ratusza, stworzyła propozycję kolorystyki elewacji pozostałych kamieniczek.

Od poniedziałku utrudnienia na Sikorskiego

cz pt, 05 lipca 2013 14:36

Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego przejęło plac budowy czyli przeznaczony do remontu odcinek ulicy Sikorskiego od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej. W poniedziałek mają zacząć się już prace remontowe, a w związku z tym zostanie zamknięta dla ruchu prawa jezdnia ul. Sikorskiego – ta, którą jeździ się od ul. Nowogrodzkiej do ul. Wojska Polskiego.

Cenne wycieraczki

cz pt, 05 lipca 2013 11:04

Sześć metalowych kratek, montowanych przy wejściu do klatek schodowych bloków ŁSM, nagle zniknęło. Ich wartość oszacowano na 540 zł i w środę rano w poszukiwania złodzieja zaangażowano policję. Długo nie trzeba było szukać. Okazał się nim dobrze znany policji także z kradzieży jeden z mieszkańców miasta.

Rozpowszechniał „Czerwonego Mietka” - znieważył prezydenta?

Foto: Rozpowszechniał „Czerwonego Mietka” - znieważył...
cz pt, 05 lipca 2013 08:21

„Czerwony Mietek”, profil na Facebooku wypominający komunistyczną przeszłość, ma znieważać prezydenta Łomży Mieczysława Czerniawskiego. Znieważony czuje się on sam i złożył do łomżyńskiej prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Okazuje się, że jednak nie tylko autor prześmiewczego profilu na największym na świecie portalu społecznościowym miał naruszać dobra osobiste prezydenta Łomży. Czerniawski uznaje, że naruszył je także ten, kto rozpowszechnił adres do „Czerwonego Mietka” na forum 4lomza.pl. Co ciekawe w zawiadomieniu prezydenta do prokuratury wskazany jest tylko jeden użytkownik 4lomza.pl, choć nawet nie był pierwszym, który podał ten link.

Burmistrz Stawisk skazany

cz cz, 04 lipca 2013 14:56

To burmistrz Stawisk Marek W. prowadził skodę i spowodowała kolizję drogową 31 lipca ubiegłego roku. Taki wyrok zapadł dziś przed sądem w Kolnie. - Burmistrz został skazany na 2 tys zł grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów przez rok i ma pokryć koszty postępowania – przekazuje prokurator Maria Kudyba rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży. Wyrok nie jest prawomocny i burmistrz może się od niego odwołać.

Złodzieje „pożyczali” samochody

Foto: Złodzieje „pożyczali” samochody
cz cz, 04 lipca 2013 13:32

Policjanci z Kolna zatrzymali 17. i 16-latka, którzy wykorzystując fakt pozostawienia kluczyków w stacyjce samochodów, na krótko je „pożyczali”. Skorzystali z dwóch samochodów, które po przejażdżce, całe poobijane, porzucili w okolicy Kolna.

Wnuczek znowu „atakuje” babcie

cz cz, 04 lipca 2013 11:43

Jednego dnia – we wtorek - dwie babcie mieszkające w Łomży zostały oszukane przez fałszywego „wnuczka”. Podający się raz za bratanka, a drugim razem za siostrzeńca, mężczyzna zadzwonił do do 76-letniej, i 84-letniej kobiety i poprosił o pilne przelanie pieniędzy na konto. Dostał w sumie 18 tys. zł, po czym kobiety uświadomiły sobie, że zostały oszukane.

Problemy śmieciowe łomżan

cz cz, 04 lipca 2013 10:45

Miało być lepiej, a wyszło inaczej. W Łomży, po przejęciu wszystkich śmieci przez miasto, i wskazaniu przez prezydenta miejskiego MPGKiM jako jedynej firmy wywożącej śmieci są miejsca i kosze którymi nikt się nie interesuje. - Nasza wspólnota ma 16 gospodarstw. Wcześniej, śmieci trzy razy w tygodniu odbierał „Błysk” i wszystko było jak być powinno – mówi jeden z mieszkańców bloku przy Mickiewicza. - Było czysto, schludnie i nie śmierdziało. Teraz jest zupełnie inaczej. Wejść do śmietnika nie można, śmierdzi tak, jakby centrala rybna była obok, a śmieci już dawno wypadły z koszy – dodaje podkreślając, że dziś rano sam szukał miejskiej śmieciarki aby wytłumaczyć panom gdzie jest śmietnik i skąd powinni zabierać śmieci. - Obiecali że zabiorą... Tymczasem okazuje się, że problemem stały się już nie tylko śmieci, ale i rachunki na które łomżanie mają wpłacać podatek śmieciowy. Przekazane mieszkańcom indywidualne numery kont są nieaktywne.

Zamiast narzekać – porozmawiajmy

cz cz, 04 lipca 2013 09:16

„Prezydent Łomży zrobił duży błąd, że zabrał dojazd na Stary Rynek” – mówi jeden z przedsiębiorców z łomżyńskiej Starówki. A może prezydent zrobił duży błąd, zaczynając jej remont? Bo cicha kadencja bez trudnych decyzji to kadencja z pewną perspektywą na przedłużenie... - Ze znużeniem czytam przytaczane po raz kolejny argumenty przedsiębiorców ze Starówki – pisze Ewa Sznejder, (od trzech tygodni) doradca Prezydenta Łomży ds. polityki informacyjnej, w przesłanej nam polemice do tekstu „Walka o ruch na Starym Rynku między kupcami a urzędnikami”.

Średniowieczna „lodówka” przy Starym Rynku

Foto: Średniowieczna „lodówka” przy Starym Rynku
cz śr, 03 lipca 2013 18:05

Mury XV-wiecznej kamienicy, zbudowanej z cegieł „palcówek”, a także zarys używanej w domu lodowni odsłonili archeolodzy pracujący u zbiegu ulic Rządowej i Radzieckiej w Łomży. Badania prowadzono przy okazji prac budowlanych przy Starym Rynku. Właśnie je zakończono.

Szukają ofiar komunistycznych zbrodni

Foto: Szukają ofiar komunistycznych zbrodni
cz śr, 03 lipca 2013 14:00

Szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, w tym przede wszystkim osób zamordowanych w latach 1944–1956 na terenie białostockiego więzienia, szukają historycy i prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej. Dziś na terenie dawnego Więzienia Karno-Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku rozpoczęto sondażowe badania gruntu. IPN prosi też rodziny osób, które mogły zostać tam pochowane o umożliwienie pobrania materiału genetycznego do badań DNA, co pozwoli na ewentualną identyfikację ofiar zbrodni komunistycznych.

Mieszkańcy Grajewa mieli plantację marihuany w Białymstoku

Foto: Mieszkańcy Grajewa mieli plantację  marihuany w...
cz śr, 03 lipca 2013 12:15

54 doniczki z krzakami konopi indyjskich i sprzęt służący do ich uprawy, a także ponad 85 gramów marihuany oraz 8 gramów haszyszu zabezpieczyli policjanci na zlikwidowanej na terenie Białegostoku plantacji. Okazało się, że uprawą opiekowali się dwaj 27-letni mieszkańcy Grajewa. Grozi im nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Bez pracy

cz śr, 03 lipca 2013 12:09

- W czerwcu 2013 roku pracę podjęło 282 bezrobotnych, tj. o 63 mniej niż w ubiegłym miesiącu – podał Powiatowy Urząd Pracy w Łomży w comiesięcznym komunikacie o stanie bezrobocia w Łomży i najbliższej okolicy. Na koniec czerwca w rejestrach zatrudniaka figurowało 6122 osoby bezrobotnych czyli o 245 mniej niż miesiąc wcześniej.

Kredyt tani jak barszcz

cz śr, 03 lipca 2013 09:21

Siedem banków walczyło o możliwość udzielenia miastu Łomża kredytu obrotowego krótkoterminowego na 5 mln zł. Zaciętą rywalizację – rozstrzygnięto dopiero po przedstawieniu oferty dodatkowych - wygrał Nordea Bank Polska z Gdyni. - Od kwoty wykorzystanego kredytu w trakcie roku naliczane będą odsetki według zmiennej stopy procentowej, ustalonej w oparciu o zmienną stawkę WIBOR 1M, powiększoną o stałą marżę banku, która wynosi 0,42 punktów procentowych i pozostaje niezmienna w okresie kredytowania – do końca 2013 roku – ujawnia szczegóły transakcji Anna Sobocińska zaznaczając, że żadne inne opłaty nie występują.

Harcerskie „powitanie lata”

Foto: Harcerskie „powitanie lata”
cz śr, 03 lipca 2013 08:34

Weekendowe spotkanie łomżyńskich harcerzy w Nowym Młynie koło Miastkowa rozpoczęło harcerskie wakacje. Zlot „Na Powitanie Lata” był też kolejnym etapem obchodów stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego. Jak podają organizatorzy poza zabawą podczas zlotu było także podsumowanie realizacji zadań w ramach zdobywania Odznaki Stulecia Harcerstwa Łomżyńskiego w drużynach.

Walka o ruch na Starym Rynku między kupcami a urzędnikami

Foto: Walka o ruch na Starym Rynku między kupcami a u...
cz śr, 03 lipca 2013 08:14

- Prezydent Łomży zrobił duży błąd, że zabrał dojazd na Stary Rynek i możliwość parkowania – twierdzi Jarosław Szmit, prowadzący od 16 lat znany sklep z obuwiem przy ul. Długiej, choć w działalności gospodarczej pomaga rodzicom już od 1978 r. - To miejsce przestaje być centrum miasta i staje się rodzajem skansenu, w którym nie bardzo jest co oglądać. Przedsiębiorcy nie mają dogodnego dojazdu do przywozu towaru, a klienci bliskiego dojazdu do sklepów. Robi się pusto, ale cóż, pracujemy... Od dwóch lat na spotkaniach z przedsiębiorcami i kupcami oraz na sesjach Rady Miasta toczy się nierówny bój mieszkańców i radnych Łomży z prezydentami o to, czy należało wyłączyć z ruchu uliczki okalające Stary Rynek. Nie ma zgody – wojna!

Mieli zatrudnić dwóch podinspektorów, a wzięli jednego. Reszta czuje się oszukana.

cz wt, 02 lipca 2013 15:57

- 9 maja 2013 ukazało się ogłoszenie na dwa wolne stanowiska urzędnicze na podinspektora w Wydziale Skarbu i Budżetu w Urzędzie Miejskim w Łomży. Zgłosiło się około 70 kandydatów. Ogłoszone wyniki naboru 2 lipca (dziś) wskazują, iż została wybrana tylko jedna osoba, bez uzasadnienia co się dzieje z drugim wolnym etatem – napisał do nas jeden z uczestników konkursu. Podkreśla, że czuje się zawodzony, a nawet w jakiś sposób oszukany. - „Procedura trwała niemal dwa miesiące, przygotowywaliśmy się do etapu pisemnego, a następnie do ustnego - licząc na szansę zatrudnienia wobec ogromnego w Łomży bezrobocia.”

„Drogowskazy Czwórki” w Łomży

Foto: „Drogowskazy Czwórki” w Łomży
cz wt, 02 lipca 2013 12:47

Tego lata radiowa „Czwórka” zwiedzi niemal całą Polskę. W każdy wtorek oraz piątek stacja, w ramach akcji „Drogowskazy Czwórki”, będzie odsłaniała przed słuchaczami wybrane miejsca na mapie naszego kraju, które warto poznać. Na liście miast w których pojawią się wysłannicy „Czwórki” jest także i Łomża.

« · «« · 350 · 351 · 352 · 353 · 354 · 355 · 356 · 357 · 358 · 359 · »» · »
 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0