Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz w kraju i za granicą

Główne zdjęcie
Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”

Ósmoklasistka Beata Możejko z Porzecza na Białorusi zwyciężyła w XIV konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”. – Nie ma nic wspanialszego jak przyjechać do Polski i zarecytować wiersz który kochasz! – mówi, debiutująca w Łomży, Beata Możejko. Dalsze miejsca w konkursie popularyzującym polską poezję w kraju i wśród Polonii, zajęli: Kamila Anna Herman z Rudomina koło Wilna, Urszula Jagielska z Andrzejewa i Justyna Sakałauskaite z Rudomina. Wyróżniono też pięcioro innych recytatorów, w tym najmłodszego uczestnika konkursu, 10-letniego Jarosława Pokidowa z Lidy na Białorusi.

Organizowany przez Teatrzyk żywego słowa „Logos”, Klub Wojskowy i Stowarzyszenie Wspólnota Polska Odział w Łomży konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży z regionu oraz środowisk polonijnych. W tym roku wzięło w nim udział 21 recytatorów z Białorusi, Litwy, Andrzejewa, Jedwabnego, Łomży i Miastkowa. Uczestników oceniało jury w składzie: wiceprezes zarządu łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska  i polonistka Sławomira Cieślik, bibliotekarka Danuta Gradowska oraz polonistka Wiesława Domalewska. Recytatorzy niejednokrotnie zaskakiwali doborem repertuaru i poziomem jego wykonania, tak więc do nagród pretendowała spora gromadka uczestników. Najlepsza okazała się Beata Możejko i to ona otrzymała pierwszą nagrodę, ufundowaną przez poseł na Sejm Bernadetę Krynicką. 
– Chodzę do szkoły średniej w Porzeczu i jestem w ósmej klasie – mówi Beata Możejko. – Bardzo lubię czytać polskie wiersze i literaturę, słucham ich też w polskim radio – to jest część mnie i jest dla mnie bardzo ważne. Zwycięstwem jestem bardzo zaskoczona. Poziom był wyrównany, myślałam też, że jeśli nie ma tu kategorii wiekowych, to będzie mi bardzo ciężko, bo było wiele osób starszych ode mnie, stresowałam się, a tu udało się wygrać!
– Jestem bardzo szczęśliwa, odnoszę wrażenie, że to ja wygrałam! – dodaje Anna Żołnierowicz, polonistka i opiekunka zwyciężczyni. – Beata jest bardzo pilną uczennicą, pracuje się z nią bardzo przyjemnie, bo jak uczniowi się chce, to jest to również ogromna radość dla nauczyciela. Dobierając repertuar chciałam przekazać słowem piękno naszej Grodzieńszczyzny w „Sławnej rodaczce poświęcam” Heleny Trockiej, a po drugie, że miłość jest najważniejszą i najpiękniejszą wartością w naszym życiu, stąd wybór „Miłości cierpliwej” Dariusza Glińskiego.
Drugim miejscem podzielili się: uczennica polskiego gimnazjum Kamila Anna Herman z Rudomina koło Wilna, która tym samym powtórzyła swój ubiegłoroczny wyczyn oraz gimnazjalistka Urszula Jagielska z Andrzejewa, w dwóch poprzednich konkursach zdobywczyni wyróżnień. Nagrody dla nich ufundowali prezydent Łomży oraz starosta łomżyński, a za III miejsce dla Justyny Sakałauskaite z Rudomina Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy. Wyróżniono też pięcioro młodych recytatorów: Jarosława Pokidowa  i Milenę Kuzmę z Lidy na Białorusi, Joannę Stacewicz z Rudomina, Katarzynę Krajewską z Andrzejewa oraz Julię Wierzbowską, reprezentantkę „Logosu” oraz Łomży, zdobywczynię trzeciego miejsca  w konkursie przed dwoma laty. 
– Praktycznie od początku wspieramy ten konkurs organizowany przez pana Długozimę, głównie w wymiarze organizacyjnym, związanym z przyjazdem naszych rodaków z Litwy i Białorusi – mówi wiceprezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska Czesław Rybicki. – Uczą się oni w różnych szkołach: typowo polskich, istniejących w systemie edukacyjnym oraz społecznych, gdzie nauka odbywa się w soboty-niedziele albo popołudniami. Taka jest nasza rola, cele statutowe i jest to jednym z elementów naszej działalności, wspierającej naszych rodaków na Wschodzie.
– Za rok czeka nas jubileuszowy, 15 konkurs – zapowiada Witold Długozima. – Znowu obowiązkowo trzeba będzie przygotować wiersze autorów ze swojego regionu. Liczę, że będzie więcej recytatorów – cieszę się bardzo, że w tym roku dojechało tylu uczestników z Litwy i z Białorusi, że mogliśmy się spotkać na tak przyjacielskich zasadach i wszyscy są zadowoleni!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę