poniedziałek, 26 czerwca 2017 napisz DONOS@

Rocznica ważnej bitwy

cz nie, 25 czerwca 2017 17:33

Mieszkańcy gminy Łomża uczcili pamięć partyzantów poległych w bitwie z Niemcami w czerwcu 1944 roku. Była msza polowa, apel poległych i salwa honorowa.


Kolejny laureat..

Dyrektor nie, 25 czerwca 2017 12:39

Aleksander Skawski z klasy Stanisława Morawskiego zdobył wyróżnienie na VI Festiwalu Muzyki Akordeonowej "Harmonia Espressiva" w Sochaczewie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


I jeszcze raz akordeon..

Dyrektor so, 27 maja 2017 12:29

Ze względów niezależnych od szkoły dopiero teraz możemy pochwalić się sukcesami naszych najmłodszych akordeonistów. W Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej Paweł Jacak z klasy Wiesławy Staniszewskiej uzyskał wyróżnienie w kategorii I. Gratulujemy!!!


Sobótka z wiankami na Festynie na Jana nad Narwią

mm nie, 25 czerwca 2017 10:51

- W noc letniego przesilenia słonecznego, zwaną nocą kupały, dziewczęta wiły wianki i puszczały je na wodę, zaś chłopcy łapali z brzegu, z łódek lub skacząc do rzeki – opowiada wesoło i rzeczowo Julia Zaręba, 18-letnia łomżynianka z wiankiem z rumianków na głowie, własnoręcznie uplecionym podczas 5. Festynu na Jana, jaki przygotowała Fundacja Czas Lokalny pod wodzą Marii i Kamila Krupa na bulwarze nad Narwią. Od popołudnia do wieczora, gdy wianki szczęśliwie spłynęły rzeką, około 300 osób odwiedziło stoiska z wiankami, pszczołami, jadłem Danuty Archackiej z Siemienia. Maria i Jan Makowscy uczyli wicia, a Magda Sinoff i jej eMDeK oraz Funkasanki grały na scenie.


Popołudnie poetów i tańce świata

mm so, 24 czerwca 2017 21:51

Joanna Pucis z Warszawy zdobyła główną nagrodę Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza, organizowanego od 18 lat przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Dwa kolejne miejsca zajęli Jadwiga Siwińska-Pacak z Warszawy i Adam Ladziński z Pułtuska, a wyróżniono 20-letnią Wiktorię Magdziak z Piątnicy. Nagrodę publiczności zdobyła Grażyna Kulesza-Szypulska z Łomży, która powtórzyła w ten sposób swe osiągnięcie sprzed ośmiu lat. Był też lokalny akcent muzyczny, świetny występ kwartetu BiOacoustic.


Palenie tytoniu i otyłość prowadzą do chorób i zgonów

cz pt, 23 czerwca 2017 16:23

- Zbliżamy się do sytuacji katastrofalnej: 60 procent mężczyzn w Polsce ma nadwagę i 50 procent kobiet. A najgorzej jest z dziećmi, za czasów Gierka sytuacja była lepsza, bo tylko 10 procent dzieci miało nadwagę, a od kiedy dobrobyt wszedł w Polskę, brak ruchu, komórki i komputery – co trzeci chłopiec ma nadwagę i co piąta dziewczyna – alarmował lekarzy i rodziców dr Henryk Perkowski, ordynator oddziału nefrologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży na konferencji naukowej Oddziału Północno-Wschodniego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Białymstoku. - Zdrowie zależy od zachowań i decyzji konkretnego człowieka, jeśli: rzuci palenie papierosów całkowicie, podejmie aktywność fizyczną, zredukuje alkohol, właściwie będzie się odżywiał, utrzyma zdrową masę ciała.


Strefa zagrożenia ASF

cz pt, 23 czerwca 2017 14:36

Po wczorajszym wykruciu wirusa ASF w jednym z gospodarstw we wsi Święcienin w gminie Radziłów Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wydał specjalne zarządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów: grajewskiego, monieckiego i łomżyńskiego. Określił w nim 3-kilometrowy wokół gospodarstwa obszar zapowietrzony i obszar zagrożony o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony.


Policjant to styl życia...

cz pt, 23 czerwca 2017 14:14

W całym kraju trwa wzmożona akcja zachęcania młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji. Także Komenda Miejska Policji w Łomży prowadzi werbunek. W tej chwili na 221 etatów przypisanych do komendy wolnych jest 17. Przyszłych policjantów przekonuje się „prestiżem i uznaniem społecznym”, ale także pewną pracą i płacą, która wpływa na stabilność życiową, trzynastą pensją, szeregiem dodatków i prawem do emerytury już po 25 latach pracy.


Brzozowscy ......

Grzegorz Gwizdon pt, 23 czerwca 2017 12:50

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autorzy – Marek Brzozowski i Marek Brzozowski Junior zapraszają w środę, 5 lipca 2017 roku, o godz. 18.00 na otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa. Ekspozycja trwa do 24 sierpnia 2017 roku.

Rzeźby Marka Brzozowskiego Seniora, to pełne dynamizmu i napięcia „brązy” oraz, owiane liryką, opływowe „drewna”. Artysta często wykorzystuje motyw lotu, wiatru, skrzydeł.... Chętnie rzeźbi ptaki, ale nierzadko „rodzą się” także postacie, zwłaszcza liczne przedstawienia matki i syna. Jego kompozycje są poruszające, bogate w treści i symbole angażujące wyobraźnię. Te prace świadczą o wielkiej wrażliwości i umiejętności wydobycia z surowego tworzywa wielkiego zasobu przeżyć, znaczeń i emocji. Syn rzeźbiarza – Marek Brzozowski Junior zajmuje się malarstwem. W swojej twórczości sięga po różne tematy, martwe natury, akty, portrety, konie, pejzaże i kwiaty. Maluje również abstrakcje, w których odzywają się dalekie echa pejzażu. Jego prace mają zabarwienie metaforyczne. Cechuje je dbałość o wartości malarskie i czytelność przekazu.


Brzozowscy ......

Grzegorz Gwizdon pt, 23 czerwca 2017 12:37

zaproszenie-na-www-2.gif


Choroby odkleszczowe

cz pt, 23 czerwca 2017 12:28

W pierwszej połowie czerwca w województwie podlaskim zarejestrowano 62 zachorowania na boreliozę. Dwa z nich dotyczyły Łomży i powiatu łomżyńskiego. W sumie w tym roku regionie na przenoszoną przez kleszcze boreliozę zachorowało już ok. pół tysiąca osób, a tradycyjnie już największy wzrost liczy nowych zachorowań notowany jest od czerwca do grudnia.


Ostatnie chwile...

cz pt, 23 czerwca 2017 09:16

Wraz z końcem roku szkolnego przestały istnieć ostatnie elementy dawnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łomży. Jeden z czytelników „czwórki” przypadkiem natrafił jak łyżka koparki niszczyła łącznik pomiędzy budynkiem szkoły, a zrównanej już z ziemią sali sportowej.


XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych

mm pt, 23 czerwca 2017 08:57

Kilkuset wystawców krajowych i zagranicznych, około 1000 zwierząt hodowlanych, dwa dni wypełnione pokazami, konkursami spotkaniami edukacyjnymi i handlowymi – tak w dużym skrócie przedstawia się program największego w północo-wschodniej Polsce wydarzenia z branży rolniczej. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbędzie się 24-25 czerwca 2017 roku w Podlaskiem Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Już po raz dwudziesty czwarty hodowcy zaprezentują najlepsze zwierzęta. Wystawcy z branży rolniczej przyjadą z bogatą ofertą handlową, w której znajdują się nowinki technologiczne.


Życiowe wspomnienia i refleksje Romualda Sinoffa

cz pt, 23 czerwca 2017 08:25

– To często tragiczne wspomnienia. Przecież my żeśmy stali całą rodziną pod ścianą za ukrywanie Żydówki, z którą ożenił się jeden z wujaszków. Niemiec wyniósł nas z bratem jak kociaki, obok stała starsza siostra, mama, a cywil - tłumacz powtarzał, że jak ją znajdą, to wszyscy będą rozstrzelani. Ale nie znaleźli, przynajmniej nie wtedy... – wspomina Romuald Sinoff.
Losy rodziny, czasy swojego dzieciństwa i młodości opisał w drugim tomie wspomnień, które promował na spotkaniu autorskim w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
– Żeby nie wojna, to pewnie urodziłbym się w Łomży. Ale ojciec zaginął na wojnie, jak się potem okazało został zamordowany przez Sowietów i nigdy go nie widziałem, a mama uciekła do Zambrowa. Tam się urodziłem w lutym 1940 roku i tam dorastałem - opowiadał urywki rodzinnej historii.


Jacht na koniec roku szkolnego i wesołe wakacje

cz pt, 23 czerwca 2017 08:17

Siedzimy na krzesełkach, w ciszy sali gimnastycznej. Każdy z nas ma doświadczenia, osiągnięcia, plany i marzenia. Wiktoria Śledziewska chce zdać maturę w I LO i dostać się na medycynę. Damian Jakubik pragnie ukończyć Technikum Informatyczne i nadal śpiewać, jak dzisiaj przebój Universe, a Jakub Drozdowski zamierza po II LO w Łomży studiować architekturę. - Żałuję, że te trzy lata tak szybko minęły, ale nad przeszłością się nie rozczulam, ponieważ trzeba iść do przodu, aby zwiedzać życie i poznawać świat – uśmiecha się Damian, kiedy 16-latki odbierają świadectwa z rąk dyrektor Teresy Kurpiewskiej w obecności ośmioro wychowawców w Publicznym Gimnazjum nr 1. Dla Pani Dyrektor to równie szczególna i wzruszająca chwila: po 18 latach prowadzi uroczystość ostatni raz.


Prezentacja MOODLE na Komisji Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych

Katarzyna Zając-Malinowska pon, 22 maja 2017 18:00

W dniu 11 maja 2017 r. odbyło się spotkanie Komisji Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych przy ZSEiO nr 6 w Łomży. Zebranie miało charakter wykładowo-warsztatowy, podczas którego kol. Małgorzata Skrodzka dokonała prezentacji platformy edukacyjnej MOODLE.


Kolejni uczniowie Technikum nr 6 korzystają z MOODLE

Katarzyna Zając-Malinowska pt, 09 czerwca 2017 20:10

Dnia 7 czerwca 2017 r. w klasie I TL na lekcji "Przedsiębiorstwo logistyczne w gospodarce rynkowej" odbyła się prezentacja platformy edukacyjnej w ramach projektu Erasmus+ „Międzynarodowe partnerstwo na rzecz poprawy jakości nauczania w szkołach zawodowych”, akcja „Partnerstwa strategiczne”.


Minister Szyszko: „Polska nie jest izolowana, wręcz odwrotnie”

mm cz, 22 czerwca 2017 21:05

„Chwała ci, lesie wieczysty, chwała chramie praojców, kolebko ludów. Cześć ci po wszelkie czasy” - takie słowa „Hymnu leśników polskich” usłyszało ponad 300 leśników w sali Centrum Kultury w Łomży na uroczystości z okazji Dnia Lasu, przypadającego w pierwszy dzień wiosny. Na przedpolu lata witał ich dyrektor Andrzej Nowak, Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, chcący uczynić „batalię o Puszczę Białowieską Samosierrą”. Co wspólnego ma wycinka drzew w wieczystej puszczy ze straceńczą szarżą Polaków w armii okupującego Europę cesarza Napoleona, chcącego zdobyć w 1808 r. Madryt, dyrektor RDLP nie wyjaśnił. Dyrektor RDLP wręczył odznaki, a wszyscy czekali na przyjazd do Łomży ministra środowiska Jana Szyszko (PiS), wroga ekologów z Greenpeace. - Cięliśmy lasy, a jest ich więcej... – stwierdził minister w płomiennej przemowie przed udaniem się leśników na obiad. - Musimy uczyć Europę, jak z zasobów przyrody korzystać.


Kilka rodzin nie wróci na noc do swoich mieszkań po pożarze bloku w Jedwabnem

cz cz, 22 czerwca 2017 21:02

Osiem rodzin ewakuowano w czwartek (22.06) w wyniku pożaru budynku komunalnego w Jedwabnem koło Łomży. Ogień pojawił się na poddaszu po 16:00.


Dachowanie na 61

cz cz, 22 czerwca 2017 16:07

Prawdopodobnie jedna osoba została ranna po dachowaniu samochodu osobowego na drodze krajowej nr 61. Do wypadku doszło w okolicach wsi Górki Sypniewo między Piątnicą a Stawiskami. Na miejscu pracują służby ratunkowe, a ruch odbywa się wahadłowo.


ASF w gospodarstwie koło Radziłowa

cz cz, 22 czerwca 2017 15:45

W gospodarstwie rolnym we wsi Święcienin w gminie Radziłów wyryto chorobę afrykańskiego pomoru świń. Było w nim przetrzymywanych 8 świń. Po potwierdzeniu w badaniach obecności wirusa ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. W czwartek wybito zwierzęta, a tusze przekazano do utylizacji. Służbom sanitarnym w likwidacji zagrożenia pomagają strażacy ochotnicy z Radziłowa i Klimaszewnicy.


Atrakcyjne powitanie wakacji

cz cz, 22 czerwca 2017 13:47

Pierwszy weekend wakacji zapowiada się pełen wydarzeń. Już dziś z okazji zakończenia roku szkolnego Szkoła Języków Obcych Linguo wraz z MOSiR zorganizowała dwugodzinną imprezę na dawnej Strzelnicy, w piątek oficjalnie ruszy plaża miejska przy moście majora Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, a w kolejnych dniach mieszkańcy Łomży będą mogli wybierać w imprezach, bo będzie ich po kilka. Niestety zabraknąć może jedynie pięknej pogody.


Na policjanta wyłudził blisko 30 tys. zł

cz cz, 22 czerwca 2017 10:07

Blisko 30 tysięcy złotych straciła 60-letnia kobieta z Łomży po tym gdy dała się oszukać fałszywemu policjantowi. Powiedział jej, że jest prowadzone postępowanie w stosunku do pracowników banku w którym trzyma pieniądze. Kobieta za namową wypłaciła pieniądze i przekazała oszustowi.


Zabawa na Dni Łomży

cz cz, 22 czerwca 2017 09:51

Kilkanaście tysięcy ludzi bawiło się w niedzielę wieczorem na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd przy szlagierach Zenona Martyniuka i Akcentu. Koncert gwiazdy disco polo był punktem kulminacyjnym Dni Łomży 2017. Przebój „Przez twe oczy zielone” wraz z Zenkiem Martyniukiem śpiewali prawie wszyscy...
– Zagraliśmy nasze największe przeboje. Sprawdzone już, przy których wiemy, że publiczność najlepiej się bawi – mówił Zenon Martyniuk.
Z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich w tym roku w Łomży koncertowy weekend. W sobotę gwiazdą zabawy był Stachursky i jego Dance Project. Przy jego muzyce bawiło się kilka tysięcy łomżan.


Na czym zagłosować?

cz cz, 22 czerwca 2017 09:36

Karta do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych np. do Rady Miasta Łomża, Rady Powiatu Łomżyńskiego i Sejmiku Województwa Podlaskiego może wyglądać jak wielka płachta, albo – podobnie jak w ostatnich wyborach – książeczka. Ten format był jednym z pretekstów do krytyki Państwowej Komisji Wyborczej, bo - jak przekonywano - dał zwłaszcza w sejmikach przywilej PSL, którego lista kandydatów na radnych była na pierwszej stronie. Teraz PKW zmodyfikowała wyborczą książeczkę i w całym kraju prowadzi konsultacje pokazując różnicę...


Łomżyńscy artyści na Farnej

cz cz, 22 czerwca 2017 08:57

Prace 24. łomżyńskich malarzy, fotografów i plastyków, od nestorów Mieczysława Mazura i Henryka Osickiego do utalentowanej młodzieży przyozdobiły ściany Restauracji Na Farnej. To pierwsza z cyklu zaplanowanych wystaw, mających na celu integrację łomżyńskich twórców i promowanie ich dokonań poza hermetycznym środowiskiem galerii sztuki.
– To było moje niespełnione marzenie, żeby coś takiego zorganizować – mówi inicjatorka wystawy Ivayla Żivkova. – W mojej galerii byli różni artyści, ale takiego licznego grona jak dzisiaj, nigdy!
– Kapitalna inicjatywa! – chwali witrażysta i malarz Mieczysław Mazur.


O trzeźwości dyskutują w Łomży terapeuci z Podlaskiego

cz cz, 22 czerwca 2017 08:05

- Rok 2017, 2018, a co dalej?! Jestem bardzo rozgoryczony, że o nasze interesy nikt nie zadba ani w Ministerstwie Zdrowia, ani w PARPA, bo za te pieniądze nie da się harować – mówił z rozgoryczeniem Andrzej St. Litwińczuk, psychoterapeuta z Poradni Zdrowia Psychicznego i Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Augustowie, na spotkaniu specjalistów w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. Przybyło tam kilkanaście osób z placówek leczących alkoholików i narkomanów w województwie podlaskim. - NFZ od 2009 roku nie zaproponował wyższej wyceny punktów i poradnictwo stało się nieopłacalne; część placówek nie ma opłaconego w połowie nadwykonania leczenia pacjentów za 2016 rok!


Nowi dyrektorzy w podstawówkach

cz cz, 22 czerwca 2017 08:02

Jolanta Kowalewska, dotychczasowa dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łomży, według nieoficjalnych informacji miał wygrać konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomży. W przypadku konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 komisja jako zwyciężczynię miała wskazać Krystynę Kamińską, nauczycielkę z PG nr 1, które jest przekształcane w SP nr 1.


Klub Seniora MOPS w Łomży świętuje śpiewem i tańcem 25-lecie

cz śr, 21 czerwca 2017 17:02

Prowadziła 25 lat Klub Seniora w Łomży, a teraz sama doczekała emerytury. - I cieszę się z tego, ja po prostu kocham ten stan! – opowiadała o ćwierćwieczu kierownik Halina Zając w pięknej letniej sukience w kwiaty podczas jubileuszu w Restauracji Swojskie Jadło, na którym pojawiło się około 200 gości, również z Piątnicy, Nowogrodu, Kolna i Grajewa. - Jak patrzę z perspektywy czasu, to... życie leci jak z płatka - pstryknęła zawadiacko palcami, przypominając początki Klubu Seniora za prezydentury Marka Przeździeckiego i dyrektorowania Janiny Picewicz – Znosko, obecnej na sali. - Mieliśmy za zadanie skupić emerytów w jednym miejscu, żeby zapewnić im śniadania i obiady. A jak nie byli głodni i meli dach nad sobą, poczuli potrzeby wyższego rzędu: rozmowy i dyskoteki.


Szybki konkurs na dyrektora szpitala

cz śr, 21 czerwca 2017 16:48

Zarządu Województwa Podlaskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Kandydaci muszą zgłaszać się szybko. Oferty należy składać w terminie 10 dni od daty publikacji ogłoszenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Zarządzenie marszałka z ogłoszeniem opublikowano dziś, a liczy się data wpływu do Urzędu.


Bałagan w ratuszu

cz śr, 21 czerwca 2017 15:00

W czwartek dwa tygodnie temu banki składały oferty na udzielenie miastu 10 mln zł kredytu, przede wszystkim, na spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Już samo to chluby nie przynosi, ale okazało się, że w miejskim ratuszu przy okazji ujawnił się niekompetencyjny bałagan


Sprostowanie

cz śr, 21 czerwca 2017 14:59

W związku z opublikowanym w dniu 13 czerwca 2017 roku na portalu 4lomza.pl artykułu pt. „Chrzanowski +500”, autorstwa redaktora Cezarego Zborowskiego, wskazuję, iż zawiera on nieprawdziwe treści odnośnie umowy łączącej Prezydenta Miasta Mariusza Chrzanowskiego z Urzędem Miejskim w zakresie korzystania z telefonu komórkowego do celów służbowych. Nie jest prawdą, że Prezydent Mariusz Chrzanowski „niespełna tydzień później podpisał z Urzędem Miejskim umowę użytkowania prywatnego telefonu komórkowego do celów służbowych z limitem miesięcznym 500 zł.”


Koło Łomży stodoła zawaliła się na 74-latka - budynek był w złym stanie

cz śr, 21 czerwca 2017 14:39

Stodoła, która zawaliła się w Chojnach Starych podczas poniedziałkowej (20.06) burzy, była wybudowana niezgodnie ze sztuką budowlaną. To wstępna opinia Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Łomży.


Gdzie po rachunek bankowy dla firmy?

JJS śr, 21 czerwca 2017 12:45

Stało się – założyłeś firmę. Teraz potrzebujesz jeszcze rachunku bankowego. W którym banku znajdziesz ciekawą ofertę w zakresie takich kont? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, porównując proponowane produkty?


28-latek z narkotykami

cz śr, 21 czerwca 2017 12:21

Ponad 15 gramów marihuany zabezpieczyli u 28-latka z Łomży. Mężczyznę zatrzymano w sobotę wieczorem po informacji, że w rejonie jednej z łomżyńskich ulic przebywa mężczyzna prawdopodobnie posiadający środki odurzające.


Pomóż wybrać kartę do głosowania

cz śr, 21 czerwca 2017 09:06

Dziś, 21 czerwca br. w godzinach 9.00-15.00 Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w całej Polsce – także ta w Łomży - otworzą swoje drzwi dla wyborców. Każdy będzie mógł wziąć udział w konsultacjach kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Proponowana przez Państwową Komisję Wyborczą karta jest w formie broszury formatu A4 a alternatywną jest jednostronicowa karta w formacie A0 czyli o wymiarach blisko 120 cm na 84 cm.


Pierwsza książkowa biografia ks. Lutosławskiego

cz śr, 21 czerwca 2017 08:46

Doktor medycyny, a później teologii, kapłan, kapelan wojskowy, filozof, polityk, parlamentarzysta, publicysta, pisarz, współtwórca ruchu skautowskiego i wychowawca młodzieży – to tylko niektóre z przejawów aktywności ks. Kazimierza Lutosławskiego z Drozdowa. Jego życie i działalność opisał Tomasz Szymański w wydanej właśnie pracy „Ks. Kazimierz Lutosławski. Biografia kapłana, wychowawcy i polityka”. To pierwsza książka w dorobku adiunkta w dziale oświatowym Muzeum Przyrody w Drozdowie oraz jednocześnie pierwsza biografia ks. Lutosławskiego z prawdziwego zdarzenia.


Co uczeń może dać nauczycielowi

JJS śr, 21 czerwca 2017 08:23

W środowisku szkolnym panuje powszechne przekonanie, że obdarowanie nauczyciela na koniec roku szkolnego, przez wszystkich uczniów w klasie, nie jest nieetyczne i to od bardzo dawna powszechne zjawisko. To dobry sposób na wyrażenie wdzięczności nauczycielowi za trud włożony w jego pracę.


Milionerzy są wśród nas

cz śr, 21 czerwca 2017 08:20

W Łomży i okolicach 49 osób w swoich deklaracjach PIT za 2016 rok wskazało, że zarobiło w ubiegłym roku ponad milion złotych. To oznacza, że mamy dokładnie tylu samo „milionerów” co rok wcześnie. W tym samym czasie w Białymstoku przybyło ich 37, a w Suwałkach 3.


NIK dobrze ocenia Dom Dziennego Pobytu i MOPS w Łomży

cz śr, 21 czerwca 2017 08:04

Najwyższa Izba Kontroli podała raport z kontroli dziennych domów pomocy w latach 2014 – 2016, m.in., w MOPS i DDP w Łomży i Górkach Sypniewo (gm. Piątnica) i Klubie Seniora w Grajewie. „Ustalenia kontroli jednoznacznie potwierdziły pozytywny wpływ wsparcia, jakie dzienne domy pomocy zapewniają seniorom”, zwiększając ich aktywność ruchową, edukacyjną, kulturalną czy rekreacyjną - piszą autorzy raportu. NIK chwali i proponuje Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej modyfikację programu Senior+, by wsparciem z budżetu państwa zainteresować biedniejsze gminy. W Polsce tylko 10 proc. samorządów decyduje się na DDP, mimo że są tańsze niż tradycyjne DPS-y całodobowe. Samorządom NIK zaleca zidentyfikowanie potrzeb, do których dostosowywana będzie oferta dla starszych. Według Głównego Urzędu Statystycznego, udział ludzi w wieku 65+ w populacji Polaków w 2050 r. podwoi się, osiągając wielkość około 12 mln osób.


Jest wyrok sądu w sprawie prowokacji dziennikarskiej w Zambrowie

cz wt, 20 czerwca 2017 21:45

Sąd Rejonowy w Zambrowie uniewinnił dziennikarkę telewizyjną, która w ramach prowokacji udawała urzędniczkę MSWiA, od zarzutu nieuzasadnionego wezwania policji. Uznał zaś jej winę za podanie policjantom nie swoich danych, ale odstąpił od wymierzenia kary.


Tragedia po burzy

cz wt, 20 czerwca 2017 15:49

W Starych Chojnach doszło do tragicznego zdarzenia. W trakcie burzy, która przechodziła nad regionem, na mężczyznę zawalił się budynek. Jak informuje bryg. Grzegorz Wilczyński, z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Łomży, do tragicznego zdarzenia doszło, gdy 74-letni mężczyzna przechodził obok murowanego budynku gospodarczego. Silny podmuch wiatru zawalił budynek, którzy przygniótł mężczyznę. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego potwierdził jego zgon.
Silna burza nad okolicą Łomży przeszła ok godz. 16. W 10 minut w mieście spadło ok. 14 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Ulewie towarzyszył silny wiatr i gradobicie - kulki lodu miały wielkość paznokcia. Strażacy otrzymali kilka zgłoszeń o połamanych drzewach, gałęziach i głazach na drodze. Napłynęły one z Nowogrodu, Chmielewa i Łomży


PWSIiP awansuje w rankingu „Perspektyw”

cz wt, 20 czerwca 2017 14:49

Miesięcznik „Perspektywy” zaktualizował opublikowany w ubiegłym tygodniu ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży awansowała na trzecie miejsce zestawienia.
- Takie było moje marzenie, zakończyć kadencję rektorską, gdy nasza uczelnia znajdzie się na podium najbardziej opiniotwórczego rankingu szkół wyższych w naszym kraju – komentuje rektor PWSIiP, dr hab. Robert Charmas. - We wrześniu przekażę pałeczkę mojemu następcy i czuję olbrzymią zawodową satysfakcję, bo PWSIiP jest obecnie bezdyskusyjnie w gronie najlepszych.


Bez dotacji na Park Jana Pawła II

cz wt, 20 czerwca 2017 14:25

Łomża nie znalazła się na liście miast, którym przyznano dotację na poprawę jakości środowiska miejskiego z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach konkursu miasto zabiegało o 2,66 mln zł na realizację znajdującego się przy ul. Zawadzkiej Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Całe zadanie wyceniane jest na ponad 5 milionów złotych.


W walce z ASF padną kolejne dziki

cz wt, 20 czerwca 2017 12:18

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie zarządził odstrzału sanitarnego 65 dzików na terenie powiatu grajewskiego. Myśliwi z 10. kół łowiecki – także z Łomży - oraz nadleśnictwa Rajgród na zabicie dzików mają czas do końca lipca. Tusz odstrzelonych dzików myśliwi mogą przeznaczyć do produkcji mięsa na użytek własny lub od ich utylizacji.


Uwaga uczniowie!

Elżbieta Szleszyńska wt, 20 czerwca 2017 11:48

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się
23 czerwca o godz. 10.00 na placu szkolnym.
Po części oficjalnej rozdanie świadectw w salach lekcyjnych.


Piorunek powstrzyma PiS w WFOŚiGW

cz wt, 20 czerwca 2017 11:31

Jacek Piorunek będzie wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Wczoraj na tę funkcję wybrał go sejmik województwa podlaskiego. Jednocześnie radni wojewódzcy przegłosowali zmiany w statut Funduszu. Wprowadzono m.in. wymóg jednomyślności podczas wyboru nowego zarządu WFOŚiGW. Według radnych z PiS to oznacza powrót zasady „liberum veto”, a według radnych z koalicji PSL-PO ma to „skłonić strony do rozmowy i do zajęcia miejsca przy stole negocjacji”. Po zmianie prawa większość członków w radach nadzorczych WFOŚiGW ma mieć partia rządząca w kraju.


Super Logistyk Ekonomika

Elżbieta Szleszyńska wt, 20 czerwca 2017 10:29

W dniu 14.06.2017 r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu Super Logistyk Ekonomika 2017. Swoje siły z zakresu wiedzy logistycznej mierzyło 24 uczniów klasy II i III technikum logistycznego.


Wiktor Kosowski drugi w Warszawie

cz wt, 20 czerwca 2017 09:48

Wiktor Kosowski, zawodnik UKS „Return” Łomża działającego przy III LO zajął drugie miejsce w Turnieju Tenisa Młodzików organizowanego przez Klub Tenisowy „Net” Warszawa. W zawodach wystartowało 32 tenisistów, w większości ze stolicy.


Gimnazjaliści najchętniej wybierają II LO i „Mechaniak”

cz wt, 20 czerwca 2017 09:02

Do szkół ponadgimnazjalnych w Łomży chcą uczęszczać absolwenci gimnazjów nie tylko z grodu nad Narwią czy województwa podlaskiego: chętni są z Mazowieckiego i Warmińsko-Mazurskiego. Oto wniosek z zakończonego naboru drogą elektroniczną, który ponadto pokazuje, że najchętniej wybieraną szkołą średnią w mieście jest nieodmiennie II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Konopnickiej: do każdej z pięciu 27-osobowych klas chce się dostać o wiele więcej kandydatów; do klasy humanistycznej nawet 59. Tylko w klasie holistycznej chętnych jest ledwie 14. - może byłoby więcej, gdyby nazwać ją jeszcze bardziej ogólnie. Do 26. czerwca godzina 15. kandydaci mają czas na złożenie w szkole 1. wyboru świadectwa gimnazjalnego i zaświadczenia o wynikach egzaminu.


Sołtys Roku spod Grajewa

cz wt, 20 czerwca 2017 08:45

Elżbieta Szumska sołtys wsi Ciemnoszyje koło Grajewa została „Sołtysem Roku 2016”. Celem konkursu, organizowanego od 15 lat przez redakcję miesięcznika Gazeta Sołecka i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej.


Będą burze z gradem

cz wt, 20 czerwca 2017 08:08

Dziś w ciągu dnia temperatura maksymalna może wynieść nawet do 28°C. Synoptycy z Centralnego Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Zespół w Białymstoku ostrzegają przed burzami z gradem jakie nadciągają nad województwo podlaskie. Dyżurny synoptyk Wiesław Winnicki prognozuje, że mogą one występować już od godz. 10. i taka burzowa atmosfera utrzyma się do wieczora.


Zarządzenie Dyrektora Muzeum Północno – Mazowieckiego z dnia 30.12.2016 roku.

Grzegorz Gwizdon pon, 19 czerwca 2017 15:27

Z dniem 1.01.2017 r. załącznik do Zarządzenia z dnia 20.12.2010 r. ulega zmianie w związku
z Uchwałą Rady Miasta nr 362/XLIII/13 z dnia 25 września 2013 r. i Zarządzeniem 261/13 Prezydenta Miasta Łomży z dnia 27.11.2013 r. w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Łomża Programu „Karta Dużej Rodziny” i Uchwały Nr 278/XXXII/16 Rady Miejskiej Łomży z dnia
30 listopada 2016 w sprawie Programu „Łomżyńska Karta Seniora”.


Wzbogacenie muzealnej kolekcji lamp naftowych

Grzegorz Gwizdon pon, 19 czerwca 2017 14:40

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży otrzymało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programów z zakresu dziedzictwa kulturowego, priorytet – „Kolekcje muzealne 2017” w kwocie 30 000,00 zł na zakup dwunastu lamp naftowych.
Instytucją współfinansującą powiększenie muzealnej kolekcji jest Urząd Miasta Łomży, który zasili cel kwotą 12 700,00 zł.


Łomżyniacy na 36. Pielgrzymce Apostolstwa Trzeźwości

cz pon, 19 czerwca 2017 14:39

- 60 procent Polaków uważa, że alkohol jest takim towarem jak każdy inny, a my jesteśmy jednym z nielicznych narodów na świecie, gdzie spożycie alkoholu wzrasta: w Polsce żyje ok. miliona ludzi chorobliwie uzależnionych od alkoholu, do tego ok. 3 milionów pijących ryzykownie i szkodliwie, a przy tym w kręgu nieszczęścia znajdują się przecież żony, matki i dzieci, prawie połowa naszego narodu – ostrzega biskup Tadeusz Bronakowski, w miniony weekend odprawiający mszę św. 36. Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasnej Górze. Z Łomży działacze abstynenccy wyjechali dwoma autokarami z członkami Bractwa Trzeźwości przy Kościele Ojców Kapucynów i busem ze Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość. Między innymi, wysłuchali konferencji o miłości i wolności ks. Marka Dziewieckiego oraz uczestniczyli tłumnie w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich.


Wesoła pszczoła

cz pon, 19 czerwca 2017 14:31

Ponad setka dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięła udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Jego celem była edukacja najmłodszych i uzmysłowienie im ogromnej roli pszczół w ekosystemie i w naszym życiu.
– Lubię malować i rysować – mówi Maja Gronostajska, uczennica klasy III B SP 9 w Łomży. – Dlatego chętnie wzięłam udział w tym konkursie, bo wiem, że pszczoły trzeba chronić!
– Rysowałam z wyobraźni, bo lubię przyrodę – dodaje jej koleżanka z klasy Natalia Trochimowicz. – Najpierw wymyśliłam, że pszczoła jest czerwona ze złości, stąd tytuł wiersza „Czerwona pszczoła”, a później już poszło!


Patriotyczne murale w Łomży

cz pon, 19 czerwca 2017 14:24

Przyrodnik Jakub Waga, etnograf i muzealnik Adam Chętnik, kapitan Marian Raganowicz dowodzący obroną Łomży przed bolszewikami w 1920 roku oraz Powstańcy Styczniowi – mają pojawić się na historycznych muralach jakie władze miasta chcą stworzyć przed przyszłorocznym jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Projekty murali – choć jeszcze nie do końca dopracowane - przedstawiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk, podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 599. rocznicy.


„Przez twe oczy, te oczy zielone”... Łomża poszalała

mm pon, 19 czerwca 2017 12:14

Przebój Akcentu „Przez twe oczy zielone” to bez wątpienia jeden z największych hitów zespołu Zenona Martyniuka i całego gatunku disco polo. Akcent ten rodzaj muzyki gra i śpiewa od 1989 roku, a sama piosenka powstała w 2014 roku. Wówczas zwyciężyła w koncercie premier 19. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej Ostróda, a Zenon Martyniuk dotarł z nią na największe sceny kraju i daleko poza jego granice.


Kolejne przesunięcie terminów na oferty obwodnicy Łomży

cz pon, 19 czerwca 2017 10:40

W tym tygodniu nie poznamy ofert firm zainteresowanych budową obwodnicy Łomży. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ponownie przesunęła termin składania ofert w przetargach na tzw. zadnia nr 3 i nr 4 drogi ekspresowej S-61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn.


Wędkarz utopił się w Narwi

cz pon, 19 czerwca 2017 09:35

32-letni mężczyzna utopił się w niedzielę po południu w Narwi. Do tragicznego zdarzenia doszło w okolicach wsi Siemień Nadrzeczny. Nurkowie ze straży pożarnej ciało mężczyzny wydobyli z wody po około dwóch godzinach poszukiwań.


Poseł apeluje o większe środki na drogę Łomża - Śniadowo

cz pon, 19 czerwca 2017 09:04

- Z ogromnym niepokojem odebrałem informację o unieważnieniu przez Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku przetargu na wybór wykonawcy remontu fragmentu drogi wojewódzkiej nr 677 z Łomży do Śniadowa wraz z budową obejścia Konarzyc – napisał poseł Lech Kołakowski w liście do marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego.
Poseł, podobnie jak samorządowcy z okolic Łomży, prosi marszałka o zwiększenie puli środków przeznaczanych na realizację tej inwestycji. Brak możliwości pozyskania dodatkowych środków na roboty budowlane był powodem unieważnienia przetargu.


Letnie Mistrzostwa Miasta Łomży w Tenisie dla Dzieci i Młodzieży

cz pon, 19 czerwca 2017 08:27

Przez dwa weekendy czerwca tenisiści z Łomży sprawdzali swoje umiejętności rozgrywając Letnie Mistrzostwa Miasta w Tenisie dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku, w letniej edycji corocznych rozgrywek wzięło udział 84 tenisistów. Turniej rozgrywany był w 7 kategoriach wiekowych. Ze względu na dużą frekwencję zawody rozegraliśmy na dwóch obiektach: przy III LO oraz na kortach MOSiR'u. W tym roku turniej miał szczególną rangę, gdyż uświetniał obchody 25-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.


Bursztynowa dla Dzieci (video)

JJS pon, 19 czerwca 2017 08:19

W tym roku Galeria Bursztynowa zrealizowała szereg oryginalnych atrakcji i warsztatów dla dzieci. Pamiętamy o dzieciach przygotowując różne wydarzenia. Staramy się aby nie była to tylko prosta rozrywka ale i elementy edukacyjne. Najbliższe wydarzenia dla dzieci to warsztaty z różnych dziedzin 30 lipca i Targi Zajęć Pozalekcyjnych 3 września. Zapraszamy!


Zenek i młode talenty na Dniach Łomży

cz pon, 19 czerwca 2017 08:14

Kilkanaście tysięcy ludzi bawiło się na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd przy szlagierach Zenona Martyniuka i Akcentu. Piosenka „Przez twe oczy zielone” podczas niedzielnego koncertu Dni Łomży 2017 była prawdziwym hitem.
– Zagraliśmy nasze największe przeboje. Sprawdzone już, przy których wiemy, że publiczność najlepiej się bawi – mówi Zenon Martyniuk.
Wcześniej na scenie wystąpiły łomżyńskie młode talenty, a drugą gwiazdą wieczoru był kabaret Łowcy.B. Jego członkowie przeżyli w Łomży nie lada zaskoczenie podczas występu Urszuli Sulkowskiej, bowiem młoda wokalistka PopArtu zaśpiewała „It's Oh So Quiet” tak dobrze, że byli przekonani, iż na scenie jest słynna Björk i to jej wykonanie słyszą.


Efekt motyla

Bolesław Deptuła pon, 19 czerwca 2017 08:03


Wypadek w lesie

mm nie, 18 czerwca 2017 10:24

Na drodze szutrowej Motyka - Jeziorko ok. godz. 9:45 samochód osobowy zjechał z drogi szutrowej w lesie pomiędzy Motyka a Jeziorkiem i uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.


Dni Łomży w bluesowych i tanecznych rytmach

mm nie, 18 czerwca 2017 09:33

– Było bardzo dobrze - mówił Stachursky, po wieczornym koncercie w Łomży. Stachursky Dance Project był gwiazdą sobotniego koncertu Dni Łomży, wykonując swe największe przeboje w tanecznych opracowaniach. Przy jego muzyce bawiło się kilka tysięcy łomżan. Wcześniej na koncertowej muszli przy ul. Zjazd wystąpił też wirtuoz elektrycznych skrzypiec w klubowym wydaniu Maestro Chives, a honoru gospodarzy broniły aż trzy łomżyńskie zespoły. Bluesa i blues rocka zagrały RY i Holy Water, a duet Funkasanki Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego postawił na przebojowy i nowoczesny, alternatywny pop. Publiczności przybywało z każdym kolejnym wykonawcą.


Wypadek we wsi Bełda koło Grajewa - zapaliły się 2 samochody

cz nie, 18 czerwca 2017 09:09

We wsi Bełda koło Grajewa na gminnej drodze zderzyły się dwa samochody i błyskawicznie zaczęły się palić. Obu kierowców aut i dwoje dzieci - 17-letnią dziewczynę i 4-letniego chłopca odwieziono do szpitala.


Kurpiowskie pieśni i tańce w Nowogrodzie

cz so, 17 czerwca 2017 13:02

Barwny korowód artystów i twórców ludowych rozpoczął XXIV Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w nowogrodzkim skansenie. W konkursie wystąpi ponad 60. solistów i zespołów z całego regionu, odbędą się też tradycyjne pokazy ginących zawodów i jarmark artystycznego rękodzieła. Na scenie zaprezentują się też Skiela Kapela i Kapela Kurpiowska ROK, łącząc też po raz pierwszy swe siły w tradycyjnym, kurpiowskim repertuarze.
– Dbamy o autentyczny folklor, o naszą tożsamość i naszą kulturę ludową! – podkreśla Jarosław Cholewicki, organizator imprezy i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.


Motocyklista zginął po zderzeniu z łosiem

cz so, 17 czerwca 2017 12:14

Do tragicznego wypadku doszło w piątek późnym wieczorem niedaleko Grajewa. 28-letni motocyklista zginął na miejscu po zderzeniu się z łosiem.


Wypadek między Łomżą a Jeżewem - jedna osoba ranna, droga zablokowana

cz so, 17 czerwca 2017 11:59

Zablokowana jest droga krajowa nr 64 Łomża - Jeżewo. Za mostem na Narwi w Wiźnie doszło do dachowania samochodu. W wyniku zdarzenia jedna osoba trafiła do szpitala.


Zapraszamy na uroczystość zakończenia roku szkolnego

Agata Komorowska pt, 16 czerwca 2017 23:02

Szanowni Rodzice
Serdecznie zapraszamy na uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017,
która odbędzie się 20 czerwca (wtorek) o godzinie 10:00 w sali widowiskowej Centrum Katolickiego przy ul. Sadowej 12.

W programie między innymi przedstawienie pt. " Królewna Śnieżka" w wykonaniu dzieci 5-6-letnich oraz pożegnanie dzieci odchodzących do szkoły.


Polak skazany za rasizm, wyzwiska i pobicie Egipcjanina w Łomży

cz pt, 16 czerwca 2017 21:52

Na sześć miesięcy pozbawienia wolności Sąd Okręgowy w Łomży skazał 20-letniego mieszkańca Łomży, który ponad 7 miesięcy temu wyzywał, pobił i skopał 30-letniego Egipcjanina, pracownika baru kebab na os. Południe. - W ocenie Sądu materiał dowodowy, zgromadzony w postępowaniu i w toku rozprawy, nie budzi wątpliwości, że oskarżony dopuścił się czynu, a jego zachowanie miało ewidentnie cechy napaści z powodów narodowych i etnicznych – uzasadniał ponad 20 minut sędzia Grzegorz Skrodzki. - Ostatnio rozszerzyła się skala ataków na cudzoziemców. Niedopuszczalne jest atakowanie i sprawianie krzywdy innym ludziom, a tym bardziej naganna jest ksenofobia i rasizm. Ta postawa sprzeciwia się wartościom ludzkim i społecznym. Jesteśmy światem wielokulturowym.


Ćwiczenia Saber Strike 17

mm pt, 16 czerwca 2017 19:40

Odpowiedź na atak hybrydowy ćwiczyła na poligonie w Orzyszu Batalionowa grupa bojowa NATO, która od kwietnia strzeże wschodnią flankę Sojuszu. W akcji użyto czołgi, śmigłowce, odrzutowce, a nawet amerykański bombowiec strategiczny B-52.


Gimnazjaliści lepsi z polskiego niż z matematyki

cz pt, 16 czerwca 2017 15:09

Gimnazjaliści poznali dziś wyniki sprawdzianu kwietniowego. Na swojej stronie internetowej opublikowała je Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży. Do egzaminu gimnazjalnego w województwie podlaskim w tym roku przystąpiło 10 671 uczniów. Najlepsze wyniki są z języka polskiego, a najsłabsze z matematyki.


Koncertowy weekend na Muszli podczas Dni Łomży 2017

cz pt, 16 czerwca 2017 14:24

- Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Łomży i okolic z województwa podlaskiego oraz ościennych, na nasz koncert rockowy, który odbędzie się w sobotę o godzinie 17. w ramach Dni Łomży na Muszli przy ulicy Zjazd – zaprasza Jolanta Baranowska, wokalistka energetycznej, dynamicznej i lubianej za poziom muzyczny i poczucie humoru grupy Holy Water z Łomży. Wcześniej od godz. 16. będzie występować duet łomżyńskich gitarzystów RY, natomiast potem od godz. 18. duet elektroniczny Funkasanki: śpiewającej pianistki Anny Kaptór i perkusisty Przemka Starachowskiego. W sobotę gwiazda wieczoru to Stachursky Dance Project od godz. 20., zaś w niedzielę na Muszli wystąpią dzieci z MDK DŚT i Zenon Martyniuk z Akcentem.


Pościg za pijanym w lanosie

cz pt, 16 czerwca 2017 12:16

27-letni kierowca uciekając przez policyjnym pościgiem uderzył w radiowóz a potem dachował. Ranny trafił do szpitala. Okazało się, że mężczyzna był kompletnie pijany - miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.


Kosztowne promowanie... logo?

cz pt, 16 czerwca 2017 11:36

Władze Łomży na promocję wydają coraz więcej. O ile w 2015 roku na ten cel Łomża wydała 433 tys. zł, w ubiegłym roku było to już ponad 655 tys. zł, to w tym roku środki te miałby przekroczyć 920 tysięcy złotych. Prezydent Łomży przesłał do Rady Miasta wniosek o zwiększenie o 330 tys. zł puli środków zapisanych na ten cel w budżecie. Dodatkowe pieniądze mają iść na wsparcie dwóch klubów sportowych. GUKS „Dwójka” miałby dostać 150 tys. zł na pokrycie kosztów udziału w rozgrywkach l Ligi Piłki Ręcznej Kobiet w sezonie 2017/2018, a ŁKS 1926 Łomża dodatkowe 180 tys. zł na „promowanie nowego logo miasta” do końca roku.


Poślizg na S-8

cz pt, 16 czerwca 2017 09:35

Do końca lipca drogowcy mieli wybudować i oddać do użytku kierowcom blisko 30 km ekspresowej „ósemki” od Mężenina do Jeżewa i od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa mazowieckiego. Niestety jest kilkumiesięczne opóźnienie. Te odcinki ekspresówki będą najprawdopodobniej dopiero w listopadzie i grudniu – przyznają pracownicy GDDKiA.


Wędkarz odmówił zejścia na ląd

cz pt, 16 czerwca 2017 09:03

Nietypową akcję poszukiwawczą prowadzono nocą na Narwi koło Wizny. Zaangażowano policjantów i strażaków także z łodzią. Nocna akcja – jak przyznają strażacy – zakończyła się tylko połowicznym sukcesem.


Nagrody za „Portret Artysty”

cz cz, 15 czerwca 2017 12:48

Dwie nagrody i dwa wyróżnienia zdobyli podopieczni Anny Bureś z Pracowni Plastycznej MDK-DŚT w konkursie plastycznym „Portret Artysty” zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Bohaterem dziecięcych prac jest profesor Andrzej Strumiłło, którego rok oficjalnie obchodzony jest województwie podlaskim.


Chrystus idzie ulicami Łomży

cz cz, 15 czerwca 2017 12:36

- Eucharystia służy przede wszystkim i nade wszystko do tego, aby była przyjmowana przez nas słabych ludzi. Eucharystia to Chrystus. Całe Jego życie, które zawiera się w tym niewielkim opłatku – mówił ks bp. Janusz Stepnowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Katedrze, po której licznie zgromadzeni wierni w procesji z Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami najstarszej części Łomży. W całym mieście w czwartkowe południe z kościołów wyruszyło siedem procesji Bożego Ciała. Kilkadziesiąt tysięcy łomżan wyszło na ulice miasta, aby w ten sposób uwielbić Jezusa w Eucharystii, podziękować Mu za Jego obecność pośród nas, prosić o Jego błogosławieństwa i publicznie wyznać swoją wiarę.


Dyspensa na piątek

cz cz, 15 czerwca 2017 12:23

Ksiądz biskup Janusz Stepnowski udzielił dyspensy od powstrzymania się w piątek od spożywania pokarmów mięsnych.


ASF koło Grajewa

cz cz, 15 czerwca 2017 09:58

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnych ognisk ASF w Polsce i to zarówno u dzików jak i świń domowych. Jedne z nowych przypadków to dzik odstrzelony w pobliżu wsi Kacprowo pod Grajewem.


Dziekani wybrani w PWSIiP

cz śr, 14 czerwca 2017 17:55

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zmienia strukturę wewnętrzną. Od września na uczelni mają zacząć funkcjonować trzy wydziały. W środę kolegium elektrów wybrało ich dziekanów.


Szczęśliwi mieszkańcy Łomży czekają na sukcesy 600-lecia

cz śr, 14 czerwca 2017 17:43

- Trochę się rozchmurzyliście, na początku to wyglądało bardzo poważnie – żartował po wykładzie prof. zw. Henryk Wnorowski, mówiący o szczęściu i sukcesach na uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich przez księcia Janusza I Mazowieckiego. Gimnazjaliści od wejścia z ulicy do auli I LO gęsto obstawili hall i schody w strojach staropolskich. Mnisi, rycerze czy dwórki mówili „jako dekoracja tu jesteśmy”, „jako ozdoba”. Gdy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski witał gości oficjalnych i zwrócił się „Droga młodzieży”, może nie zauważył, że w słonecznej auli młodych nie było. Wyrażał nadzieję, że mieszkańcy pojawią się w sobotę i niedzielę na Muszli, gdzie wystąpią Funkasanki i Holy Water z Łomży, oraz Stachursky i Zenon Marytniuk.


Pliszka lubi ludzi...

cz śr, 14 czerwca 2017 16:10

Pliszka siwa to niewielki ptak długości ok. 18-20 cm z charakterystycznym długim ogonem, którym kiwa poruszając się. Ptaki te, choć są pod ścisłą ochroną w Polsce, są mało płochliwe i chętnie trzymają się w pobliżu człowieka. Czasami chyba za blisko. Rodzina pliszek osiedliła się w ogrodzie sklepu Bricomarche przy Al. J. Piłsudskiego. Teraz pliszki mają młode, a właściciele sklepu... kłopot.


Zaczyna się długi weekend

cz śr, 14 czerwca 2017 15:52

Boże Ciało dla wielu jest okazją do rozpoczęcia kolejnego tzw. przedłużonego weekendu. To czas wypoczynku, ale i wzmożonych podróży. Już dziś widać to na głównych ulicach Łomży którymi jedzie się wyjątkowo powoli. Wieczorem od 18.00 do 22.00, a jutro przez cały dzień od 8.00 do 22.00 całej Polsce będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Policjanci zapowiadają, że będą podejmować szereg działań dla zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w uroczystościach religijnych, a także podróżującym i wypoczywającym.


Chcą więcej pieniędzy na drogę Łomża - Śniadowo

cz śr, 14 czerwca 2017 15:38

Wójtowie i burmistrzowie powiatu łomżyńskiego wraz z reprezentującym prezydenta Łomżę zastępcą wysłali do Zarządu Województwa Podlaskiego stanowisko w którym wnioskują o zwiększenie środków w budżecie województwa oraz przystąpienie do modernizacji drogi Łomża – Śniadowo. To ich reakcja na unieważnienie przez PZDW przetargu na wyłonienie wykonawcy robót ze względu brak możliwości pozyskania dodatkowych środków na roboty budowlane, o czym informowaliśmy we wtorek.


Rozpoczyna się remont mostu w Bożejewie

cz śr, 14 czerwca 2017 13:14

Ponad 2,5 mln zł będzie kosztowała przebudowa mostu przez rzekę Łojewek w Bożejewie na drodze krajowej nr 64 Łomża - Jeżewo.
- Most będzie o około półtora metra poszerzony tak, aby szerokość jezdni wynosiła 2 x 3 m, a jego konstrukcja wzmocniona do klasy A, dla największych pojazdów - czyli dopuszczalne obciążenia to 115 kN/oś – przekazuje Rafał Malinowski rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA.


Kolejny wypadek. Policja prosi o rozwagę

cz śr, 14 czerwca 2017 11:38

Jedna osoba została ranna w wypadku do którego doszło ok.10.20 w Starych Kupiskach. Samochód osobowy marki renault, który wykonywał manewr skrętu w lewo został uderzony przez citroena, który usiłował wyprzedzał także jeszcze jeden samochód jadący między nimi.


Jutro Boże Ciało

cz śr, 14 czerwca 2017 10:27

W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa zwana popularnie Bożym Ciałem.
- Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji na ulice naszego miasta. Przez udział w procesji publicznie wyznajemy wiarę w obecność Jezusa Chrystusa wśród nas – podkreśla ks. prał. dr Wojciech Nowacki, proboszcz parafii Bożego Ciała w Łomży, który mieszkańców prosi o odpowiednie dekoracje domów, „aby dać wyraz wiary i przyznać się do Jezusa”. - Przede wszystkim przygotujmy Jezusowi nasze serca przez spowiedź świętą, i troszczmy się, aby jak najczęściej przyjmować Go w Komunii świętej – zaznacza kapłan.


Daniluk o prezydenckich telefonach

cz śr, 14 czerwca 2017 08:54

- Prezydent nie posiada abonamentu w kwocie 500 zł, zaś ten abonament wynosi 110, 70 zł brutto. Kwota 500 zł, która została podana w artykule związana jest z zapisem w umowie, gdy abonament jest przekraczany. Jednakże Prezydent od początku swojej kadencji nie przekroczył limitu zawartego w umowie nawet o złotówkę. Przekroczenie takowe mogłoby nastąpić, gdyby korzystał z roamingu (dotychczas nie wyjeżdżał za granicę). Reasumując abonament, który wynosi 110, 70 zł brutto nigdy nie został przekroczony– podaje Grzegorz Daniluk z Urzędu Miejskiego w odpowiedzi na opublikowany wczoraj artykuł. - Podobnie skonstruowane umowy mieli poprzedni prezydenci i zastępcy - dodaje.


Łomżyńskie historie Bogdana Duchnowskiego

cz śr, 14 czerwca 2017 08:23

Mieszkańcy Łomży wywiezieni na Syberię. Żołnierze wyklęci, w tym Jan Tabortowski ps. „Bruzda” i Stanisław Marchewka ps. „Ryba”. Młoda łomżynianka Dorota, która kończy życie samobójstwem. Ks. Bolesław Liszewski, wieloletni kapelan benedyktynek. Wszystkie te osoby stały się bohaterami najnowszej książki Bogdana Duchnowskiego „Historie prawdziwe z Łomżą w tle”, ponieważ ich losy nierozerwalnie związały się z grodem nad Narwią i ziemią łomżyńską.
– Chciałem pokazać ciekawe historie związane z Łomżą i nietuzinkowych ludzi, stąd taki dobór tematów – mówi Bogdan Duchnowski, dodając, że ma już pomysły na kolejne książki.


Łomżyńska „Gwiazdeczka wśród miast”

cz śr, 14 czerwca 2017 08:06

– (…) Łomża jest perłą wśród miast, najpiękniejszą gwiazdeczką wśród gwiazd! – śpiewała niezapomniana Hanka Bielicka. Fragment jej największego przeboju „My z Łomży” stał się też mottem dotyczącego Łomży konkursu plastycznego „Gwiazdeczka wśród miast”. Wzięło w nim udział ponad 250. dzieci z przedszkoli i szkół Łomży oraz Podgórza, z czego nagrodzono 19. i wyróżniono 27. uczestników w pięciu kategoriach: od czteroletnich przedszkolaków do gimnazjalistów. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się we wtorek podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w holu Urzędu Miejskiego.


Śmierć na drodze

mm śr, 14 czerwca 2017 07:28

34 lata miał mężczyzna, który zginął w wypadku jaki rankiem około 5:15 wydarzył się wsi Stryjaki na drodze wojewódzkiej nr 668 z Jedwabnego do Przytuł. Samochód którym jechał wypadł z drogi i uderzył w drzewo.


Nowy wicestarosta zambrowski.

cz pon, 02 sierpnia 2004 15:46

Stanisław OŻLAŃSKI - z wykształcenia geodeta - pełni od dziś obowiązki wice starosty zambrowskiego. Zastąpił on na tym stanowisku Wojciecha Borzuchowskiego - od ponad miesiąca posła na Sejm z listy Prawa i Sprawiedliwości. Stanisław Ożlański wybrany został przez radę powiatu na wakujące stanowisko podczas sesji 20 lipca, jednak starosta dał mu czas do końca miesiąca na zakończenie spraw zawodowych, ponieważ obecny wicestarosta prowadził własną działalność gospodarczą, co uniemożliwiało zajęcie stanowiska w zarządzie powiatu. Nowy wicestarosta zajmować się będzie sprawami związanymi z geodezją oraz komunikacją i drogami.


Centrala NFZ znowu dyskryminuje Podlasie.

cz cz, 29 lipca 2004 09:54

Pismo do ministra zdrowia z wnioskiem o odwołanie szefa NFZ wyślą dziś przedstawiciele Podlaskiej Federacji Pracowników Ochrony Zdrowia. Środowiska medyczne protestują w ten sposób przeciwko dyskryminowaniu województwa podlaskiego przy podziale pieniędzy z nadwyżek. Z 220 milionów złotych centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przyznała naszemu regionowi 6 milionów 600 tysięcy. To jedna z najmniejszych kwot przyznana na poszczególne województwa. Dla porównania warmińsko - mazurskie dostało 7 milionów 700 tysięcy , a lubelskie ponad 12 i pół miliona złotych.


Nie będzie odrębnego śledztwa w sprawie doniesień medialnych o nieprawidłowościach w podlaskim NFZ

cz pon, 19 lipca 2004 22:05

Nie będzie odrębnego śledztwa prokuratury w sprawie doniesień medialnych o nieprawidłowościach w podlaskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował PAP zastępca prokuratora okręgowego w Białymstoku Bazyli Telentejuk. Sprawa zostanie włączona do prowadzonego już przez prokuraturę śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy przeprowadzaniu przez podlaski oddział NFZ konkursu na świadczenia stomatologiczne. "Nie ma podstaw do wszczynania nowego postępowania" -powiedział Telentejuk. Dodał, że jednym ze źródeł informacji dziennikarskich jest ta sama osoba, która składała w prokuraturze doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy kontraktowaniu stomatologii. "Dlatego połączyliśmy te sprawy" - dodał.


Do 10 lat więzienia grozi byłym kierownikom i akcjonariuszowi SZEPTELA

cz pt, 02 lipca 2004 22:12

Prawie 9 mln złotych wyprowadzili z kasy spółki telekomunikacyjnej Szeptel w Szepietowie byli członkowie jej kierownictwa i jeden z akcjonariuszy. Pieniądze uzyskane ze spedaży akcji inwestowali m.in. w kupno akcji upadającej firmy, pożyczyli część funduszy zakładowych spółce z Łodzi, a także zawarli umowę o obsługę prawną firmy z jedną z firm adwokackich, mimo, że spółka obsługę prawną miała zagwarantowaną już wcześniej. Tylko w tym ostatnim przypadku Szeptel stracił pół miliona złotych.


Nowa linia technologiczna do produkcji masła w Grajewie.

cz so, 05 czerwca 2004 18:08

Siedem i pół tony masła w ciągu godziny może wyprodukować oddana dziś do użytku w Grajewie nowa linia technologiczna. W tym roku łączna produkcja przekroczy 20 tys. ton- poinformował prezes Edmund Borawski, z czego około 40 procent jest eksportowana. W tej chwili masło z "Mlekpolu" jest produkowane tylko w Grajewie, docelowo każdy z zakładów wchodzących w skład holdingu specjalizować się będzie maksymalnie w czterech produktach.


Referendum w Stawiskach.

cz wt, 01 czerwca 2004 17:14

Komitet do spraw referendum w Stawiskach zaskarżył do sądu samo referendum i domaga się wyciagnięcia konsekwencji wobec przewodniczacej miejskiej komisji. Podstawą do takich działań jest wg nich skład jednej z komisji obwodowych, w której nieobecnego członka powołanego przez komisarza wyborcego zastąpił inny, nieuprawniony mieszkaniec gminy. Fakt ten podniesiono już po zakończeniu referendum i skargę w tej sprawie skierowano do sądu.


Nielegalna fabryka papierosów w Łomży zamknięta.

cz wt, 18 maja 2004 17:02

9 osób podejrzanych o prowadzenie w Łomży nielegalnej fabryki papierosów zatrzymali białostoccy policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Hala fabryczna została zamknięta a drzwi oplombowane. Podejrzewane o ten proceder osoby są przesłuchiwane przez policję. Rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku potwierdził fakt zatrzymania osób w tej sprawie jedak dla dobra śledztwa nie chciał ujawnić szczegółow. Według naszych informacji zatrzymane osoby podrabiały dwie marki papierosów brytyjskiej firmy. Dziennie produkowano nawet kilkanaście tysięcy paczek papierosów.


W Łomży mogą potanieć opłaty za energię.

cz cz, 06 maja 2004 17:40

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał postanowienie o wznowieniu postępowania administracyjnego w sprawie zatwierdzenia taryfy ciepła dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Zdaniem prezesa należy wyjaśnić wszystkie rozbieżności i nieprawidłowości wykryte przez prokuraturę okregową w Łomży w trakcie postępowania w sprawie zarządu MPEC-u. Uprzywilejowana pozycja spółki doprowadziła , zdaniem prokuratora, do ponoszenia przez odbiorców ciepła nieuzasadnionych kosztów.


Koniec przesłuchań II konkursu Wykonawczego utworów Witolda Lutosławskiego

cz so, 24 kwietnia 2004 18:56

W podłomżyńskim Drozdowie zakończyły się przesłuchania II konkursu Wykonawczego utworów Witolda Lutosławskiego. To jedna z głównych imprez wchodzących w program obchodów ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Roku Kompozytora. To już druga edycja konkursu dla młodzieży, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Przyrody w Drozdowie. Uczestniczy w nim na terenie całego kraju coraz więcej młodych ludzi. W tym roku jury pod przewodnictwem Jana Krenza, postanowiło nagrodzić ex aequo sześcioro finalistów: 11-letnią Karolinę Tomaszewską z Lublina, kwartet skrzypcowy z zespołu państwowych szkół muzycznych w Warszawie, 16-letnią Ewę Nowicką z Gdyni, duet Anna Loksztajn oraz Femina Cadi Sulumuna z Warszawy, duet fortepianowy Ewa Sarwińska i Karolina Szweda z Gdańska oraz 16-letniego Wiktora Kociubana z Krakowa.


Osiem przedstawień zobaczą łomżanie podczas drugiego dnia Festiwalu Teatrów Młodzieżowych.

cz so, 17 kwietnia 2004 11:36

W Łomży trwa II Ogólnopolski Festiwal Teatrów Młodzieżowych. Łomżanie długo będą wspominać wczorajszy spektakl "Audiencja piąta" według Bogusława Schaffera w mistrzowski sposób zaprezentowany wieczorem przez Andrzeja Grabowskiego. Było jednak także sześć innych niezwykłych spektakli. Zdecydowanie jedną z najważniejszych była prezentacja , szkoda że pozakonkursowa - przygotowana przez łomżyński teatr produkcyjny o łysej śpiewaczce Ionesco?


Ikonka dotarła do Kolna.

cz śr, 14 kwietnia 2004 11:13

2 komputery otrzymała biblioteka w Kolnie w ramach programu Ikonka. Sprzęt jest bezprzewodowo podłączony do Internetu. To część ogólnopolskiego programu, który ma zwiększyć dostęp do sieci mieszkańców każdej gminy. W Kolnie odkąd zamontowano komputery - bibliotekę odwiedza dziennie nawet 18 osób. Z jednego komputera mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Pierwszeństwo mają ci, którzy szukają konkretnych informacji, jednak - jeśli nie ma kolejki - panie z czytelni pozwalają także pograć lub pokorespondować z na tzw. czacie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0