Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

PopArt w bigbitowym wydaniu znowu zachwyca

Premierowy koncert „To właśnie my!” Studia Piosenki PopArt zakończył weekendową imprezę „Z kulturą proszę!!!” w MDK-DŚT. 13. młodych wokalistów porywająco zaśpiewało największe przeboje polskiej muzyki lat 60., sięgając też do światowej skarbnicy rock 'n' rolla. – To długo oczekiwana premiera – mówi prowadzący zespół Bernard Karwowski. – Dopiero obserwując ich podczas koncertu uzmysłowiłem sobie, że oni mają zaledwie 8-9 lat, tak więc zrobienie z tak młodymi ludźmi pełnowymiarowego koncertu to było naprawdę wyzwanie!

Istniejące od 1995 roku Studio Piosenki PopArt regularnie przygotowuje premiery kolejnych programów. Zaczęło się od „With The Beatles”, a później kolejne generacje młodych wokalistów mierzyły się z polskimi i światowymi hitami różnych epok oraz gwiazd, od Abby, Steviego Wondera czy 2+1, aż po Michaela Jacksona przed trzema laty. Tym razem Bernard Karwowski zaraził 11. swych podopiecznych, wspartych gościnnym udziałem Olgi Szlesińskiej i Kostka Bagińskiego, klasyką polskiej piosenki lat 60. ubiegłego wieku. 
– Kolejne pokolenia rosną, idą na studia, odchodzą z zespołu w świat, a Bernard Karwowski jest tu cały czas i z uporem edukuje młodzież muzycznie – zauważa Paweł Lipski, pianista i lider grupy akompaniującej wokalistom. – Co istotne wpaja jej piosenki ambitne, wartościowe, mające ciekawą harmonię, rytmikę i melodykę, dzięki temu łomżyńska młodzież ma szansę pójść do przodu i to jest ogromna zasługa Bernarda!
Tytuł programu został zaczerpnięty od pierwszej piosenki z debiutanckiego albumu Czerwonych Gitar z roku 1966, a kolejni wykonawcy sięgali też po przeboje Kasi Sobczyk, Haliny Frąckowiak, Wojciecha Gąssowskiego czy Heleny Majdaniec. Były też piosenki w zespołowym wykonaniu oraz duety, jak np. „No bo ty się boisz myszy” Laury Bzury i Kostka Bagińskiego.
– Kostek ma siedem lat, mieszka w Gdyni, ale jego tata pochodzi z Łomży, dlatego uczestniczył w czasie ferii zimowych w naszych zajęciach „Lata 20. lata 30” i śpiewał ze swoją siostrą cioteczną Laurą na koncercie finałowym – mówi Bernard Karwowski. – Bardzo chciał zaśpiewać również na naszym niedzielnym koncercie i wystąpił z Laurą; specjalnie zmieniłem tekst piosenki Czerwonych Gitar, żeby mogli ją zaśpiewać jako duet.
Publiczność zachwyciła też najmłodsza uczestniczka koncertu, 6-letnia Olga Szlesińska, śpiewająca  wyróżnioną na festiwalu Big Bit piosenkę „Czarny kot” Alibabek.
– Fajnie mi się śpiewało, chociaż było trochę za głośno – mówi Olga Szlesińska. – Pierwszy raz śpiewałam z zespołem, a piosenkę wybrałyśmy z mamą – lubię takie piosenki!
Klasą samą w sobie były też występy najbardziej doświadczonych wokalistów PopArtu, gimnazjalistów Franka Przybylskiego („Dwudziestolatki” Maciej Kossowskiego) i Urszuli Sulkowskiej, śpiewającej „Domek bez adresu” Czesława Niemena (II nagroda na tegorocznym Big Bicie) i „Poszłabym za tobą” Breakout, a na finał zabrzmiała energetyczna wersja „I Love Rock „N” Roll” Joan Jett & Blackhearts. 
– Czuję się bardzo dobrze w takim repertuarze – mówi Urszula Sulkowska. – Świetnie mi się śpiewa takie piosenki, tym bardziej, że jest duża różnica pomiędzy nimi a tymi współczesnymi – te starsze podobają mi się bardziej.
– Widzę, że ta grupa ma potencjał i liczę na to, że ten udany debiut będzie początkiem kolejnej muzycznej przygody z nową generacją dzieciaków z PopArtu – ocenia Bernard Karwowski. – Jest sporo fajnych solistów, każdy z nich ma inny temperament, trochę inną artystyczną osobowość i energię, co razem tworzy bardzo interesującą całość. 
– Potrzebujemy się nawzajem inspirować, tworzyć pewną społeczność ludzi zainteresowanych kulturą i sztuką – dodaje dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło. – Skutkuje to później w salach koncertowych czy teatralnych, ale też większą otwartością na innego człowieka czy przejawy artystycznej ekspresji – myślę więc , że warto takie inicjatywy jak „Z kulturą proszę!!!” kontynuować. Póki co zapraszam 18 czerwca na „Słoneczną estradę” podczas Dni Łomży. Powstała też zupełnie nowa inicjatywa, aby od 22 do 29 lipca na Starym Rynku stworzyć miejsce do skonsumowania kultury – usiąść sobie za darmo, posłuchać niewielkiego koncertu, wymienić myśli w klubie, który nazywamy „Cafe kultura” – zapraszam serdecznie! 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę