Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Modlitwa za pszczelarzy i pszczoły

- Pracowitego człowieka porównuje się do pracowitej pszczoły. To znak wielkiego szacunku, dla niezwykłego trudu tych bożych stworzeń – mówi biskup Tadeusz Bronakowski do pszczelarzy, który przed świętem św. Ambrożego, patrona pszczelarzy zorganizowali pielgrzymkę do Matki Bożej Pięknej Miłości, której cudowny obraz znajduje się w Katerze łomżyńskiej.

Pielgrzymkę pszczelarzy zorganizował Regionalny Związek Pszczelarzy w Łomży. Do związku należą około 140 osób z Łomży, ale także z okolicznych powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego, którzy pod opieką mają około 5 tysięcy pszczelich rodzin. Przewodniczącym RZP w Łomży od kilku lat jest Wiesław Grzymała, który jest pszczelarzem w trzecim pokoleniu i od 5 lat rokrocznie organizuje spotkanie pszczelarzy w okolicy obchodzonego w kościele 7. grudnia wspomnienia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy. To okazja do spotkania środowiska, ale także modlitwy, dziękczynienia Bogu, za wstawiennictwem św. Ambrożego proszenia Go o łaski potrzebne pszczelarzom.
- Dla mnie osobiście ten rok był lepszy, ale niektórzy uważają, że był gorszy do 2015 roku – mówi Wiesław Grzymała. - To zależy czy ktoś ma pasiekę stacjonarną czy wędrowną jak moja. Ja w tym roku prawie nie zabrałem miodu lipowego i akacjowego, ale gryka w tym roku miała bardzo dobrą nektarowość i dała dużo miodu.
Biskup Tadeusz Bronakowski, którzy przewodniczył modlitwom pszczelarzy w homilii podkreślał znaczenie pracowitości pszczół, które jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze. Mówił też o niebezpieczeństwie jakie grozi pszczołom.
- Dzisiaj wiemy, że przez zniszczenie środowiska pszczoły są coraz bardziej zagrożone modlimy się więc nie tylko w intencji pszczelarzy, ale także w intencji ochrony tego wielkiego naturalnego skarbu – mówił biskup Tadeusz Bronakowski podkreślając, że Bóg polecił ludziom czynić sobie ziemię poddaną, ale to wymaga także szacunku do natury i ochrony tego co od Boga otrzymaliśmy.

Pszczelarze i naukowcy od lat alarmują, że intensywne rolnictwo stanowi zagrożenie dla tego gatunku. 
- Dawniej łąka była miejscem, gdzie wykarmiły się krowy, a pszczoły mogły zbierać nektar z rosnących kwiatów. Teraz, gdy łąki są regularnie koszone zmieniają się w trawniki i pszczoły nie mają już czego tam szukać – podkreśla Wiesław Grzymała, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Łomży.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę