Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Przesuwa się w czasie rekrutacja na unijny bon edukacyjny

W starostwie łomżyńskim od tygodnia jest dwójka doradców i akcja informacyjna. W ratuszu biuro z czwórką doradców i akcja informacyjna ma ruszyć za tydzień. - To nie jest posiłek w fast foodzie, tylko bon edukacyjno-szkoleniowy na trzy lata – tłumaczy wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, pod której przewodnictwem powstał projekt wart 45 i pół miliona złotych. - To musi być dopracowane perfekcyjnie, żeby wszystkie koszty były kwalifikowalne – uzasadnia. Wiele wskazuje na to, że studia podyplomowe za pieniądze z bonu będzie można sfinansować dopiero od lutego 2018.

Bony edukacyjne mieszkańcom Łomży, ale także m.in. powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego czy zambrowskiego, mają być przydzielane w ramach projektu unijnego „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki”. Uroczyste przekazanie starostom umów i map z udziałem marszałka podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego odbyło się miesiąc temu i zapowiedzi wskazywały, że projekt szybko ruszy. Póki co, nie ma druków wniosków, na których można wystąpić o finansowane z unijnych pieniędzy bonów edukacyjnych o wartości 9 i 15 tysięcy złotych (można je łączyć). Za bony można będzie zdobyć lub podnieść kwalifikacje zawodowe, nauczyć się języka obcego, poznać tajniki komputera i informatyki lub rozpocząć studia podyplomowe.
- Od rana jest duże zainteresowanie, ludzie przychodzą, dzwonią – mówi w poniedziałek urzędniczka z łomżyńskiego ratusza. - Doradcy będą pracować od początku października.  
Równie duże zainteresowanie od tygodnia dofinansowaniem kursu, szkolenia lub studiów widoczne jest w starostwie przy Szosie Zambrowskiej. - Dużo osób przychodzi i dzwoni – potwierdza Edyta Zawojska, naczelniczka wydziału promocji. - Na razie udzielamy informacji i czekamy na znak od lidera. Nie jesteśmy twarzą tego projektu. Mamy wystartować z przyjmowaniem wniosków razem.

„Wszystko, co bon zawiera, zostanie zrealizowane”
Lider projektu – Łomża musi organizować pracę biur powiatowych, mających działać w powiatach byłego województwa łomżyńskiego (oprócz Grajewa), Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Hajnówki. Anna Mierzejewska, naczelnik wydziału funduszy zewnętrznych w ratuszu, mówi o bardzo dużym popycie – odbiorcy szkoleń przy jednocześnie niedużej podaży usług firm, instytucji bądź uczelni, mogących brać udział w tym projekcie: chodzi o zarejestrowane w bazie usług rozwojowych PARP. Kiedy doradcy będą informować o możliwościach konkretnego zainteresowanego, koordynatorzy powiatowi będą zachęcać do udziału firmy szkoleniowe, a sztab główny - dopracowywać szczegóły regulaminu, dokumentacji rekrutacyjnej i terminarza. Naczelnik Mierzejewska uzmysławia, że tego typu projekt jest jedyny i pierwszy w Polsce: przeciera szlaki procedury prowadzenia i rozliczania. Niezliczone detale mają zostać teraz zatwierdzone przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Ani wiceprezydent Muzyk, ani naczelnik wydziału funduszy nie chce podać konkretnych terminów: w każdym razie rekrutacja ma odbyć się w 4. kwartale 2017; na studia podyplomowe będzie można zapisać się od lutego 2018. Obie liczą na to, że będą też zgłaszać się kolejne podmioty szkoleniowe. - Żeby rozpocząć rekrutację chętnych do otrzymania bonu edukacyjnego, musimy być pewni, że to wszystko, co bon zawiera, zostanie zrealizowane – podkreśla Anna Mierzejewska. - Z jednej strony, projekt ma charakter strategiczny, z drugiej – newralgiczny, jeśli w trakcie pojawią się komplikacje. 

Bonów wystarczy dla wszystkich?
Doradcy w starostwie i ratuszu mają podpowiadać, na jakie kompetencje, umiejętności, zawody jest zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Naczelnik Zawojska informuje, że 80 procent funduszy ma docelowo w ciągu 3 lat trafić do osób z wykształceniem średnim (czyli do szkolących je osób i firm) i po 50-tce. O dofinansowanie może również starać się, np., 40-letni magister, ale środki dla niego to 20 procent z przeznaczonych na pomoc w nauce, rozwijaniu zainteresowań, zdobywaniu kwalifikacji. Do tych dwóch grup preferowanych dochodzą jeszcze mieszkańcy terenów wiejskich oraz niepełnosprawni.
Doradcy zgłaszających się po bony poinstruują, co zrobić, aby sięgnąć po niebagatelne dofinansowanie. Najpierw trzeba zarejestrować się w bazie usług rozwojowych, prowadzonej przez PARP, a potem przejrzeć bazę i sprawdzić, czy uczelnia, instytucja, firma szkoleniowa albo szkoła językowa także w niej się znajdują. Na to nakłada się terminarz, kiedy, u kogo i jakie nauki chcemy pobierać.

Mirosław R. Derewońko

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę