środa, 26 kwietnia 2017 napisz DONOS@

Solidarna akcja rodziców 6-latków przyniosła skutek

cz śr, 26 kwietnia 2017 18:03

- Sprawa ta szczęśliwie została załagodzona, wspólnie z naczelnikiem wydziału oświaty Andrzejem Piechocińskim, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 15 Joanną Leszczyńską i dyrektorem SP nr 10 Leszkiem Sobocińskim – ucieszyła się w środę po godzinie 14. Grażyna Kowalewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 14. - Rodzice oczekiwali, że ich dzieci będą chodzić do zerówki albo w przedszkolu, albo w „Dziesiątce”, byle nie do „Jedynki”, ze względu na odległości. Uzgodniliśmy więc wspólnie, że 13 dzieci z PP nr 14 oraz 12 dzieci z PP 15 przyjmie Szkoła Podstawowa nr 10.


Antyrządowy „Manifest Podlaski”

cz śr, 26 kwietnia 2017 16:19

250 samorządowców z całego regionu uczestniczyło w Forum Samorządowym Województwa Podlaskiego "Nic o Nas bez nas". W trakcie obrad w Białymstoku samorządowcy przyjęli Manifest Podlaski. „Dzisiaj już wyraźnie widzimy, że działania rządu premier Beaty Szydło prowadzą do marginalizacji samorządu w Polsce” - napisano dokumencie.


Kolizja z radiowozem. Policjanci w szpitalu

cz śr, 26 kwietnia 2017 16:03

Dwóch policjantów trafiło do szpitala po tym jak w ich radiowóz uderzył w fiat punto. Do zdarzenia doszło przed Miastkowem na drodze Łomża – Ostrołęka. Policjanci w stojącym na jezdni samochodzie wykonywali czynności związane ze wcześniejszym zdarzeniem drogowym w tym miejscu.


„Rządząca 14”, czyli radni z PiS +

cz śr, 26 kwietnia 2017 12:51

14 radnych liczy nowa większość, która ukształtowała się w Radzie Miejskiej Łomży i przejęła w niej niemal wszystkie lepiej płatne funkcje i pełnię władzy. Póki co nieobsadzony przez nią pozostaje jeden z foteli wiceprzewodniczących RM, co wydaje się jedynie niedopatrzeniem... Trzonem koalicji jest 11 radnych wybranych z list PiS, plus 3 radnych, którzy w poprzedniej kadencji samorządu należeli do najbardziej zagorzałych popleczników byłego prezydenta Łomży - tego z SLD.


Rodzice żądają miejsc dla 6-latków w przedszkolach nr 14 i 15

cz śr, 26 kwietnia 2017 12:02

- Odebrano nam wybór, gdzie nasze dzieci będą chodzić do zerówki, i narzucono placówkę, czyli nowo tworzoną Szkołę Podstawową nr 1, która będzie w budynku Publicznego Gimnazjum nr 1 – skarży się na władze miasta Łomża mama 6-letniego dziecka, uczęszczającego do Publicznego Przedszkola nr 14. - Nikt nas nie uprzedził, nie poinformował i nie zapytał o zdanie, mimo że łącznie około 70 rodziców sześciolatków, także z Przedszkola Publicznego nr 15, złożyło deklarację, że chcą, aby ich dziecko kontynuowało naukę w swoim dotychczasowym przedszkolu. W przedszkolu nr 14 przy Niemcewicza przywitała nas kartka, że jest to decyzja narzucona z góry.


Kontrabanda w mercedesie

cz śr, 26 kwietnia 2017 11:15

Blisko tysiąc paczek papierosów znaleźli policjanci w mercedesie, które poprzedniej nocy zatrzymano do kontroli na ulicy Zawadzkiej w Łomży. Papierosy bez polskich znaków skarbowych akcyzy przewoził 34-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego.


Jak radny Zaremba zjednoczył PiS w Łomży

cz śr, 26 kwietnia 2017 10:15

Na nieco ponad rok przed końcem kadencji i wyborami nowych władz samorządowych Łomży następuje przesilenie w Radzie Miejskiej Łomży. Choć w mieście od końca 2014 roku rządzi prezydent z PiS, to jednak w Radzie Miasta do popierającej prezydenta „egzotycznej” koalicji weszło wówczas jedynie 4 z 11 radnych wybranych z list PiS. Reszta, która powołała formalny klub radnych PiS, znalazła się w opozycji. Po serii zmian personalnych w radzie, także z przejściami niektórych na eksponowane stanowiska, dziś nastąpiła konsolidacja radnych wybieranych z listy PiS i klub liczy już 11 radnych i proponuje duże zmiany radzie. Co ciekawe do zjednoczenia PiS doszło za sprawą... Tadeusza Zaremby, który jeszcze dwa lata temu był jednym z ważniejszych filarów prezydenckiej egzotycznej koalicji, a teraz jest jednym z najważniejszych prezydenckich opozycjonistów.


Przed zatrudnieniem znał ją... „z telewizji”

cz śr, 26 kwietnia 2017 08:11

Radna miejska Elżbieta Rabczyńska (63 lata), z Prawa i Sprawiedliwości, od początku kwietnia jest koordynatorem finansowo-administracyjnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Utworzenie stanowiska w miejskiej spółce prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski (PiS) zatwierdził dwa dni wcześniej, a prezes spółki MPEC Radosław Żegalski mówi, że przed zatrudnieniem radną Rabczyńską znał „tylko z telewizji”, i nie chce odpowiadać na pytania, czy przed zatrudnieniem radnej, rozmawiał o tym z prezydentem Łomży, który pełni funkcje właścicielskie wobec MPEC-u.


Ciężarowcy z Łomży

cz śr, 26 kwietnia 2017 08:07

IX Otwarte Mistrzostwa Łomży Szkół Ponadgimnazjalnych i Burs w Trójboju Siłowym odbyły się w Bursie Szkolnej Nr 2. Zawodnicy startowali w pojedynczych bojach: przysiad, wyciskanie sztangi leżąc, martwy ciąg lub w całym trójboju. Jak przekazuje Zbigniew Turowski, który był sędzią głównym zawodów, najsilniejszym zawodnikiem turnieju został Patryk Banach z ZSMiO Nr 5, który też ustanowił nowe rekordy Łomży w kat. wag. 75 kg. - w przysiadach z wynikiem 190 kg, w martwym ciągu z wynikiem 225 kg i w całym trójboju 530 kg.


Yamaha w łomżyńskiej szkole muzycznej

cz śr, 26 kwietnia 2017 07:50

Instrumentarium Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży wzbogaciło się o kolejny fortepian słynnej japońskiej firmy Yamaha. To model C1X o mniejszych rozmiarach, ale o pięknym, naturalnym brzmieniu i wyglądający równie efektownie jak fortepiany koncertowe tej marki. Zadowolenia z zakupu instrumentu za 85 tysięcy złotych nie kryje dyrektor PSM Mirosław Korona, dodając, że był on możliwy dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Rady Rodziców.


Dwójka ponownie zwycięska

cz wt, 25 kwietnia 2017 15:18

Piłkarki ręczne GUKS-u Dwójka Łomża wygrały po raz siódmy w swoim dziewiątym meczu w tym sezonie II ligi. We własnej hali pewnie pokonały UKS Olimp Bolszewo 32:21 (16:12) i na jeden mecz przed końcem rozgrywek zapewniły sobie drugą lokatę.


Ania i Przemek z Łomży mogą zagrać na festiwalu w Opolu

cz wt, 25 kwietnia 2017 14:42

„O, znowu czuję to, gdzieś ucieka moja dusza, ciało me spala się...” - to refren melodyjnej piosenki w elektroniczno-dyskotekowym i poetyckim rytmie Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego z Łomży. Ich duet Funkasanki przedostał się do finału eliminacji konkursu Debiuty na 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, jaki odbędzie się od 9. do 11. czerwca. - Zależy nam, żeby wystąpić w Opolu, bo to fantastyczna przygoda i fajne doświadczenie, nigdy nie śpiewałam na tak dużej scenie - mówi Ania, wokalistka, autorka tekstu, pianistka i współkompozytorka „O! Znowu czuję to”. Utwór w oczach komisji okazał się lepszy od około 200 zgłoszonych z całego kraju. - Do realizacji celu potrzebne są nam głosy od Czytelników portalu 4lomza.pl. Mamy nadzieję, że ludzie w Łomży nas znają, lubią i okażą się sojusznikami. Głosowanie jest proste i nie wymaga logowania.


Pierwsze listy w naborze do przedszkoli i podstawówek

cz wt, 25 kwietnia 2017 11:23

Dziś łomżyńskie przedszkola i szkoły podstawowe mają podać do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. To drugi etap rekrutacji prowadzonej od początku miesiąca dla dzieci od 3 do 7 roku życia. Do końca tygodnia rodzice dzieci zakwalifikowanych muszą złożyć pisemne oświadczenie potwierdzające wolę skierowania dziecka do tej właśnie placówki.


Stary Rynek znowu na nowo... plac szary zamiast czerwonego

cz wt, 25 kwietnia 2017 10:06

Zakończyły się konsultacje społeczne, w jaki sposób zagospodarować Stary Rynek przed remontem nawierzchni, odświeżeniem drzewostanu i wstawieniem fontanny. Z trzech wariantów do wyboru, przedstawionych przez architekta miejskiego, o których w ankietach wypowiedziało się 299 osób: ponad połowa życzy sobie fontanny w centrum placu, np. 11 drzew wokół Rynku oraz 2 przy budowli z wodą, czyli wariantu „B”.
Inaczej Stary Rynek widzi zatrudniony przez ratusz ekspert z zakresu architektury dr Marek Przeździecki. Rekomendował on wariant „A”, czyli bez zieleni w środku placu i bez schodów, jakie w wariancie „B” kaskadowo schodzą od strony hali targowej. Obecny prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski jest również zwolennikiem wersji „A”, wraz z dużymi modyfikacjami, jakie zaproponował ekspert - były prezydent Łomży z początku lat 90-tych XX wieku.


ARiMR ponagla rolników

cz wt, 25 kwietnia 2017 08:49

W całym województwie podlaskim rolnicy złożyli do tej pory około 22 tys. wniosków o płatności obszarowe za 2017 rok. To nieco ponad 1/4 wszystkich uprawnionych do ubiegania się o dopłaty do ziemi, a do upływu terminy w którym można je składać bez finansowych konsekwencji zostało niesłana trzy tygodnie z długim majowym weekendem włącznie. Podlaski Oddział Regionalny ARiMR zachęca rolników, aby nie czekali ze złożeniem wniosków na ostatnią chwilę, podkreślając że wcześniejsze złożenie wniosków pozwoli na ich spokojną ocenę oraz w przypadku stwierdzenia braków na ich poprawienie w terminie umożliwiającym przyznanie płatności bezpośrednich.


26-latek potrącił 81-latka w Piątnicy

cz wt, 25 kwietnia 2017 08:33

BMW, który wczoraj po południu w Piątnicy potrącił przechodnia, kierował 26-letni mieszkaniec gminy Piątnica. Mężczyzna, który po potrąceniu 81-letniego przechodnia odjechał z miejsca zdarzenia został szybko odnaleziony przez policję, po czym osadzony w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Jeszcze wczoraj wieczorem policjanci na miejscu zdarzenia rekonstruowali jego przebieg.


Ogromny sukces przedszkolaków z Piąteczki

Agata Komorowska pon, 24 kwietnia 2017 23:10

Po raz drugi Przedszkole "Piąteczka" w Łomży przystąpiło do udziału w "VII Multimedialnym Ogólnopolskim i III Międzynarodowym Przeglądzie Małych Form Parateatralnych zorganizowanym przez Przedszkole "Smykolandia" w Warszawie objętym przez patronat Ministra Edukacji Narodowej, Burmistrza Dzielnicy Mokotów oraz Ośrodka rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.


Potrącił i odjechał

cz pon, 24 kwietnia 2017 17:52

Policjanci poszukują kierowcy, który w poniedziałkowe popołudnie w Piątnicy potrącił starszego mężczyznę, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Do wypadku doszło około godz. 17. na ul. Stawiskowskiej w pobliżu piekarni.


Pożar na fortach

cz pon, 24 kwietnia 2017 17:00

Trzy zastępy straży pożarnej walczyły z pożarem traw na fortach w Piątnicy. Akcja trwała ponad godzinę, a ogień strawił około 1,5 hektara nieużytków. Gaszenie ognia utrudniał wiatr, a przyczyną pożaru mogło być celowe podpalenie.


Prawdziwie bezcenny...

cz pon, 24 kwietnia 2017 16:30

W 60-tysięcznej Łomży „potrzebę” skorzystania z niego odczuwa od 5 do 10 osób dziennie. Choć jest niewielki kosztował blisko 200 tysięcy złotych, a za administrowanie nim miasto płaci 1230 zł miesięcznie czyli pięć razy więcej niż wyciągają z niego miejscy urzędnicy. Dla tych, którzy muszą jest jednak prawdziwie bezcenny...


Pędzili na ratunek

cz pon, 24 kwietnia 2017 14:32

Do nietypowej akcji zostali wezwani w poniedziałek łomżyńscy strażacy. Dzwoniący na numera alarmowy 112 przekazywał, że mężczyzna wszedł na dach i nie może zejść o własnych siłach. Mężczyzna miał być na dachu w Jedwabnem, a wóz strażacki z dużą rozkładaną drabiną, który mógłby pomóc stacjonuje w Łomży.


Kolej na szkolenia

cz pon, 24 kwietnia 2017 13:59

Blisko milion złotych kosztował projekt, w ramach którego 54 osoby młode z Łomży i powiatów łomżyńskiego i zambrowskiego zostały „przygotowane na rynek pracy”. Większość z nich ukończyło kursy księgowości oraz kadry i płace, 14 osób zrobiło uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi, a po 5 operatora koparko-ładowarki i spawacza.
- Większość pieniędzy zostało przeznaczone na szkolenia i staże – zapewnia Piotr Grabani z łomżyńskiego NOT-u, który przeprowadził finansowany z środków unijnych projekt.
Grabani zapowiada już realizację kolejnego wielokrotnie większego projektu szkoleniowego, w ramach którego szkoleni mają być m.in. maszyniści kolejowi.


Widzew za mocny dla ŁKS-u

cz pon, 24 kwietnia 2017 12:03

W meczu 24. kolejki III ligi zespół Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 uległ na wyjeździe Widzewowi Łódź 1:2. Jedyną bramkę dla naszego zespołu zdobył na początku drugiej połowy kapitan, Rafał Maćkowski.


Uwaga zwierzęta na drodze

cz pon, 24 kwietnia 2017 10:27

Do dwóch zderzeń samochodów z leśnymi zwierzętami doszło w weekend w okolicy Łomży. W piątek wieczorem sarna wybiegła Audi w okolicach Grzymała Szczepankowskich, a wczoraj około 20. przed Chrysler, który jechał drogą Zawady – Giełczyn.


Jutro będzie trochę cieplej

cz pon, 24 kwietnia 2017 10:02

Nocą temperatura w regionie spadła do ok. +1°C, ale w Suwałkach przy gruncie było jeszcze -3.7°C. Kolejne noce mają być już cieplejsze, choć do końca tygodnia nawet w ciągu dnia wiosennego ciepła jeszcze nie poczujemy. Nieco lepszy ma być wtorek, gdy temperatura ma podskoczyć do +16°C.


AZS przegrywa w Białymstoku

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:54

Nieoczekiwanej porażki doznały w miniony weekend tenisistki stołowe AZS-u PWSIP Metal-Technik Łomża w rozgrywkach I ligi. W Białymstoku zespół prowadzony przez trenera Wacława Tarnackiego uległ miejscowemu Galaxy 4:6.


Niewielki spadek ceny mleka

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:25

W Podlaskiem w marcu za mleko rolnicy otrzymywali średnio po 137,51 zł za 1 hl. Była to najwyższa cena w Polsce – o 6 zł i 2 grosze wyższa od średniej krajowej. Zarówno w województwie jak i w Polsce cena mleka w marcu była nieco niższa niż w lutym, ale znacząco wyższa niż przed rokiem.


Sukcesy łomżan w Orlen Warsaw Marathon

cz pon, 24 kwietnia 2017 09:08

Przemysław Dąbrowski, zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, zdobył tytuł wicemistrza Polski w maratonie mężczyzn. Mistrzostwa rozegrano w ramach Orlen Warsaw Marathon – największej imprezie biegowej w Polsce, w której wzięło udział tysiące uczestników w tym także liczna grupa biegaczy z Łomży. Najszybszym z Polaków był Artur Kozłowski, a w maratonie triumfował Kenijczyk Felix Kimutai.


„Lis” Mrożka i Teatru Aktywnego

cz pon, 24 kwietnia 2017 08:26

Najmłodsi aktorzy Teatru Aktywnego pod kierunkiem Joanny Klamy przygotowali kolejny spektakl. Zainspirowane „Serenadą” Sławomira Mrożka przedstawienie „Lis” to „symboliczna opowieść o przestrzeni w wymiarze psychologicznym i fizycznym” oraz o manipulacji. Premiera odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych.
– To przedstawienie, które ma dać do myślenia – mówi Stanisław Świerżewski. – Nie chodziło nam o to, żeby ktoś wyszedł myśląc: „jakie świetne przedstawienie!”, zasnął i następnego dnia nie pamiętał już fabuły. Tu trzeba się zastanowić, pomyśleć, pokombinować!


Na stacji benzynowej w Łomży zapalił się samochód - udało się ugasić ogień

mm so, 22 kwietnia 2017 12:39

Tylko dzięki błyskawicznej reakcji pracowników stacji benzynowej nie doszło do tragedii. Na stacji przy ulicy Wojska Polskiego w Łomży zapalił się samochód stojący przy dystrybutorze. Najprawdopodobniej wybuchł element instalacji gazowej.


Fotograficzne dyptyki niepamięci Mariusza Wideryńskiego

mm so, 22 kwietnia 2017 09:50

Mariusz Wideryński, absolwent słynnej łódzkiej „Filmówki”, wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i członek Związku Polskich Artystów Fotografików, po raz pierwszy zaprezentował w Łomży swe fotografie. W Galerii Pod Arkadami pokazał cykl „Podróż do niepamięci”, ukazujący zestawienie zdjęć skrajnie odmiennych, symbolizujących przemijanie.
– Ta wystawa to moja gra z oglądającymi – podkreśla Mariusz Wideryński. – Uważam, że każdy sam powinien się zmierzyć z tą fotografią, która według mnie nie wymaga komentarza.


Kara za opóźnienie była niezasadna

cz pt, 21 kwietnia 2017 15:50

Niemal 3,4 mln zł plus ustawowe odsetki oraz ponad 120 tysięcy tytułem zwrotu kosztów procesu tytułem zwrotu kosztów procesu ma wypłacić miasto Grajewo firmie z Ełku, która budowała basen w Grajewie. Pieniądze to potrącona z wypłaty „kara” jaką miasto naliczyło jej za opóźnienie w realizacji inwestycji. Sąd Okręgowy w Łomży, który rozpatrywał sprawę z powództwa ełckiej firmy uznał, że do późnienia nie doszło z winy wykonawcy. Wyrok nie jest prawomocny.


Prezydent chwycił za szpadel i posadził krzewy i drzewka

cz pt, 21 kwietnia 2017 14:44

- Taka akcja powinna być co miesiąc, ponieważ drzewa dają piękno Łomży, Polsce i całemu światu. Im więcej jest naturalnej zieleni, tym otoczenie jest ładniejsze, a powietrze czystsze i świeższe, bo drzewa produkują tlen – tłumaczy Mateusz Budrowski, czwartoklasista Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, gdzie w samo południe prezydent miasta Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Andrzej Garlicki z pomocą dzieci zasadzili przez trzy kwadranse 87 krzewów i symbolicznej wielkości drzewek. To rekordowy wynik, ponieważ całej tej wiosny w mieście posadzono zaledwie 7 drzewek przy ul. Pułaskiego. - Będą dawały cień, żeby nie było gorąco, i tlen, potrzebny do życia ludziom i zwierzętom. To dobre dla naszej planety. Raz w roku może być oficjalna akcja na pokaz, jak teraz, żeby ludzie dowiedzieli się o Dniu Ziemi.


Mercedes wypakowany papierosami

cz pt, 21 kwietnia 2017 13:28

59-latek przewoził w mercedesie blisko 4 tysiące paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wpadł podczas kontroli w Łomży. Jak podaje policja prowadzenie ich na rynek naraziłoby Skarb Państwa na stratę w wysokości ponad blisko 85 tysięcy złotych.


Szykują przetargi na dwa ostatnie odcinki Via Baltica

cz pt, 21 kwietnia 2017 10:18

Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyśle do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przetargi na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch ostatnich odcinków drogi ekspresowej S61. Chodzi o ok. 37 km Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Łomży.


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Elżbieta Szleszyńska pt, 21 kwietnia 2017 09:56

W dniu 19 maja 2017. /PIĄTEK/ w godz. 12.00 – 16.00

zapraszamy uczniów, ich rodziców i nauczycieli gimnazjów
na „DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI”

w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży,
ul. M. Kopernika 16.


Ocieplenia w weekend nie będzie

cz pt, 21 kwietnia 2017 09:36

Minionej nocy temperatura przy gruncie w województwie podlaskim spadła lokalnie do -8°C. Najzimniejszym miastem był Białystok, gdzie stacje pomiarowe IMGW zanotowało -5,2°C. W tym samym czasie w podłomżyńskim Marianowie temperatura spadła -1,5°C. I choć póki co synoptycy nie przewidują, aby w ciągu najbliższych dni temperatura osiągnęła +10°C, to przynajmniej noce nie będą już takie mroźne.


Echa Katynia wciąż żywe

cz pt, 21 kwietnia 2017 08:23

Łomża ponownie była jednym z miejsc ogólnopolskiego przeglądu filmowego Echa Katynia, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W Muzeum Północno-Mazowieckim zaprezentowano film „The Officer's Wife” Piotra Uzarowicza, który odkrywa wojenne losy swej rodziny: dziadka zamordowanego w Twerze i babci, która z trójką dzieci wydostała się z Syberii.
– To film bardzo ciekawy – ocenia dr Łukasz Lubicz-Łapiński z białostockiego oddziału IPN. – Mamy tu nowe spojrzenie na Katyń, oczami Amerykanina, wnuka osoby tam zamordowanej, który nie miał wcześniej kompletnie pojęcia o historii swego dziadka!


Marzenia z mocą sprawczą po ciężkim egzaminie gimnazjalnym

mm cz, 20 kwietnia 2017 16:02

Kwadrans po 12. w hallu przy szatni jeszcze pusto, tylko Magdalena Sakowska rozmawia z kobietą koło dyżurki pań woźnych. Po rozwiązaniu wszystkich zadań egzaminu z matematyki wyszła jako siódma z sali gimnastycznej, gdzie uczennice i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 6 imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży drugi dzień zdają budzący emocje egzamin. - Zawsze jak wychodzę z egzaminu, to mnie głowa boli, to jednak duży wysiłek myślowy – opowiada z uśmiechem Magda, a wokół robi się rojno i gwarno od strojnych dziewcząt i eleganckich chłopców. - Matematyka była łatwa, trochę trudniejsza historia i wos, ciut trudniejszy polski, a najtrudniejsza część przyrodnicza. Angielskiego w piątek się nie boję: często rozmawiam z kolegami z Afryki, Tunezji, USA i Szwecji.


Chcą sądu niezawisłego i niezależnego

cz cz, 20 kwietnia 2017 15:00

W czwartkowe południe w Sądzie Okręgowym w Łomży, podobnie jak w większości sądów w Polsce, odbyło się zebrania sędziów, na którym dyskutowano o planowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Spotkanie trwało około pół godziny i wzięło w nim udział 11 z 16 sędziów Sądu Okręgowego.


Wpadł z amfetaminą

cz cz, 20 kwietnia 2017 14:35

We wtorek policjanci zatrzymali w Łomży 34-letniego kierowcę osobowego forda przy którym znaleziono blisko 10 gramów amfetaminy. Jak się okazało mężczyzna prawdopodobnie kierował pojazdem będąc pod wpływem środków narkotycznych.


Są ładniejsze i bardziej energooszczędne

cz cz, 20 kwietnia 2017 13:21

W ciągu trzech lat na modernizację czterech szkół podstawowych i sali gimnastycznej Gmina Łomża wydała niemal 2,5 mln zł. Budynki zyskały nowy wygląd, ale przede wszystkim są cieplejsze i bardziej energooszczędne. Gmina na wykonanie prace pozyskała dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Mechanizmu Norweskiego, które sięgnęło 75% kosztów inwestycji.
- Dzieci uczą się w lepszych warunkach, a my mamy oszczędności – cieszy się wójt gminy Piotr Kłys, wskazując, że tylko w przypadku jednej szkoły przeprowadzony audyt pokazuje, że rocznie uda się zaoszczędzić ok. 80 tys. zł.


Brunatne krążki tylko dla lisów

cz cz, 20 kwietnia 2017 12:30

Od soboty na całym obszarze województwa podlaskiego, będą prowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Na lasy pola i łąki z samolotów zostaną zrzucone krążki koloru brunatnego, z zatopionym wewnątrz pojemnikiem ze szczepionką. Weterynarze zapewniają, że szczepionka jest nieszkodliwa dla innych zwierząt wolno żyjących i dla zwierząt domowych, ale też zalecają przez okres 3 tygodni trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu.


Odwołani dyrektorzy oddziałów PKS Nova

cz cz, 20 kwietnia 2017 10:50

Grzegorz Rytelewski nie jest już dyrektorem łomżyńskiego oddziału podległej pod marszałka województwa spółki PKS Nova Białystok. Został zwolniony ze stanowiska wraz z innymi dyrektorami oddziałów Zambrów, Suwałki i Siemiatycze, które od początku 2017 roku przyłączono do ówczesnego PKS Białystok tworząc jedną dużą spółkę. Informację o zwolnieniach wszystkich dyrektorów, którzy wcześniej jak Rytelewski w Łomży czy Waldemar Osuchowski w Zambrowie byli prezesami spółek PKS, potwierdza Grzegorz Rytelewski, ale nie chce na ten temat się wypowiadać publicznie.
- Restrukturyzacja i ograniczenie kosztów działania spółki - mówi o powodach odwołania dyrektorów prezes PKS Nova Cezary Sieradzki i dodaje, że w spółce nie będzie już takich stanowisk.
Grzegorz Rytelewski to działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zarządzał łomżyńskim PKS-em od połowy 2014 roku.


ZNAM ZIEMIĘ ŁOMŻYŃSKĄ

Publiczne Gimnazjum nr 9 cz, 20 kwietnia 2017 09:03


Były nie do powstrzymania

cz cz, 20 kwietnia 2017 08:21

Wielkim sukcesem Łomżyczki okazał się start w XVII Mistrzostwach Podlasia U-10 o Puchar Tymbarku. Łomżanki po grze do jednej bramki, praktycznie nie oddając rywalkom piłki na swojej połowie a krusząc systematycznie ich szyki obronne, odniosły komplet zwycięstw, strzelając 21 goli, i tracąc przy tym tylko jedną bramkę.
- Gdyby rozpalone głowy zagrały bardziej precyzyjnie i szeroko, wyniki powinny być dwucyfrowe – mówi Henryk Pestka, trener piłkarek.
W zupełnie innych nastrojach z tej samej imprezy wrócili młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy po wygraniu pięciu meczów z rzędu, nieszczęśliwie przegrali w finale 2:3.


Miliony odszkodowania dla „Edukatora”

cz śr, 19 kwietnia 2017 16:43

Miasto Łomża zawarło sądową ugodę ze Społeczno-Oświatowym Stowarzyszeniem Pomocy Pokrzywdzonym i Niepełnosprawnym „Edukator” na mocy której z kasy miasta na rzecz stowarzyszenia ma trafić blisko 3 miliony złotych. To konsekwencje niedoszacowania w latach 2009-2012 miejskiej dotacji do prowadzonych przez Stowarzyszenie przedszkoli w Łomży.


Czy w Łomży są przesadzane drzewa?

cz śr, 19 kwietnia 2017 14:47

Internauci forum 4lomza.pl interesują się losem drzew, dających ukojenie, cień i tlen. Jeden zapytał, czy w Łomży ktoś widział nasadzenia i przesadzenia drzew, kolidujących z remontami ulic. Drugi tak odpowiada: „Nic nie przesadzili, wszystkie, nawet te do przesadzenia zostały wycięte. Wysoka komisja przespacerowała się dla picu Polową, oznaczając pomarańczową farbą te do wycinki i te do przesadzenia, portal to dostrzegł i opisał, członki komisji szumnie zapowiedzieli przesadzenia i ocalenia, naiwniacy łyknęli dobrą nowinę, a dziś już tylko zgliszcza”. - Faktycznie, były tam cięte drzewa, z tych do oszczędzenia jedno musiało być wycięte, bo rosło za blisko jezdni – tłumaczy się Krzysztof Święcki, naczelnik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego i przewodniczący tej komisji.


Czas na PIT

cz śr, 19 kwietnia 2017 14:33

Niecałe dwa tygodnie zostały na złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. W tym roku termin składania PIT-ów upływa 2 maja, bo 30 kwietnia wypada w niedzielę, ale pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej radzą, aby nie czekać z tym do ostatniej chwili i polecają rozliczenie się „drogą” elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje.


Czujniki czadu będą w każdym domu w Starym Bożejewie

cz śr, 19 kwietnia 2017 12:44

„Czujnik czadu w każdym domu” to projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bożejewie, który uzyskał grant w konkursie „Decydujesz, pomagamy”. O przyznaniu 5 tys. zł dotacji dla strażaków z Bożejewa w gminie Wizna zdecydowali klienci sklepów Tesco w Łomży i Zambrowie wrzucając żetony do odpowiednich urn. Łącznie na terenie województwa podlaskiego do dofinansowania wybrano w ten sposób pięć inicjatyw.


Borysewicz z PO: „Czas przestać się bać”

cz śr, 19 kwietnia 2017 12:25

- Jeden duży autokar to 50 osób, jak będą dwa to będzie duży sukces – mówi Maciej Borysewicz wiceszef łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej zapraszając mieszkańców miasta i regionu na Marsz Wolności do Warszawy 6 maja.
Partia zapewnia darmowy transport w obie strony i w zamian oczekuje wsparcia... dla „idei europejskości”.
- Czas na działanie, czas przestać się bać, czas wziąć sprawy w swoje ręce – mówił Borysewicz odwołując się do kilku ostatnich sondaży opinii publicznej wskazujących, że PiS można będzie pokonać.


Celnicy na tropie

cz śr, 19 kwietnia 2017 08:59

Ponad 2000 paczek papierosów pochodzących z przemytu przejęli łomżyńscy celnicy. Przed świętami znaleźli jej w wyniku przeszukania osobowej skody zatrzymanej na terenie Łomży oraz rewizji jednej z prywatnych posesji.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0