wtorek, 13 listopada 2018 napisz DONOS@
181109024929.jpg
180305122338.gif

Biskup poucza w 100-lecie odzyskania niepodległości

Foto: Biskup poucza w 100-lecie odzyskania niepodległ...
cz nie, 11 listopada 2018 15:18

„11 listopada, dzień odzyskania niepodległości to dziękczynienie tym wszystkim, którzy służyli dla tego kraju, aby on był wolny” - mówił Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski, który w południe w Katedrze Łomżyńskiej przewodniczył Mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązując do ewangelicznej przypowieści o wdowim groszu, mówił, że „w tym dzisiejszym dniu jako patrioci możemy się zapytać: ile z mego życia wrzuciłem dla Ojczyzny, dla mojego miasta”. Znaczną część homilii biskup poświęcił władzom samorządowym Łomży. - Pracować dla tego miasta, to znaczy to miasto kiedyś przekazać następnym pokoleniom, ale miasto należy przekazać w dobrej kondycji. Nie możemy przekazać następnym pokoleniom weksli do zapłaty – przestrzegał biskup.

41-letni motorowerzysta zginął w wypadku koło Kolna

cz pon, 12 listopada 2018 19:11

Policjanci ustalają okoliczności wypadku w okolicach Kolna, w którym zginął 41-letni motorowerzysta.

Nawet dożywocie

cz pon, 12 listopada 2018 11:36

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Łomży akt oskarżenia przeciwko 51-letniemu Andrzejowi P. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie za usiłowanie zabójstwa mieszkańca wsi Modzele Skudosze.

Bloki bez wody

Foto: Bloki bez wody
cz pon, 12 listopada 2018 10:37

Około dwóch tysięcy mieszkańców Łomży z Osiedla Konstytucji we wtorek 13 listopada nie będzie miało wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji na siedem godzin odetnie dopływ wody do 15 bloków znajdujących się przy ulicach Małachowskiego, Niemcewicza i Śniadeckiego.

Kiedy będzie nowy Dworzec Łomża?

Foto: Kiedy będzie nowy Dworzec Łomża?
cz pon, 12 listopada 2018 10:01

Stary dworzec Łomża władze miasta sprzedały w grudniu ubiegłego roku, a nowy buduje się bardzo powoli. Miasto od początku roku szuka firm, które zechcą zbudować go za „rozsądne” pieniądze. Właśnie ogłoszono kolejny przetarg na wykonawców m.in. głównego budynku dworca, zadaszonych peronów, i wykonanie asfaltowych nawierzchni „centrum przesiadkowo-komunikacyjnego”.

Białystok i Łomża nie mogą być pewne swojej przyszłości - wynika z raportu NIK

cz pon, 12 listopada 2018 16:11

Białystok i Łomża znalazły się wśród miast, które nie mogą być pewne swojej przyszłości - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Chodzi o problemy mieszkaniowe, rynek pracy, pomoc społeczną i opiekę nad dziećmi. Sytuacja w badanych miastach nieco poprawiła się w latach 2013-2016, ale brak skuteczniejszych działań może znów ją pogorszyć - ostrzega NIK.

Zaczyna się sezon... na grypę

Foto: Zaczyna się sezon... na grypę
cz pon, 12 listopada 2018 11:01

Przez cały październik w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego zdiagnozowano ponad 850 przypadków zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. To o około 1/4 więcej niż w październiku ubiegłego roku. Sanepid przypomina, że w Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem i zaleca szczepienie ochronne.

Kwiaty dla Kaliwody

Foto: Kwiaty dla Kaliwody
cz nie, 11 listopada 2018 16:44

Przedstawiciele władz miasta, regionu, instytucji i organizacji, poczty sztandarowe wojsko i harcerze... Kilkaset osób uczestniczyło w oficjalnych uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym punktem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Łomży była odprawa pocztów sztandarowych przed dawną kamienicę Śledziewskich przy ul. Sienkiewicza 10. To tu 100 lat temu, 11 listopada 1918 roku, podczas próby rozbrojenia niemieckiego patrolu zginął Leon Kaliwoda, podchorąży X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej. Przed tablicą upamiętniająca bohatera złożono dziesiątki wiązanek kwiatów.

Niepodległość w pierwszym momencie kojarzona jest z Dmowskim i Piłsudskim

Foto: Niepodległość w pierwszym momencie kojarzona je...
cz nie, 11 listopada 2018 11:33

- Doniosłość i wymiar tej daty są bliskie każdemu z nas, każdemu, kto czuje się Polakiem – mówił w niedzielny poranek 11 listopada 2018 roku w Drozdowie Lech Szabłowski. Wicestarosta łomżyński stojąc na tarasie historycznego dworu rodziny Lutosławski, w miejscu które przez dziesiątki lat było „ostoją patriotyzmu”, wspominał twórców odzyskania przez Polskę niepodległości przede wszystkim Romana Dmowskiego (1864 – 1939) i Józefa Piłsudskiego (1867 – 1935). Od złożenia kwiatów przed upamiętniającymi ich tablicami w Drozdowie i Łomży rozpoczęły się obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patriotyczny piknik na Starym Rynku

Foto: Patriotyczny piknik na Starym Rynku
mm nie, 11 listopada 2018 20:10

Kilkuset łomżan uczestniczyło w festynie, który w ramach obchodów Święta Niepodległości odbył się na Starym Rynku. Były koncerty pieśni patriotycznych, historyczny video mapping na fasadzie ratusza, a na koniec krótki pokaz sztucznych ogni.

Morsy w Narwi z biało-czerownymi flagami

Foto: Morsy w Narwi z biało-czerownymi flagami
cz nie, 11 listopada 2018 16:58

W sposób szczególny stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczciły łomżyńskie morsy. Zimna woda w Narwi jest wystarczającą zachętą, aby do niej wejść. W sobotę 10 listopada oficjalnie zainaugurowali sezon kąpielowy, a w niedzielę 11 listopada w samo południe weszli z biało-czerwonymi flagami weszli do rzeki o zaśpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła...”

Muzyczne Święto Niepodległości w Katedrze

Foto: Muzyczne Święto Niepodległości w Katedrze
cz pon, 12 listopada 2018 08:27

Owacyjnie przyjęty koncert muzyki polskiej w wykonaniu Filharmonii Kameralnej zakończył łomżyńskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Pieśni wojskowe i legionowe śpiewali sopranistka Hanna Zajączkiewicz i tenor Tomasz Piluchowski, a wtórowała im publiczność wypełniająca katedrę. – To dla nas wielka radość, kiedy jest to takie wspólne przeżywanie takiego wyjątkowego święta! – mówi dyrygent Jan Miłosz Zarzycki. Nie zabrakło też instrumentalnych arcydzieł wybitnych polskich kompozytorów, jak Wojciech Kilar, Henryk Wieniawski czy Grażyna Bacewicz, a koncert zakończyły aż trzy bisy.

Łomżyńscy harcerze w walce o niepodległą Polskę

Foto: Łomżyńscy harcerze w walce o niepodległą Polskę
cz nie, 11 listopada 2018 15:28

Historyk-regionalista Czesław Rybicki napisał książkę „Rozwój skautingu na ziemi łomżyńskiej. Skauci i harcerze w walce o niepodległą Polskę w latach 1913-1920”. Promował ją podczas sobotniego spotkania w Domku Pastora, przybliżając słuchaczom wątki nie uwzględniane dotąd w innych publikacjach o tej tematyce oraz wygłaszając referat „Łomżyńska droga do niepodległości”. – Moment publikacji tej książki jest bardzo szczególny, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to symboliczny czas – mówi Czesław Rybicki. – Dlatego tak zależało mi na tym, żeby rzecz ukazała się właśnie teraz, żeby przypomnieć bohaterów tamtych wydarzeń!

 
180604103646.gif
181002024406.gif

Ogłoszenia płatne

 
181031115553.jpg
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę