sobota, 19 sierpnia 2017 napisz DONOS@

Blok socjalny gotowy... do odbioru

cz pt, 18 sierpnia 2017 16:09

Po niedzieli rozpoczną się procedury związane z odbiorem końcowym bloku przy ul. Kamiennej w Łomży. Ma 56 mieszkań, należy do miasta i jego zasiedlanie ma rozpocząć się w październiku.
- Wybór lokatorów do zasiedlenia nie został jeszcze dokonany. Wiadomo jedynie, że zamieszka w nim pięcioosobowa rodzina repatriantów – podaje Łukasz Czech z ratusza.


Będą kolejne badania mogił w Lesie Giełczyńskim

cz pt, 18 sierpnia 2017 13:51

Planująca budowę obwodnicy Łomży Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce zlecić archeologiczne badania sondażowe w Lasie Giełczyńskim. Jego północny róg ma przeciąć zbudowany wraz z obwodnicą miasta tzw. łącznik drogi krajowej nr 63. Badania są konieczne, bo na tym obszarze mogą znajdować się zbiorowe mogił pomordowanych w masowych egzekucjach w okresie II wojny światowej. Giełczynie poniosło śmierć około 12 tysięcy ofiar – siedem tysięcy Żydów i pięć tysięcy Polaków.


Kapela Kurpiowska zagrała w ministerstwie kultury

cz pt, 18 sierpnia 2017 12:55

W regionie jest dobrze znana, ale coraz częściej daje się poznać także daleko od Łomży. Kapela Kurpiowska Gminy Łomża w ubiegłym roku była jedną z atrakcji Nocy Muzeów w Warszawie, a na początku lipca tego roku koncertowała w Iwie na Białorusi. Dziś zagrała specjalny koncert w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a wśród słuchaczy był m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Droższe śmieci w Nowogrodzie

cz pt, 18 sierpnia 2017 12:05

Firma „Błysk” z Łomży będzie wywozić śmieci z gminy Nowogród od września do końca przyszłego roku. To kolejna gmina w powiecie łomżyńskim, która zmuszona była do poszukiwania nowego wykonawcy tych usług, po tym jak pod koniec czerwca, z dnia na dzień, umowę wypowiedziała im firma śmieciowa z Ostrołęki. Nowe ceny są znacznie wyższe, co przekłada się na konieczność podniesienia tzw. podatku śmieciowego płaconego przez mieszkańców. Jego nowe stawki przyjęli wczoraj radni gminy.


Skażone mięso trafiło do sklepów w Grądach-Woniecko k. Zambrowa

cz pt, 18 sierpnia 2017 10:27

Skażone fipronilem mięso trafiło do konsumentów w województwie podlaskim. Prawie tonę filetów z piersi kurczaka sprzedano w firmowych sklepach przedsiębiorcy z podzambrowskich Grądów-Woniecko.


Ostatni bolszewik w Łomży

cz pt, 18 sierpnia 2017 09:58

Niespełna rok temu ratusz twierdził, że „na terenie Łomży brak jest obiektów upamiętniających lub propagujących system komunistyczny”. Profesor Krzysztof Sychowicz z Instytutu Pamięci Narodowej powątpiewał wskazując, że patronem jednej z miejskich ulic jest Bronisław Wesołowski. To uczestnik rosyjskiej rewolucji październikowej, a nawet sekretarz Wszechrosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad. Na kilkanaście dni przed upływem ustawowego terminu na zdekomunizowanie patronów ulicy prezydent Łomży zaproponował radnym, aby Wesołowskiego zastąpiła Kaszmirowa.


5 sytuacji, w których przepłacisz za wymarzony urlop

JJS pt, 18 sierpnia 2017 08:50

Wyjazd na wymarzony urlop to wydarzenie, na które się wyczekuje przez niemalże cały rok pracy. Wiele osób oszczędza specjalnie na ten cel pieniądze, inni miesiącami planują trasy, na których się znajdą w czasie spacerów lub zwiedzania. Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć ten urlop, za każdym razem jest wymarzony, wyczekany, wytęskniony. Mimo tak starannych przygotowań można jednak popełnić w związku z tym kilka błędów. Warto o tym pomyśleć i zawczasu zająć się ich zapobieganiem.


Czekają na prawdziwą ulicę

cz pt, 18 sierpnia 2017 08:44

Dziś ulica Szmaragdowa to wąski pas ziemi wyłożony płytami lotniskowymi. Jeszcze niedawno była to gruntowa dróżka prowadząca do pól, ale teraz po obu jej stronach powstaje największe nowe blokowisko w mieście.
- Przy ul. Szmaragdowej powstało, bądź jest w trakcie budowy, 18 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których docelowo znajdzie się około 1135 mieszkań – podaje Łukasz Czech z ratusza.


Niedziela św. Rocha i inne atrakcje na weekend

cz pt, 18 sierpnia 2017 08:01

Wyjątkowo bogaty program przygotowali organizatorzy niedzielnego jarmarku na św. Rocha w nowogrodzkim skansenie. Wiodącym tematem imprezy jest bartnictwo. Zaplanowano pokazy, prelekcje i warsztaty związane z tradycyjnym pozyskiwaniem i produkowaniem miodu, w tym pokaz wspinaczki na drzewo bartne i „dziania” barci oraz wystawę zdjęć, dokumentującą pracę ostatnich bartników. Będą też tradycyjne targi oraz koncerty, w tym występ słynnej Apolonii Nowak z Kadzidła. Koncertowych wydarzeń nie zabraknie też w pozostałe dni weekendu, bo coś dla siebie znajdą zwolennicy zarówno disco polo, jak i rocka. Odbędzie się też otwarcie wystawy fotografii łomżanina Witolda Skarbińskiego w Galerii Pod Arkadami.


Rozwodów znacznie więcej niż przeciętnie

cz cz, 17 sierpnia 2017 15:52

Łomża znalazła się na 14 miejscu zestawienia 66 największych polskich miast pod względem największej liczy rozwodów. Na tysiąc mieszkańców w ubiegłym roku było ich u nas 2,2. Ten sam współczynnik ma 10 miast sklasyfikowanych na miejscach od 11 do 21. W tej grupie są m.in. Ostrołęka i Suwałki. Mniej rozwodów jest natomiast w Białymstoku i Warszawie.


Podwyżka podatku śmieciowego w Piątnicy

cz cz, 17 sierpnia 2017 15:35

Od października mieszkańcy gminy Piątnica więcej zapłacą za śmieci. Radni gminy podjęli stosowną uchwałę podnoszącą dotychczasowe stawki podatku śmieciowego o ponad 50% jeśli śmieci są zbierane w sposób selektywny i o 30% jeśli są to śmieci zmieszane.


Ewakuacja w Jednaczewie

cz cz, 17 sierpnia 2017 15:12

Około 60 osób musiało opuścić swoje domy w Jednaczewie pod Łomżą. Ewakuację zarządzili saperzy, których wezwano po znalezieniu - jak się okazało uzbrojonego moździerza - przy ul. Podleśnej. Według relacji tego typu znaleziska są w regionie wyjątkowo rzadkie i bardzo niebezpieczne.


Ciepło i ładnie, ale może trochę popadać

cz cz, 17 sierpnia 2017 07:40

Synoptycy na dziś dla regionu zapowiadają zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu, a po południu możliwe są burze. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, podczas burz możliwe porywy do 60 km/h. Temperatura maksymalna do 28°C.


Potrzebne nam „morale żołnierza”

cz cz, 17 sierpnia 2017 07:32

– (Wojsko - dop. red.) To jest jedyne środowisko, które dla społecznych spraw, dla wspólnych spraw deklaruje najwyższa wartość - ofiarę życia – mówił biskup senior Stanisław Stefanek, podczas uroczystej Mszy świętej w Katedrze w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie.
- Wojna polsko-bolszewicka zapisała się bohaterstwem żołnierza nie tylko w bitwie pod Warszawą, ale i pod Łomżą, na fortach w Piątnicy, na przełomie lipca i sierpnia 1920 – podkreśla profesor Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku.
Miejskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w dziś prawie pozbawionej wojska Łomży, trwały kilka dni. Przebija jednak nadzieja, że za rok hucznie świętowało będzie tu kilkuset żołnierzy.


Poczet kandydatów na burmistrza

cz cz, 17 sierpnia 2017 07:30

Mają do 33 do 56 lat. Miejska Komisja Wyborcza w Nowogrodzie zarejestrowała wszystkie siedem osób, które zgłoszono jako kandydatów na burmistrza Nowogrodu. Po śmierci w czerwcu dotychczasowego włodarza gminy Józefa Piatka, wybory jego następcy, który będzie rządził do przyszłorocznych wyborów samorządowych, odbędą się w niedzielę 3 września.


Kolejne ognisko ASF w gospodarstwie

cz cz, 17 sierpnia 2017 07:23

We wsi Pieńczykówek, na wschód od Grajewa, wykryto kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie rolnym. Wczoraj w gospodarstwie rozpoczęto wdrażania procedur związanych z likwidacją zagrożenia. Pierwszym jego elementem jest wybicie chowanych w gospodarstwie świń i utylizacja ścioły i pasz. W akcję zaangażowane są służby weterynaryjne i strażacy.


Czekali na to kilkanaście lat - mieszkańcy Grzymał Szczepankowskich k. Łomży mają nową drogę

cz śr, 16 sierpnia 2017 17:26

Ma sześć metrów szerokości, prawie kilometr długości i chodniki po obu stronach - od środy (16.08) mieszkańcy Grzymał Szczepankowskich w gminie Łomża mają nową drogę.


Gałąź spadła na wózek z dzieckiem

cz śr, 16 sierpnia 2017 14:59

Na wózek z dzieckiem spadła gałąź z suchego drzewa. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale do zdarzenia doszło w parku miejskim przy ul. Wojska Polskiego.
- Trzeba coś z tym zrobić. To drzewo stoi suche od dłuższego czasu i nikt z tym nic nie robi – mówi zdenerwowany dziadek dziecka z wózka na które spadła gałąź. - W tym parku dużo jest suchych połamanych przez wiatr gałęzi, które będą spadać – skarży się dzwoniąc do redakcji.
O zdarzeniu, do którego miało dojść w środę przed godz. 10., nic nie wiedzieli w administrującym parkiem Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. O dużym suchym klonie, który stoi tuż obok jednej z alejek spacerowych też nie.


Prezentacja kursów na Platformie MOODLE dzięki uprzejmości firmy DEMART

Katarzyna Zając-Malinowska wt, 25 kwietnia 2017 13:10

Dnia 22 kwietnia 2017r. współwłaściciel firmy DEMART sp.j. Pan Marek Żelazny podczas spotkania z podmiotami współpracującymi z firmą w Hotelu Mazurski Raj k/Ruciane Nida przedstawił zawartość kursów online zamieszczonych na platformie MOODLE.


Upowszechnianie rezultatów Projektu w ŁCRE

Katarzyna Zając-Malinowska wt, 07 marca 2017 08:00

W dniu 7 marca 2017r. w holu Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji rozwieszony został plakat opisujący rezultaty projektu realizowanego przez Lidera Projektu, Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży wraz z partnerami, w ramach ERASMUS+ „Międzynarodowe partnerstwo na rzecz poprawy jakości nauczania w szkołach zawodowych”.


Uczniowie łomżyńskiego Technikum nr 7 też pracują z Moodle

Katarzyna Zając-Malinowska wt, 06 czerwca 2017 11:33

W ramach przedmiotu Podstawy przedsiębiorczości, uczniowie poznali zasoby i możliwości wykorzystania naszej Platformy.


Prezentacja Platformy Moodle w firmie UNIQA

Katarzyna Zając-Malinowska pt, 23 czerwca 2017 10:20

W dniu 22 czerwca odbyła się prezentacja platformy Moodle w firmie ubezpieczeniowej UNIQA w Łomży.


Lekcja z wykorzystaniem Platformy Moodle

Katarzyna Zając-Malinowska śr, 21 czerwca 2017 10:05

W dniu 20 czerwca 2017 r. odbyła się lekcja, której temat brzmiał „Marketing – podstawowe pojęcia.” Lekcję przeprowadziła pani Ewa Walewska w klasie drugiej Technikum w ramach przedmiotu język angielski zawodowy - język angielski w branży ekonomicznej.


Uratowali dzika... ze studni

cz śr, 16 sierpnia 2017 09:44

Nietypową akcję ratunkową podejmowali we wtorkowe późne popołudnie łomżyńscy strażacy. Otrzymali zgłoszenie o tym, że do studni wpadł dzik. I choć te zwierzęta uważane są za główne źródło rozprzestrzenia się wirusa ASF, to historia z happy endem.


Nocny pożar w Laskach

cz śr, 16 sierpnia 2017 09:03

Przez trzy godziny walczyli w nocy strażacy z pożarem w gospodarstwie w Laskach na terenie gminy Zbójna. Paliły się obora i przyległe do niej budynki. Straty spowodowane pożarem wstępnie oszacowano na około 400 tysięcy złotych.


Rezygnują z chowu świń

cz śr, 16 sierpnia 2017 08:51

Ponad 60 rolników z trzech gmin Jedwabne, Przytuły i Wizna chce zrezygnować z produkcji trzody chlewnej w zamian za rządowe rekompensaty. Rolnicy złożyli w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Łomży oświadczenia, że ich gospodarstwa nie będą spełniać nowych warunków bioasekuracji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
- W zdecydowanej większości to małe gospodarstwa hodujące po kilka świń – mówi dr Emilian Kudyba, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Łomży informując, że w sumie zgłoszonych gospodarstwach do wybicie będzie około 600 świń i prosiąt.


Kończą się wakacyjne remonty

cz śr, 16 sierpnia 2017 07:58

Do końca wakacji pozostały niespełna trzy tygodnie. W większości szkół w Łomży w wakacje tradycyjnie prowadzone są prace remontowe. Większość z nich uda się zakończyć przed pierwszym dzwonkiem, który w tym roku rozbrzmi dopiero 4 września. Dłużej potrwa remont i przebudowa pomieszczeń łazienek w II LO, oraz budowa nowej sali sportowej przy SP nr 7.


Rock i hip-hop dla bohaterów walk o niepodległość

cz śr, 16 sierpnia 2017 07:52

Koncert patriotyczny na Starym Rynku zakończył łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Bohaterów Bitwy Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz innych powstańczych i niepodległościowych walk przypomnieli: 5tka, Lukasyno i Contra Mundum.
– Marszałek Piłsudski mawiał, że nie byłoby Cudu nad Wisłą, gdyby nie wasz cud, Cud nad Narwią i ta heroiczna, pięciodniowa obrona Łomży, która zatrzymała pochód Tuchaczewskiego – mówi Norbert Smoliński, wokalista Contra Mundum. – Czytałem o pięknej postawie mieszkańców Łomży, to był ogólny zryw i dzisiaj oddajemy tym wszystkim ludziom hołd!


Z łąk prosto do kościoła - wierni święcą zioła, kwiaty i plony

cz wt, 15 sierpnia 2017 11:57

Zasuszone zioła mają chronić dom przed złem oraz przynosić dobre plony. Wierni podczas święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15.08) święcą w kościołach kwiaty, a także plony. Ta tradycja jest wciąż bardzo żywa, szczególnie tam, gdzie ludzie zajmują się rolnictwem.


Prof. Śleszyński: metropolie drenują potencjał demograficzny średnich miejscowości

cz wt, 15 sierpnia 2017 11:47

Dochody budżetów średnich miast przyrastają wolniej w porównaniu do dużych i małych miejscowości a nawet gmin wiejskich. Okazuje się, że te miasta średnie zaczynają nieproporcjonalnie tracić - uważa prof. Przemysław Śleszyński, autor analizy dot. kondycji miast średnich.
Prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk jest autorem analizy dotyczącej 255 miast średnich, która powstała na potrzeby Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazała ona 122 miasta, które według ekspertyzy PAN szczególnie zagrożone są utartą funkcji społeczno-gospodarczych. Wśród nich na 44 miejscu jest Łomża.


Kosowski drugi w Zielonej Górze

cz wt, 15 sierpnia 2017 11:42

Wiktor Kosowski, zawodnik UKS Return Łomża działającego przy III Liceum Ogólnokształcącym, zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym Młodzików w Tenisie rozgrywanym w Zielonej Górze
- Z turnieju na turniej Wiktor gra coraz lepiej – cieszy się trener Tomasz Waldziński.


Biskup Stefanek: potrzeba morale żołnierza

cz wt, 15 sierpnia 2017 11:38

Dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana też Świętem Matki Boskiej Zielnej, oraz 97. rocznica „Cudu nad Wisłą” czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie. W Łomży uroczystości rozpoczęły się na placu Papieża Jana Pawła II, przed pomnikiem biorących udział w bitwie żołnierzy łomżyńskiego 33 pułku piechoty, gdzie delegacje władz, wojska i organizacji złożyły kwiaty. Chwilę później w Katedrze uroczystą Mszy świętej przewodniczył biskup senior Stanisław Stefanek. Mówił, że dziś potrzebne nam jest morale żołnierza.


Tajniki polityki - strategia kampanii wyborczej

Jacek Babiel pon, 14 sierpnia 2017 16:17

Bez strategii i bez planu szanse na wygraną są małe. Ale i tak niektórzy startują. Dlaczego warto mieć plan? Co znim zrobić - w rozmowie z dr Sergiuszem Trzeciakiem. Posłuchaj


Wojsko zaczęło świętowanie

cz pon, 14 sierpnia 2017 15:45

Nie było awansów i medali. Były listy od dowódców i ministrów, powtarzające się przemówienia lokalnych vip-ów, pochwały, wyróżnienia i podwyższone premie regulaminowe. W przeddzień kolejnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, świętują żołnierze w Łomży. Uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża odbyła się przed pomnikiem 33 Pułku piechoty na terenie koszarów przy Al. Legionów.


79-latek zjechał z drogi i dachował

cz pon, 14 sierpnia 2017 13:27

Kierowca toyoty trafił do szpitala po tym, gdy jego samochód zjechał z drogi i dachował. Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w poniedziałek ok. 12.15 za Jeziorkiem.


Zmarł dawny prezydent Łomży

cz pon, 14 sierpnia 2017 11:12

W wieku 86 lat zmarł Jan Rachubka, prezydent Łomży w latach 1975-1978. Pogrzeb odbędzie się w środę.


Łomżyński ginekolog testuje pierwsze w Podlaskiem mobilne urządzenie KTG

cz pon, 14 sierpnia 2017 11:00

Przyszłe matki mogą w ten sposób uniknąć wizyty w szpitalu i oczekiwania w kolejkach - pierwsze w województwie podlaskim mobilne urządzenie KTG testuje łomżyński ginekolog - położnik.


Ostatni dzień dla hodowców świń

cz pon, 14 sierpnia 2017 09:58

Poniedziałek jest ostatnim dniem, w którym hodowcy świń z terenów objętych Programem biosekruacji przed ASF, mogą składać oświadczenia do powiatowego lekarza weterynarii, że nie będą w stanie spełnić określonych w programie wymagań. Rolnicy, którzy złożą takie oświadczenia za rezygnację z utrzymywania świń w gospodarstwie do końca przyszłego roku mają otrzymywać rządowe rekompensaty.


Osa użądliła biwakowiczkę w język

cz pon, 14 sierpnia 2017 09:43

Do nietypowej interwencji policjanta doszło w sobotę wieczorem pod Rajgrodem. 25-letnia kobietę będącą na polu biwakowym nad jeziorem Dręstwo osa użądliła w język. Z uwagi na pogarszający się stan kobiety i ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej, pełniący służbę w pobliżu policjant na sygnale wywiózł ją do ustalonego miejsca spotkania z załogą karetki pogotowia. Dzięki temu kobieta już po niespełna 10 minutach znalazła się pod opieką wyspecjalizowanych ratowników medycznym.


Duża podwyżka podatku śmieciowego w Wiźnie

cz pon, 14 sierpnia 2017 09:18

Jeszcze na początku roku mieszkańcy gminy Wizna płacili po 5 zł miesięcznie za wywóz śmieci jeśli były one posegregowane. Od marca ta cena wzrosła do 7,5 zł miesięcznie, a od października ma wynosić już 12 zł miesięcznie. Wysoką podwyżkę opłat, także dla tych, którzy śmieci nie segregują, oraz tych którzy na terenie gminy Wizna mają domki letniskowe, wprowadzają sierpniowe uchwały gminnych radnych. Sekretarz gminy Józef Gawroński tłumaczy, że powodem są wysokie koszty jakie, po rezygnacji dotychczasowej firmy, musi ponosić gmina za odbiór śmieci od mieszkańców.


Święto chleba w Ciechanowcu

cz pon, 14 sierpnia 2017 08:51

Według szacunków organizatorów nawet 30 tysięcy ludzi przybyło na tegoroczne Święto Chleba w ciechanowieckim Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Można było poznać zwyczaje związane z zakończeniem żniw, młócką czy tradycyjnym wypiekiem chleba, ale przede wszystkim dobrze się bawić, smakować wypieków i potraw tradycyjnych, słuchać muzyki na żywo i wybierać z oferty ponad 120 twórców ludowych oraz handlarzy rękodziełem.


Pierwszy punkt ŁKS-u

cz pon, 14 sierpnia 2017 08:30

W meczu 2. kolejki III ligi piłkarze Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Huraganem Morąg. Dla prowadzącego ŁKS trenera Krzysztofa Ogrodzińskiego był to premierowy punkt zdobyty na tym poziomie rozgrywkowym.


Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

cz pon, 14 sierpnia 2017 08:24

Ponad 550 pątników z diecezji łomżyńskiej wczoraj wieczorem weszło na szczyt Jasnej Góry. Po 13 dniach wędrówki i pokonaniu 450 kilometrów pielgrzymi z prośbami i dziękczynieniem dotarli do celu. Ze szczytu jasnogórskiego pielgrzymów witał biskup łomżyński Janusz Stepnowski.


Utrudnienia na drodze 64

mm nie, 13 sierpnia 2017 20:36

Na skrzyżowaniu drogi krajowej 64 (w kierunku Wizny) z drogą Olszyny - Wiktorzyn doszło do zderzenia dwóch pojazdów. W tej chwili na miejscu pracują służby.


Radni, przedsiębiorca, leśnik - 7 kandydatów na burmistrza Nowogrodu

cz so, 12 sierpnia 2017 19:49

Przedterminowe wybory odbędą się 3 września. Na razie Miejska Komisja Wyborcza w Nowogrodzie sprawdza dokumenty złożone przez komitety wyborcze. Ma na to trzy dni. Dopiero wtedy będzie wiadomo czy cała siódemka kandydatów wystartuje w wyborach.


Rozkaz Specjalny Naczelnika ZHP

ZHP so, 12 sierpnia 2017 19:08

13.08.2017 r. dniem żałoby i pamięci o tragicznie zmarłych harcerkach.


Kondolencje

ZHP so, 12 sierpnia 2017 19:06

W imieniu Komendy Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży oraz wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów składam kondolencje rodzinom harcerek, które zginęły w trakcie nawałnicy na obozie harcerskim ZHR w Suszkach oraz Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej.
hm. Wiesław Domański HR.


Kondolencje

ZHP so, 12 sierpnia 2017 18:58

W imieniu Komendy Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży oraz wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów składam kondolencje rodzinom harcerek, które zginęły na obozie harcerskim ZHR w Suszkach w trakcie nawałnicy oraz Związkowi Harcerstwa Rzeczypospolitej.
hm. Wiesław Domański HR.


Uwagą będą silne burze także z gradem

cz so, 12 sierpnia 2017 11:23

Tomasz Siemieniuk dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem, któremu nadał drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. Silne nawałnice mogą przechodzić nad regionie od sobotniego popołudnia do niedzielnego poranka.


Ścigali volvo z kontrabandą

cz pt, 11 sierpnia 2017 14:39

Policjanci z Łomży po pościgu zatrzymali 45-letniego mężczyznę, u którego w samochodzie znaleźli 7 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych. Ściganym okazał się mieszkaniec powiatu sejneńskiego.


Na łomżyńskiej Via Baltica zaoszczędzili ponad miliard złotych

cz pt, 11 sierpnia 2017 14:14

1 miliard 115 milionów złotych – tyle wynoszą „oszczędności” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad po przetargach na łomżyńską część Via Baltica. GDDKiA ma już oferty firm ma wszystkie sześć odcinków na które podzielono około 90 km drogi ekspresowej S-61 od Ostrowi Mazowieckiej po Szczuczyn. W sumie na projekt i budowę tej ekspresówki drogowcy chcieli wydać 3,26 miliarda złotych, a wychodzi, że uda się to zrobić za ok. 2,14 miliarda złotych.


Znamy nowych najemców parku handlowego przy Galerii Bursztynowej (wideo)

JJS pt, 11 sierpnia 2017 12:56

Spółka Narev Inwestycje podpisała kolejne umowy najmu. Lokale w nowym obiekcie, który powstaje przy ulicy Goworowskiej zajmą m. in. Komfort, Komfort Łazienki, Smyk oraz Decathlon.Na czym polega laserowe leczenie żylaków nóg?

JJS pt, 11 sierpnia 2017 12:51

Żylaki to schorzenie, które może pojawić się w każdym wieku i może mieć różne podłoża. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi żylaków mogą być uwarunkowania genetyczne, a także rodzaj wykonywanej pracy. Co dokładnie może powodować żylaki i jak sobie z nimi poradzić? Czy są skuteczne metody leczenia tego schorzenia? O najważniejszych kwestiach związanych z żylakami kończyn dolnych piszemy w poniższym artykule.


Życie jest jak labirynt...

cz pt, 11 sierpnia 2017 12:24

W najbliższych dniach w Łomży prezentowana będzie instalacja „Labirynt”. To nowoczesna forma spektaklu, będąca połączeniem teatru i współczesnych technologii. Jej organizatorem jest Kościół Zielonoświątkowy w Łomży oraz misja „Labirynt” z Giżycka.


Wiceprezydent z naczelnikami opowiadał o „nowej” Zawadzkiej

cz pt, 11 sierpnia 2017 12:11

- Mamy do przekazania jedną dobrą wiadomość: będziemy tę ulicę budować – zapewnił Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży, podczas spotkania informacyjnego na temat 2. etapu inwestycji budowy kilometrowego odcinka dwujezdniowej ulicy Zawadzkiej za kościołem Krzyża Św. prosto w kierunku zbudowanego wcześniej ronda na Szosie do Mężenina. W spotkaniu, przebiegającym w spokojnej, kulturalnej i rzeczowej atmosferze, uczestniczyło ok. 80 mieszkańców Łomży i ośmioro urzędników, m.in., z architektem miejskim i naczelnikami wydziałów, zajmujących się budową ulic i dróg w mieście. - Ulica Zawadzka jest priorytetem, od jej dokończenia zależy uporządkowanie południowo-wschodniej Łomży, nowe tereny rekreacyjne, może powstanie przedszkola i szkoły...


Szybki starszy pan

cz pt, 11 sierpnia 2017 12:09

65-latek stracił prawo jazdy po tym gdy wczoraj przed wieczorem audi pędził przez wieś Czerwone. Mężczyzna wpadł na... policyjny patrol prowadzący pomiar prędkości. Na liczniku miał wówczas 115 km/h.


Długi weekend z Zenkiem i nie tylko

cz pt, 11 sierpnia 2017 08:47

Zenek Martyniuk będzie największą gwiazdą koncertowego weekendu w Łomży i w regionie. Nie zabraknie innych imprez z disco polo w roli głównej, ale podczas łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego coś dla siebie znajdą też miłośnicy hip-hopu i rocka. Warto też wybrać się na „Podlaskie Święto Chleba” do Ciechanowca, gdzie poza zespołami folklorystycznymi wystąpią też Małgorzata Ostrowska i Poparzeni Kawą Trzy oraz do Augustowa, gdzie odbędzie się trzydniowy „Augustoff Live Festival” z bardzo różnorodną muzyką.


Zła jakość wody

cz pt, 11 sierpnia 2017 08:32

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu Srebrny Borek, gmina Szumowo, powiat zambrowski. Wodociąg ten zaopatruje w wodę blisko 2500 mieszkańców ośmiu okolicznych wiosek.


Dziś będzie upalnie

cz pt, 11 sierpnia 2017 08:14

Choć poranek w Łomży na to nie wskazuje, ale zdaniem synoptyków dziś będzie upalnie. Deszcz, który zaczął padać w Łomży przed ósmą, ma się szybko skończyć, zza chmur wyjdzie słońce, a temperatura powietrza w cieniu może osiągnąć nawet 33°C.


Umorzone prezydenckie śledztwo przeciwko internautom

cz pt, 11 sierpnia 2017 07:50

Prokuratura Rejonowa w Łomży umorzyła prowadzone przez kilka miesięcy postępowanie w sprawie rzekomego znieważenia przez internautów prezydenta Łomży. Śledztwo zostało wszczęte po wniosku prezydenta Mariusza Chrzanowskiego (PiS), który poczuł się urażony wpisami ośmiu użytkowników forum 4lomza.pl.


Dla Marszałka Piłsudskiego i na Święto Wojska Polskiego

cz cz, 10 sierpnia 2017 16:03

- Tata miał do mnie duże zaufanie. Uważał, że jestem dźwiękoszczelny: stałem na czujkach przed domem, kiedy odbywały się u nas tajne zebrania partyzantów, i woziłem meldunki i rozkazy wozem drewnianym pomiędzy Bielawami, Szreńskiem a Radzanowem – wspomina Jan Karczewski (lat 87) konspiracyjne lata 1941 – 43 w Batalionach Chłopskich w okupowanej przez Niemców Polsce. Jest jednym z dwóch weteranów drugiej wojny światowej na tradycyjnym spotkaniu prezydenta Łomży z żołnierzami z okazji Święta Wojska Polskiego i 97. rocznicy Cudu nad Wisłą, celebrowanego 15. sierpnia. 15 oficerów i podoficerów armii w Łomży wysłuchało od przełożonych o teraźniejszości i planach, przyjęło niespodzianki od magistratu i starostwa i spełniło toast na szczęście. To początek 3-dniowych uroczystości: w poniedziałek piknik w koszarach, we wtorek koncert na Starym Rynku.


Potrzebna jest krew

cz cz, 10 sierpnia 2017 16:02

Pilnie potrzebna jest krew „0 Rh-”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku potrzebuje także krwi wszystkich innych grup: 0 Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-, B Rh+, AB Rh- i AB Rh+. Do krwiodawców z regionu przyjedzie specjalny ambulans, w którym będą mogli oddać krew informuje Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego oddziału RCKiK w Białymstoku.


Oferty na ostatni kawałek łomżyńskiej Via Baltica

cz cz, 10 sierpnia 2017 13:55

Pięć ofert wpłynęło do GDDKiA w odpowiedzi na przetarg na projekt i budowę drogi ekspresowej S-61 na odcinku od węzła „Śniadowo” w pobliżu miejscowości Tyszki-Nadbory do węzła „Łomża Południe”(bez węzła) w pobliżu Konarzyc. To ostatni już odcinek łomżyńskiej części Via Baltica, dla którego poszukiwany jest wykonawca. Za zaprojektowanie i zbudowanie ekspresówki o długości 17 kilometrów wykonawcy chcą od 380 do 430 milionów złotych.


Podciął sobie gardło

cz cz, 10 sierpnia 2017 11:09

Prokuratura Rejonowa w Grajewie wyjaśnia okoliczności tragicznej śmierci 39-letniego mieszkańca Rajgrodu. Mężczyzna w niedzielę po południu, wraz z kobietą i małą córeczką, przyjechał do sklepu na zakupy. Kobieta z córką wyszły z samochodu, a mężczyzna wysiadł kilka chwil później – jak przekazuje prokurator Maria Kudyba - „trzymając się za szyję z której następowało obfite krwawienie. Po wykonaniu paru kroków upadł w pobliżu miejsca zaparkowanego samochodu na ziemię”.


Nie mają prawa pobierać za to opłat...

cz cz, 10 sierpnia 2017 10:42

Gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – podkreśla Prokuratura Krajowa i zapowiada, że lokalni prokuratorzy będą zaskarżali uchwały rad gmin dotyczące warunków podłączenia do gminnych sieci wodociągowych, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji ogólnej jeśli są w nich zapisane obowiązki ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej.


Sildenafil może poprawić rezultaty operacji wszczepiania stentów?

JJS cz, 10 sierpnia 2017 10:37

Lek, który powszechnie wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń erekcji, być może już wkrótce zyska kolejne zastosowanie. Wedle najnowszych badań sildenafil może obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów u pacjenta po operacji implantacji stentów.


Poranna nawałnica

cz cz, 10 sierpnia 2017 10:10

Ponad 10 litrów wody na metr kwadratowy ziemi spadło w ciągu pół godziny w Łomży. Ciężkie czarne chmury, które nadciągnęły nad miasto około godz. 9.00, sprawiły że wszędzie zrobiło się ciemno. Na ul. Farnej w „porannych ciemnościach” zderzyło się dwóch rowerzystów.
Poranna nawałnica odłamała konar drzewa na Szosie do Mężenina, w Grądach Woniecko powaliła drzewo na linię energetyczną, a w Nowogrodzie uszkodziła dach domu. Dużo większe szkody nawałnica wyrządziła w okolicach Zambrowa i Wysokiego Mazowieckiego.


Gorąco i burzowo

cz cz, 10 sierpnia 2017 08:19

Ryzyko wystąpienia silnych i bardzo silnych porywów wiatru, opadów większego gradu oraz ulewnych opadów deszczu – to na dziś dla regionu widzą synoptycy. Miejscami w krótkim okresie może spaść nawet do 30 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Ma być też bardzo gorąco z temperaturą w cieniu do 32°C. Synoptycy dla regionu wydali dwa ostrzeżenia – przed burzami z gradem i upałem. Obu nadano pierwszy stopień zagrożenia.


Kierowcy „na dwóch gazach”

cz cz, 10 sierpnia 2017 07:50

W pierwej połowie wakacji – do końca lipca - policjanci z Łomży odebrali prawo jazdy 20 pijanym kierowcom. W pierwszych dniach sierpnia wpadło kilku kolejnych. Niektórym nie można było zatrzymać prawa jazdy, bo już wcześniej zabrał im je sąd. Mimo surowych kar i coraz wyraźniejszego braku przyzwolenia społecznego do wsiadania za kierownicę po alkoholu, ciągle jeszcze dochodzi do tego typu zdarzeń. Coraz częściej natomiast w walkę z pijanymi kierowcami angażują się ci trzeźwi. W poniedziałek, dwóch młodych mężczyzn uniemożliwiło dalszą jazdę kompletnie pijanemu 57-latkowi. Mężczyzna, mając blisko 3 promile alkoholu, w samo południe usiłował przejechać przez środek Łomży.


Popołudniowe wypadki na drodze Łomża – Ostrów Mazowiecka

cz śr, 09 sierpnia 2017 18:45

Do dwóch wypadków doszło w środowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 677 Łomża – Ostrów Mazowiecka. Najpierw w miejscowości Tyszki-Nadbory doszło do zdarzenia osobowego forda i motocykla bmw, a później w okolicach wsi Konopki osobowy mercedes „wbił się” w tył ciężarówki. Na drodze tworzą się długie korki.


Trzy dni upałów

cz śr, 09 sierpnia 2017 16:46

Barbara Jakubowska dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB wydała ostrzeżenia przed upałami, jakie od czwartkowego południa do sobotniego wieczora mogą występować na obszarze województwa podlaskiego.


Tragiczny wypadek w Zawadach

cz śr, 09 sierpnia 2017 16:20

Rolnik zginął przejechany przez maszynę rolniczą. Do wypadku doszło w środowe popołudnie w podłomżyńskich Zawadach. Policja informuje, że o godz. 15.20 otrzymała zgłoszenie, że na polu znaleziono ciało mężczyzny.


Pierwsi rolnicy rezygnują z chowu świń

cz śr, 09 sierpnia 2017 15:43

Do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży wpłynęło kilkanaście oświadczeń od rolników, który deklarują chęć rezygnacji z chowu świń. Dotyczy to rolników z gmin Przytuły, Jedwabne i Wizna, którzy trzymają trzodę chlewną i albo do 14 sierpnia dostosują swoje gospodarstwa do nowych wymagań bioasekuracji, albo mają zaprzestać chowu świń.


Ćwiczenia z psami

cz śr, 09 sierpnia 2017 14:47

Przewodnicy policyjnych psów z Łomży, Kolna i Grajewa wspólnie ćwiczyli ze swoimi czworonożnymi partnerami na Skate Parku przy ul. Księżnej Anny. Głównym zadaniem takich szkoleń jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych opiekunów, utrzymanie sprawności psów służbowych i praktyczne doskonalenie umiejętności wcześniej nabytych.


Uczestnicy zajęć „Fabryki Umysłu” w galerii

Grzegorz Gwizdon śr, 09 sierpnia 2017 11:37

Dzieci spędziły w Galerii Sztuki Współczesnej dwie pracowite godziny, bawiąc się przy tym znakomicie. Najpierw zapoznały się z wystawą rzeźby Marka Brzozowskiego i malarstwem jego syna - Marka Brzozowskiego Juniora, a następnie pod okiem kreatywnej Pani Agnieszki Łęgowskiej, z wielkim zaangażowaniem, tworzyły kompozycje z kwiatów, ziół, traw, gałązek i... chwastów. Dzięki pomysłowemu połączeniu różnorodnych roślin, odcieni i form powstały niezwykłe bukiety, cieszące oko kolorami i oryginalnymi kształtami.


Uczestnicy zajęć „Fabryki Umysłu” w galerii

Grzegorz Gwizdon śr, 09 sierpnia 2017 11:06

Dzieci spędziły w Galerii Sztuki Współczesnej dwie pracowite godziny, bawiąc się przy tym znakomicie. Najpierw zapoznały się z wystawą rzeźby Marka Brzozowskiego i malarstwem jego syna - Marka Brzozowskiego Juniora, a następnie pod okiem kreatywnej Pani Agnieszki Łęgowskiej, z wielkim zaangażowaniem, tworzyły kompozycje z kwiatów, ziół, traw, gałązek i... chwastów. Dzięki pomysłowemu połączeniu różnorodnych roślin, odcieni i form powstały niezwykłe bukiety, cieszące oko kolorami i oryginalnymi kształtami.


Będzie remont Nowogrodzkiej

cz śr, 09 sierpnia 2017 09:43

Podział kilkudziesięciu działek i wywłaszczenie 24 z nich o powierzchni od kilku do ok. 260 m2 przewiduje wydany przez wojewodę podlaskiego ZRID na rozbudowę i przebudowę ul. Nowogrodzkiej w Łomży. Inwestycja ma być realizowana w ramach tzw. specustawy drogowej i na wniosek prezydenta Łomża decyzji zezwalającej na prace wojewoda nadał rygor natychmiastowej wykonalności.


Dziś bardzo ciepło, ale jutro ma być upalnie i burzowo

cz śr, 09 sierpnia 2017 08:49

Dziś w regionie temperatura powietrza ma wzrosnąć do 28°C. Przez cały dzień słonecznie, a zachmurzenie jeśli się pojawi to będzie małe. Do tego wiatr rano słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Dużo więcej w pogodzie ma się dziać w kolejnych dniach. Synoptycy zapowiadają upały oraz burze z gradem.


Sto lat to za mało

cz śr, 09 sierpnia 2017 08:31

Opłaca się dożyć 100 lat - mówi Katarzyna Krupicka z ZUS przypominając, ze wówczas poza emeryturą senior otrzymuje także dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. zł. W województwie podlaskim taki dodatek pobierają 54 osoby. W okolicach Zambrowa żyje kobieta, która otrzymuje go regularnie już od 10 lat.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0