Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Mesjasz” w Katedrze na początek festiwalu

Słynne oratorium „Mesjasz” rozpoczęło XIII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica. Arcydzieło Jerzego Fryderyka Haendla wykonali, na instrumentach z czasów kompozytora, soliści i chór Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka. Wybitny dyrygent przygotował już kolejną sensacyjną premierę: na festiwalu Wratislavia Cantans którego jest dyrektorem, zostanie wykonana zapomniana kompozycja Stanisława Moniuszki. Marzeniem Andrzeja Kosendiaka jest, by była ona grana na innych scenach – również w Łomży, do której artysta wraca często i z ogromną przyjemnością.

„Mesjasz” nie jest dla łomżyńskich melomanów jakąś nowością, gdyż najpopularniejsza kompozycja Haendla rozbrzmiewała już w katedrze. Choćby na finał dziewiątej edycji festiwalu, kiedy to została wykonana w Łomży po raz pierwszy w całości, przez połączone siły Filharmonii Kameralnej i norweskiego chóru Kristiansund Kammerkor. Tym razem za całość wykonania odpowiadali wyłącznie artyści z Wrocławia, którzy przedstawili skróconą, trwającą godzinę, wersję oratorium. Liczna publiczność w skupieniu słuchała zaczerpniętych z Pisma Świętego tekstów w wykonaniu solistów i chóru oraz warstwy instrumentalnej – już w momencie premiery określanej mianem najwspanialszej muzyki stworzonej przez Haendla – w dodatku zagranej na instrumentach pochodzących z czasów kiedy żył on i komponował, to jest z XVIII wieku.
– Chcemy wykonywać te utwory tak, jak orkiestra wówczas brzmiała, dlatego od 10 lat w Narodowym Centrum Muzyki we Wrocławiu funkcjonuje zespół grający na historycznych instrumentach – mówi Andrzej Kosendiak. – Wykonuje on repertuar XVII – XIX wieczny, od wczesnej muzyki instrumentalnej baroku aż do dzieł romantycznych.
Jako śpiewacy-soliści w Łomży zaprezentowali się: sopranistki Agnieszka Ryman i Natalia Kiczyńska, alcistki Ewa Pieronkiewicz i Aleksandra Sosna, tenorzy Sebastian Mach i André Khorsik oraz bas Jerzy Butryn, a przyjmowanym najbardziej entuzjastycznie i rzecz jasna bisowanym okazał się słynny chór „Alleluja”. 
– „Mesjasz” jest jednym z tych utworów, które fascynują od wieków i które publiczność kocha – zauważa Andrzej Kosendiak. – Dlatego mamy to dzieło zarówno w programie orkiestry barokowej, jak i chóru, wykonywaliśmy je wielokrotnie w tym składzie oraz innych. 
Na rozpoczynającą się już 7 września 52. edycję Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak przygotował nie lada sensację: inscenizowaną wersję kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki, z tekstem opartym na  drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza.
– „Mesjasz” to coś wspaniałego, ale szukam też dzieł, które nie są popularne, a są to zapomniane arcydzieła – mówi Andrzej Kosendiak. – Należą też do nich „Widma”, napisane w 1864-65 roku, tuż po upadku powstania styczniowego, gdzie część tekstu jest śpiewana, a część recytowana. 
Koncert zostanie zarejestrowany przez TVP, pokazany w telewizji oraz wydany na DVD, będzie też dostępna wersja na płycie CD, która została już nagrana. Andrzej Kosendiak liczy, że na którejś z kolejnych edycji festiwalu Sacrum et Musica uda się też zaprezentować „Widma”, są bowiem plany wykonań koncertowych tego utworu poza wrocławskim festiwalem. 
– Marzę o czymś takim, bo to niezwykłe połączenie muzyki i teatru – mówi Andrzej Kosendiak. – Dlatego chciałbym, żeby to dzieło wybrzmiało w wielu różnych miejscach w kraju i na świecie – również w Łomży, gdzie zawsze bardzo chętnie wracam. Przecież za chwilę, bo w 2019 roku, mamy rocznicę Moniuszkowską – 200-lecie urodzin kompozytora i Rok jego imienia, a w przyszłym setną rocznicę odzyskania niepodległości – to byłby dobry moment przypomnienia twórczości człowieka, który kultywował polskość w czasie zaborów w wieku XIX. 
Tegoroczny festiwal Sacrum et Musica potrwa do 8 października. Obejmuje 17 koncertów w Łomży oraz wielu okolicznych miejscowościach, z udziałem artystów z Włoch i Ukrainy. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę