Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Kiedy ceny OC przestaną rosnąć?

Wzrost cen ubezpieczenia OC przestaje powoli dziwić. Właściciele pojazdów przyzwyczaili się już bowiem do sporego wydatku, który muszą ponieść każdego roku. Czy jest jednak szansa na to, aby ceny OC przestały rosnąć?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, każdemu właścicielowi pojazdu daje poczucie pewności, że w sytuacji spowodowania przez niego wypadku agencja ubezpieczeniowa pokryje koszty rekompensaty dla osób poszkodowanych. OC nie należy jednak do tanich ubezpieczeń. W styczniu 2016 roku jego średnia cena wyniosła aż 659 zł.

Rosnące ceny składek OC
W roku 2016 właściciele samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli czy ciągników rolniczych na własnej skórze mogli odczuć skutki specjalnej dyrektywy Komisji Nadzoru Finansowego. W rezultacie wprowadzenia jej w życie składki OC zaczęły rosnąć w zadziwiającym tempie (średnio o 46 proc.), a towarzystwa ubezpieczeniowe musiały zaprzestać praktyk zaniżania wypłacanych odszkodowań. Rok 2017 będzie, niestety, podobny. Ceny OC nadal będą rosły – wzrosną nawet o 30−50 proc. w porównaniu do roku 2016. Jest to skutek nacisku Komisji Nadzoru Finansowego oraz dużej liczby wygranych procesów osób poszkodowanych w wypadkach. Można powiedzieć więc, że firmy ubezpieczeniowe zmuszone są poniekąd do ciągłego podnoszenia cen składek OC. Sprawdź, gdzie wciąż znajdziesz tanie OC, na kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Jak uniknąć wzrostu składek OC?
Ubezpieczenie OC ubezpieczeniowi OC nie jest jednak równe. Można postarać się zatem o obniżenie jego ceny. Dobrym ku temu sposobem jest zakup używanego pojazdu, którego poprzedni właściciel płacił niską składkę. Nabywając samochód, przejmujesz także prawo do jego polisy. Niekiedy warto jest również zmienić miejsce zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym. Za OC zapłacisz bowiem nawet o połowę mniej we wschodnich województwach Polski. Agencje ubezpieczeniowe bardziej ufają także doświadczonym kierowcom. Jeżeli masz mniej niż 26 lat i prawo jazdy nie dłużej niż 3 lata, zapłacisz więcej niż twoi bardziej doświadczeni koledzy. Mniej na polisę wydasz również, pracując w sferze budżetowej, służbach mundurowych czy jako zawodowy kierowca. Oszczędzisz też, jeżeli jesteś w związku małżeńskim, masz dzieci lub nie masz na koncie żadnej stłuczki.

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny składek OC, warto kupić polisę z wyprzedzeniem. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają nabycie polisy nawet na 6 miesięcy przed upływem ważności dotychczasowej. Pomocne może być także sprawdzenie ofert dostępnych na rynku w porównywarce ubezpieczeń OC – kalkulator-oc-ac.auto.pl. Niekiedy warto jest także skorzystać z porady agentów ubezpieczeniowych. Znajdziesz ich, dzwoniąc lub idąc osobiście do biura wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzymając się tych wskazówek, będziesz miał pewność zakupu polisy dostosowanej do twoich potrzeb i możliwości finansowych.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę