Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Ważą się kluczowe decyzje...

Główne zdjęcie
Zarządzający MPEC Łomża członkowie zarządu Radosław Żegalski i Paweł Laskowski

Do końca miesiąca Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży ma otrzymać studium wykonalności do planowanej budowy kotła parowego na biomasę, który poza podgrzewaniem wody użytkowej na potrzeby mieszkańców, miałby wytwarzać także prąd. - W przypadku gdyby studium nie wykazało oczekiwanych korzyści dla przedsiębiorstwa, MPEC na podstawie zawartej umowy ze Zleceniobiorcą – zakończy współpracę na tym etapie – czytamy w przekazanej nam przez MPEC informacji, pod którą nikt się nie podpisał. W czerwcu tego roku, pod opiewającym na blisko 700 tys. zł zleceniem na dokumentację, podpisali się nowi zdarzający miejską spółką: Paweł Laskowski i Radosław Żegalski.

O planowanej przez MPEC wielkiej inwestycji, która w samej spółce wywołuje wiele wątpliwości  pisaliśmy we wrześniu. Zobacz: Wątpliwa inwestycja.
Przypomnijmy w czerwcu zarząd MPEC rozstrzygnął przetarg na wybór firmy, która ma mu pomóc wybrać optymalny wariant, a także przygotować niezbędne dokumenty wraz z uzyskaniem ostatecznej prawomocnej decyzji pozwolenie na budowę, dla wysokosprawnego układu skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej opalanego zrębkami drzewnymi. Zlecenie za 687 tys. 570 zł otrzymało polsko-belgijskie konsorcjum TRACTEBEL ENGINEERING.
Zgodnie z załączoną do dokumentacji przetargowej umową na początku sierpnia miały być dostarczone do MPEC koncepcja techniczna i studium wykonalności z analizą techniczno-ekonomiczną dla wybranego wariantu inwestycji, a do końca października tego roku gotowy projekt budowlany wraz z wszelkimi uzgodnienia do uzyskania pozwolenia na budowę. Obie jednak daty zostały później przesunięte – jak tłumaczono - „związku z rozszerzeniem zakresu (w ramach obecnego wynagrodzenia)”. 
Teraz poinformowano, że „MPEC Łomża otrzymał już całą, wielowariantową analizę techniczno-ekonomiczną ewentualnej rozbudowy ciepłowni miejskiej. Po przeprowadzeniu analizy wewnętrznej dokonano wyboru jednego wariantu, który zostanie teraz uszczegółowiony w formie studium wykonalności. Studium to dopiero określi wszystkie zalety oraz zagrożenia wynikające z ewentualnego wdrożenia tego rozwiązania w naszych warunkach.” 
O samej planowanej inwestycji MPEC podaje niewiele. Rozpatrywany wariant bloku kogeneracyjnego składałby się z turbiny parowej oraz kotła parowego rusztowego zasilanego biomasą wraz z wymiennikiem ciepła. Jego moc cieplna miałaby odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową, co oznacza, że pracowałaby przez cały rok. 
Studium wykonalności, od którego zależy czy w najważniejszym piecu MPEC zamiast węglem będzie palone zrębkami drzewnymi, ma zostać przekazane do końca października. 
Natomiast w najbliższy poniedziałek ma spotkać się Rada Nadzorcza MPEC, która – jak nam przekazano - „jest na bieżąco informowana o przebiegu prac mających na celu przygotowanie odpowiednich analiz i dokumentów potrzebnych do podjęcia decyzji o ewentualnej inwestycji”. 
Póki co Rada Nadzorcza żadnej uchwały, ani rekomendacji w tej sprawie nie przyjmowała.

cz
pt, 21 października 2016 10:14
Data ostatniej edycji: pt, 21 października 2016 10:31:04

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę