Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jubileuszowa i rekordowa „Walizka”

Główne zdjęcie
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk

20 teatrów, w tym z Japonii i z Iranu, weźmie udział w rozpoczynającym się 30 maja XXX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Walizka”. 14 z nich wystąpi w konkursie, rywalizując o Grand Prix i inne nagrody o łącznej wysokości 12 tysięcy złotych. Jak co roku nie zabraknie też spektakli plenerowych, w tym spektakularnego „The Black Blues Brothers”, występującego po raz pierwszy w Polsce włoskiego teatru Circo e Dintorni. Kolejną z imprez towarzyszących będą familijne „Muzyczne baśnie z 1001 nocy”. Przygotowali je aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej pod batutą dyrygenta z Libanu Harouta Fazliana.

Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk
Dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk

Chęć udziału w tegorocznym festiwalu zgłosiło ponad 150 teatrów z całego świata. Komisja programowa wybrała spośród nich 14 zespołów z Polski, Słowacji, Włoch, Rosji, Hiszpanii, Izraela, Niemiec, Iranu, Czarnogóry i Łotwy. Zaprezentują one bardzo różnorodne spektakle, adresowane zarówno do dzieci, jak i widzów dorosłych.
– Są to teatry, które dotychczas, poza teatrem z Łotwy, w Łomży nie występowały – mówi dyrektor festiwalu Jarosław Antoniuk. – Są one z różnych stron i nie dość, że spełniają nasze kryteria, to są to spektakle dobre, a przypadku niektórych teatrów nawet znakomite. 
Spektakle konkursowe i plenerowe będą prezentowane w  Teatrze Lalki i Aktora, Miejskim Domu Kultury, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na Starym Rynku i ulicy Farnej.
– Chcemy pokazać teatr w różnych przestrzeniach, żeby każdy z widzów mógł znaleźć coś dla siebie zauważa dyrektor Antoniuk, szczególnie polecając widowiska familijne oraz odnoszące się do współczesności, jak na przykład „Loving The Alien” niemieckiego teatru Cie. Freaks und Fremde, zainspirowanego twórczością Davida Bowie.
Wydarzeniami będą też spektakle plenerowe. Pierwszy z nich 30 maja poprzedzi miejskie otwarcie festiwalu na Starym Rynku, podczas którego zaplanowano lot balonem z udziałem 10. widzów. Później starówkę opanują aktorzy włoskiego teatru Circo e Dintorni, którzy przedstawią taneczną wersję filmowej opowieści „The Blues Brothers” z wykorzystaniem oryginalnych przebojów.
– To coś rewelacyjnego! – podkreśla Jarosław Antoniuk. – Ten teatr będzie po raz pierwszy w Polsce, przyjeżdżają specjalnie na nasze zaproszenie i tancerze z Nigerii zaprezentują niesamowite wyczyny akrobatyczne. Polecam też następnego dnia ukraiński teatr Voskressinia, który kilka lat temu gościł u nas ze spektaklem „Wiśniowy sad”, a tym roku pokażą w rynku również dramat Czechowa, „Mewa”, wybitne przedstawienie nagradzane na różnych festiwalach. 
W Dzień Dziecka zaplanowano wiele atrakcji dla najmłodszych widzów, jak spektakl „Pan Twardowski” Teatru Pinezka mima i tancerza Przemysława Grządzieli. Odbędzie się również koncert orkiestry Filharmonii Kameralnej, podczas którego aktorzy Beata Antoniuk i Tomasz Bogdan Rynkowski wykonają orientalne baśnie, a solistą będzie wirtuoz gry na armeńskim duduku, znanym od tysięcy lat instrumencie dętym, Kamil Radzimowski.
– To będzie koncert bardzo familijny, poświęcony baśniom z 1001 nocy, gdzie dyrektor Zarzycki zaprosił bardzo znanego dyrygenta z Libanu Harouta Fazliana, a aktorzy Teatru Lalki i Aktora w Łomży będą prezentować baśnie Szeherezady – zapowiada Jarosław Antoniuk. – Tego samego wieczora na ulicy Farnej teatr z Izraela pokaże „Ewolucje miłości”, będzie to już jednak  przedstawienie dla osób dorosłych.
Również w piątek nie zabraknie okazji do dobrej zabawy, bowiem na Starym Rynku zostanie rozbity duży namiot cyrkowy, w którym Teatr Kubika zaprezentuje „Baśniową podróż klaunów” i przeprowadzi warsztaty dla dzieci, podczas których będzie można nauczyć się chodzenia na szczudłach, puszczania baniek czy jeżdżenia na rolkach; będzie też korowód dzieci i artystów.
Sporą ciekawostką będą też, odbywające się każdego dnia festiwalu, plenerowe mini spektakle japońskiej lalkarki Yuki ☆, która będzie prezentować 3-minutowe pokazy marionetkowe „Teatr dla ciebie” tylko dla jednej osoby, tak więc każdy z widzów będzie miał swą prywatną scenę.
– Widziałem kiedyś ten teatr na festiwalu zagranicznym i zdumiała mnie ta Japonka, bo to teatr jednoosobowy i zupełnie coś nowego – mówi dyrektor Antoniuk. – Działa on na zasadzie takiej magicznej latarni, że widz siada, patrzy przez takie duże szkoło, a aktorka animuje. W przeciągu czterech dni będziemy mieli też sporo innych wydarzeń i mam nadzieję, że Łomża znowu będzie taką teatralną stolicą kraju, jak kiedyś bardzo pięknie napisał jeden z dziennikarzy w gazecie ogólnopolskiej. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę