piątek, 23 marca 2018 napisz DONOS@

O kolei do Łomży decyduje samorząd, a nie rząd – twierdzi wiceminister Massel

Foto: O kolei do Łomży decyduje samorząd, a nie rząd ...
cz śr, 29 maja 2013 17:29

Linie kolejowych nr 36 Ostrołęka – Łapy oraz nr 49 Śniadowo – Łomża w ocenie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej „nie są szczególnie istotne z punktu widzenia względów gospodarczych, społecznych, obronnych czy ekologicznych w skali kraju” dlatego rząd nie będzie w nie inwestował. Wiceminister Andrzej Massel podkreśla jednak iż linie mogą zostać uznane przez samorządy województw za istotne z punktu widzenia funkcjonowania i rozwoju regionu, a w takim wypadku byłaby możliwość sfinansowania ich rewitalizacji bądź modernizacji ze środków unijnych na lata 2014–2020 w ramach regionalnych programów operacyjnych. Wiceminister do marszałka województwa odsyła także w kwestii uruchomienia kolejowych przewozów pasażerskich z Łomży.

Pomoc po burzy

Foto: Pomoc po burzy
cz śr, 29 maja 2013 10:37

Nawałnica, która w poniedziałek późnym popołudniem przeszła nad regionem trwała kilka minut, ale spowodowała  znaczne straty. Największe są we wsi Bruszewo w gminie Sokoły. Nawałnica pozrywała dachy domów, uszkodziła budynki gospodarcze. Straty odnotowano w sumie w 18 gospodarstwach. Dziś pierwsi mieszkańcy mają otrzymać zasiłki klęskowe od wojewody.

Zapowiada się gorąca sesja

cz śr, 29 maja 2013 09:07

Obligacje, Park Przemysłowy, nagroda dla prezydenta i MPEC - to tylko kilka z kilkudziesięciu punktów nad którymi mają debatować dziś radni Łomży. Najważniejszym punktem programu wydaje się być ten dotyczący zgody radnych na emisję miejskich obligacji na kwotę ponad 46 mln zł. Prezydent zabiega o tę zgodę już od połowy kwietnia, ale dopiero dziś formalnie punkt ma stanąć na sesji, bo przed miesiącem w ostatniej chwili prezydent najwyraźniej obawiając się porażki wycofał wniosek.

Sikorskiego na wybory

cz śr, 29 maja 2013 08:26

Prawdopodobnie jeszcze tuż przed wakacjami drogowcy ponownie pojawią się na ulicy Sikorskiego. Pod koniec czerwca powinien rozpocząć się remont odcinak od ul. Wojska Polskiego do ul. Nowogrodzkiej. W ratuszu otwarto koperty z ofertami firm rywalizujących o miejskie zlecenie. Jak podaje Łukasz Czech z ratusza jest ich pięć. Najniższa opiewa na kwotę około 6,6 mln zł, najwyższa zaś na prawie 8 mln zł. Tymczasem urzędnicy ogłosili właśnie przetarg na wykonawcę Sikorskiego na odcinku od Ronda Lutosławskiego do Mostu Hubala. Planuje się, że tu prace powinny zacząć się pod koniec lipca. Oba odcinku Sikorskiego mają być ukończone w październiku 2014 roku, czyli tuż przed wyborami.

50-letni pirat z Ostrołęki

Foto: 50-letni pirat z Ostrołęki
cz wt, 28 maja 2013 23:27

Mężczyzna, który uciekał wczoraj późnym wieczorem przed policyjnym pościgiem to 50-letni mieszkaniec Ostrołęki. Nie wiadomo czy był trzeźwy. - Kierowca odmówił badania na alkomacie dlatego pobrano mu krew – mówił Krzysztof Pilcicki z KMP w Łomży. Policjant wyjaśnia, że pościg, którego finał był na małym rondzie przy Stokrotce zaczął się jeszcze przed Łomżą. Kierowca mercedesa najpierw jeszcze Miastkowie uderzył w słup, pod Łomżą, gdy próbowali go zatrzymać policjanci, uderzył w bok radiowozu, a uciekając przez miasto przejeżdżał przez skrzyżowania na czerwonym świetle i na jednym z przejść dla pieszych niemalże potrącił przechodnia. Pomimo szaleńczej jazdy szczęśliwie w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Tłumy do pracy w ratuszu

cz wt, 28 maja 2013 14:31

Ponad 140 osób ubiega się o przyjęcie na dwa stanowiska podinspektora w Urzędzie Miejskim w Łomży. - Na ogłoszenie o naborze na stanowisko podinspektora w Wydziale Skarbu i Budżetu wpłynęło 79 podań, wymogi formalne spełniło 70. Natomiast oferty do Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa złożyło 77 osób, kryteria formalne spełniło 71 – podała Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta miasta.

Kochana i niechciana wieża ciśnień w Łomży

Foto: Kochana i niechciana wieża ciśnień w Łomży
cz wt, 28 maja 2013 14:17

Górujący nad miastem kolos na żelbetowych nogach z 1954 r. nadal nie ma szczęścia do hojnego gospodarza, chętnego wydać nań z działką o powierzchni 1 763 mkw. choćby tylko 344 tys. 393 złote (netto). Miasto chce się wieży ciśnień pozbyć, ale nie może. Ale po dwóch przetargach, nieudanych z braku zainteresowania miłośników historii i biznesu zarazem, z tego samego powodu nie doszły do skutku również rokowania na sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste strzelistej budowli u zbiegu ulicy gen. Władysława Sikorskiego z Szosą Zambrowską w Łomży. - I co dalej...? - zastanawia się Łukasz Czech z biura prasowego ratusza w Łomży. - Jeszcze nie wiadomo, za wcześnie na wyrokowanie o losach zabytkowej budowli. Więcej informacji podamy w następnym tygodniu.

Od lipca miasto utonie w śmieciach?

Foto: Od lipca miasto utonie w śmieciach?
cz wt, 28 maja 2013 13:05

Łomża nie będzie mogła zlecić z wolnej ręki odbierania od 1 lipca odpadów komunalnych miejskiemu MPGKiM-owi. Taki był plan, ale wyklucza go interpretacja przepisów ustawy jaką przedstawiły resort środowiska i Urząd Zamówień Publicznych. Ich zdaniem jeśli gmina do 1 lipca nie wyłoni w przetargu firmy, która ma wywozić śmieci właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przekazania odpadów, na koszt gminy, wybranej przez siebie firmie zajmującej się wywozem nieczystości. - Mieszkańcy nie utoną w śmieciach! Miasto utonie w zobowiązaniach – mówi Zbigniew Lipski, prezes SM „Perspektywa”, podkreślając że nie wie dlaczego prezydent tak długo zwleka z ogłoszeniem przetargu na wywóz śmieci z Łomży. Ogłoszenie przetargu przesuwane jest od tygodni i dziś nie ma już żadnych szans aby przetarg ten rozstrzygnąć przed 1 lipca.

Toyota uderzyła w drzewo

Foto: Toyota uderzyła w drzewo
cz wt, 28 maja 2013 11:10

W wyniku uderzenia toyoty w drzewo do szpitala trafiły dwie ranne osoby. Do wypadku doszło wczoraj rano na trasie Grądy Małe - Jedwabne. Jak podają policjanci młody kierowca najprawdopodobniej nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze i na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem.

Nieletni złomiarz

cz wt, 28 maja 2013 10:09

Policjanci ustalili i zatrzymali 17-latka, który z budowy przy Starym Rynku ukradł dwie giętarki do blachy oraz złom warte ponad 1200 zł. Młody łomżanin za swoje postępowanie odpowie przed sądem dla nieletnich.

Komisja finansów czeka na prezydenta

Foto: Komisja finansów czeka na prezydenta
cz wt, 28 maja 2013 09:55

Radni z Komisji Finansów i Skarbu Miasta nie wydali wczoraj opinii do prezydenckiego projektu emisji miejskich obligacji. Radni czekali na prezydenta, który miał ich przekonywać do obligacji, ale Mieczysław Czerniawski, ani jego pierwszy zastępca Beniamin Dobosz nie pojawili się. Ostatecznie zdecydowano o przerwaniu posiedzenia komisji do środowego poranka.

Śmieciowych deklaracji za mało...

Foto: Śmieciowych deklaracji za mało...
cz wt, 28 maja 2013 08:48

Zaledwie około 2500 deklaracji śmieciowych wpłynęło dotychczas do łomżyńskiego ratusza. Urząd szacuje, że powinno ich być około 4 tysięcy, a można je składać jeszcze tylko do końca tygodnia. - Jeżeli dla danej nieruchomości nie wpłynie deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, Miasto Łomża wszczynało będzie postępowanie i w drodze decyzji ustali wymiar opłaty – podaje Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży dodając, że urząd będzie naliczał jak za śmieci niesegregowane czyli drożej.

Przedsiębiorcy pomstują na zamknięcie Starego Rynku

Foto: Przedsiębiorcy pomstują na zamknięcie Starego R...
cz pon, 27 maja 2013 15:16

- To prezydent nie widzi z okna, co się dzieje na budowie, że pod ratuszem kręci się trzech pracowników na krzyż?! - irytuje się Sławomir Kucisz, współwłaściciel znanej firmy fotograficznej Foto Gabs, która – według zapowiedzi prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – pół roku będzie przez pół chodnika sąsiadować z remontem jezdni pierzei wschodniej Starego Rynku w Łomży. - Na 100 procent jestem już pewien, że na starówce będzie mniej klientów, których i tak nie ma dużo. Tak samo ślamazarnie było rok temu na Starym Rynku przy remoncie pierzei zachodniej i południowej z kamieniczkami pod arkadami i tak samo z remontem ulicy Długiej i Senatorskiej!

POzmieniali się w Radzie

cz pon, 27 maja 2013 13:41

Edyta Śledziewska, radna Łomży (PO), została powołana przez Sejmik na członka Rady Społecznej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łomży. W Radzie Społecznej zastąpi innego radnego miasta - Maciej Borysewicza (PO), który był jej przewodniczącym i zrezygnował z zasiadania w niej. Nowym przewodniczącym RS został Cezary Kisiel (PO).

Rządowy program „Mieszkania dla Młodych” czy deweloperów?

Foto: Rządowy program „Mieszkania dla Młodych” czy de...
cz pon, 27 maja 2013 12:44

- Zgłoszony przez rząd PO-PSL projekt „Mieszkania dla Młodych” wyklucza młodych mieszkańców miast powiatowych, miasteczek i wsi – uważa poseł Lech Kołakowski (PiS). Poseł ocenia, że rządowy projekt jest bublem prawnym, który powstał w celu stworzenia pozoru dbałości rządu o młodych. Rzeczywistym celem jest wsparcie grupy deweloperów, którzy dzięki programowi pozbędą się trudno sprzedawalnych lokali.

Przeszli przez Łomżę z transparentami „Moja Mama ogląda TV Trwam”

Foto: Przeszli przez Łomżę z transparentami „Moja Mam...
cz nie, 26 maja 2013 17:17

Ponad tysiąc osób przeszło w niedzielne przedpołudnie ulicami Łomży w marszu poparcia dla Telewizji Trwam. Marsz był biało-czerwony nie tylko od niesionych przez uczestników polskich flag, ale także transparentów, które były w barwach narodowych. Na czele demonstracji działacze polityczni m.in. posłowie Lech Kołakowski i Jarosław Zieliński z Prawa i Sprawiedliwości, oraz Jacek Bogucki z Solidarnej Polski nieśli duży transparent z napisem „wolne media w wolnym kraju”. - Pokojowo walczymy o miejsce na multipleksie cyfrowym – napisał założyciel telewizji o. Tadeusz Rydzyk w liście do uczestników łomżyńskiego marszu odczytanym przez Stanisława Łapińskiego. Rydzyk napisał, że przez polskie miasta przeszło już ponad 160 takich marszów, oraz zachęcając do dalszej walki o TV Trwam podkreślał, że „jeśli nie dostaniemy miejsca na multipleksie właściwie będziemy musieli zwijać telewizję”.

„Majówka z fortami”, Julą i Looking 4 w Piątnicy

Foto: „Majówka z fortami”, Julą i Looking 4 w Piątnicy
cz nie, 26 maja 2013 16:27

Od południa do prawie północy miała odbywać się sobotnia „Majówka z fortami”, impreza bogata w koncerty zespołów śpiewaczych, muzycznych i tanecznych. Jednak marna deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorom, którzy postanowili ją jednak przechytrzyć i... w dużej mierze powtórzyć program w niedzielę. Mimo to, około tysiąca osób skorzystało z okazji, żeby w sobotni wieczór posłuchać na żywo delikatnej Juli i części jej drużyny z „Bitwy...” oraz debiutującego na scenie boysbandu Looking 4. O dziwo, debiutanci wypadli znacznie lepiej niż gwiazda show TVP.

Biskup Janusz Stepnowski wyświęcił pięciu kapłanów

Foto: Biskup Janusz Stepnowski wyświęcił pięciu kapłanów
mm so, 25 maja 2013 16:15

- Kapłan jest posłany nie tylko do wiernych w świątyni, aby szukać owiec swoich - przemawiał w Katedrze biskup łomżyński ks. Janusz Stepnowski podczas uroczystej mszy św., w trakcie której udzielił sakramentu kapłaństwa pięciu absolwentom Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. - Kapłan musi przekraczać opłotki życia, szczególnie w poszukiwaniu młodych, którzy odeszli od Kościoła, wiary i Chrystusa. Sakrament z rąk biskupa przyjęli, przyrzekając cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom: Mateusz Dobrzycki z Niedźwiadnej, Mateusz Gąsowski z Wysokiego Mazowieckiego, Tomasz Grala z Łomży, Radosław Krzysztof Ryłka z Amelina i Dariusz Tybura z Grajewa. Wszyscy w średniowiecznym kościele byli zamyśleni, przejęci, wzruszeni...

Wysokie nagrody w MPEC-u będą niższe

Foto: Wysokie nagrody w MPEC-u będą niższe
cz pt, 24 maja 2013 16:39

Nagrodę sięgającą 1,5 - krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, oraz 5% podwyżkę płac otrzyma każdy z trójki członków zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Tak zdecydowało zgromadzenie wspólników MPEC, którego funkcję jednoosobowo pełni prezydent Łomży. Jak podaje Anna Sobocińska rzeczniczka prezydenta Mieczysława Czerniawskiego, ustalone przez walne zgromadzenie nagrody jak i waloryzacje płac członków zarządu MPEC są niższe niż proponowała Rada Nadzorcza miejskiej spółki.

Przez dobę ma padać

Foto: Przez dobę ma padać
cz pt, 24 maja 2013 14:40

Synoptycy ostrzegają przed opadami deszczu jakie od dzisiejszego wieczora do wieczora w sobotę mają utrzymywać się nad naszym regionem. Miejscami może spaść nawet do 35 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

« · «« · 349 · 350 · 351 · 352 · 353 · 354 · 355 · 356 · 357 · 358 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0