Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńska kultura A.D. 2016

Główne zdjęcie
Wojciech Chamryk

Wbrew narzekaniom wiecznych malkontentów w Łomży nie brakuje imprez kulturalnych. Wydarzeniami spośród nich były te o wymiarze ogólnopolskim, jak: koncert kolęd w łomżyńskiej katedrze, pokazany w wigilijny wieczór przez TV Trwam czy 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W 2016 roku łomżyńska Filharmonia Kameralna wydała aż trzy płyty, a tancerze studia B.K. Step po raz kolejny zdobyli tytuły mistrzów świata i Europy. W rok 2017 łomżyńska kultura wkracza z nadziejami m.in., że uda się zrealizować kolejny etap remontu dawnej sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego na potrzeby łomżyńskich filharmoników, a nowy dyrektor MDK-DŚT jeszcze bardziej rozwinie tę placówkę.

„Łomża kulturą stoi”? Faktycznie, w mijającym roku odbyło się sporo koncertów, spektakli, wystaw czy innych imprez kulturalnych, jednak większość miała charakter lokalny bądź niszowy. Uwagę publiczności, również tej z innych regionów kraju, mogły przyciągnąć duże wydarzenia. Takim był np. koncert kolęd i pastorałek w Katedrze z 22. grudnia, który został zarejestrowany przez TV Trwam i odtworzony na ogólnopolskiej antenie w Wigilijny wieczór. Wśród czworga głównych solistów była też łomżynianka Marika, a towarzyszyły im orkiestra oraz chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod batutą Pawła Kotli. 
Nie był to jedyny tegoroczny występ Mariki w jej rodzinnym mieście, bo w sierpniu była jedną z gwiazd dorocznego Gościńca. Tłumy widzów przyciągnęły też plenerowe spektakle i teatralne happeningi festiwalu „Walizka”. Przez cztery dni nie brakowało tu tak odmiennych wydarzeń jak: miejska potańcówka podczas „Wodewilu warszawskiego”, magicznego show iluzjonisty czy „Cyrku bez przemocy” z lalkami-zwierzętami naturalnych rozmiarów. Teatr Lalki i Aktora zrealizował też projekt „Pasja – zbliżenia 2016”, wystawiając „Pasję. Misterium Męki Naszego Pana Jezusa Chrystusa” w kościołach Kurpiowszczyzny. Wszystkim spektaklom towarzyszył fotoreporter portalu 4lomza.pl Marek Maliszewski, a wykonane przez niego zdjęcia złożyły się na wystawę „Pasja zbliżenia”.
Warto też zauważyć wystawienie opery komicznej  „Wesele Figara” Mozarta podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża oraz monumentalnego „Requiem” tegoż kompozytora, wieńczącego XII Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica, a także, cieszący się sporą renomą w kraju, Novum Jazz Festiwal oraz Łomża Blues-Rock Festiwal.
Nie brakowało też innych muzycznych wydarzeń. W Łomży koncertowali: Czesław Mozil, Turbo, Krzysztof Jaryczewski, Ray Wilson, John Porter, Farben Lehre, Hurt, Marek Piekarczyk, Lao Che, Kabanos, Kasa Chorych, Piotr Wyleżoł, Przemek Strączek & Asian Strings Collective, Andrzej Józefów Trio, Grażyna Brodzińska, Ruben Silva, Jakub Jakowicz czy, robiąca światową karierę, dyrygentka Ewa Strusińska, która poprowadziła łomżyńskich filharmoników. W mijającym roku wzbogacili oni znacznie również swój fonograficzny dorobek, wydając aż trzy płyty, z  utworami dotąd nie nagrywanymi, bądź napisanymi specjalnie dla nich: „Accodiofonica”, „Flute Reflections” i monograficzną „Stanisław Moryto” z dziełami tego wybitnego kompozytora.
Spośród licznych wystaw powodzeniem cieszyła się ekspozycja „Bursztyn Polska i świat” w Muzeum Północno-Mazowieckim, dopełniająca wystawę stałą „Bursztyn w dorzeczu Narwi”.
Wiele sukcesów odnosiła też łomżyńska młodzież: Barbara Tarczewska wygrała I Festiwal Interpretacji Twórczości Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w Sopocie, Joanna Zawłocka konkurs Fundacji Okularnicy „Pamiętajmy o Osieckiej”, a podopieczni Marka Kisiela, Krystiana Pielocha i Adrianny Rajkowskiej ze studia tańca B.K. Step indywidualnie i zespołowo ponownie wielokrotnie triumfowali w World Dance Championship federacji WADF oraz European Championship & World Cup Artist Dance. 
Koniec roku 2016 zapowiada zmiany w łomżyńskiej kulturze. Po 22 latach z Miejskim Domem Kultury-Domem Środowisk Twórczych rozstaje się dyrektor Roman Borawski. Jego następca, aktor i reżyser teatralny Krzysztof Zemło, zapowiada intensyfikację działań mających zapewnić placówce nową siedzibę w tzw. hali kultury na Starym Rynku. Nadchodzący rok będzie też decydujący w trwającym remoncie siedziby Filharmonii Kameralnej – jego trzeci, najkosztowniejszy etap ma według planów zakończyć się w roku 2018, dzięki czemu orkiestra zyska odpowiednie warunki do pracy, a Łomża – według ostatnich zapowiedzi - spełniającą wszelkie normy salę koncertowo-widowiskową na około 450 miejsc. 

Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę