Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Kurpiowskie śpiewanie z Adamem Strugiem

Główne zdjęcie
Adam Strug

Adam Strug ponownie poprowadził spotkanie śpiewacze w Domku Pastora. Wzięło w nim udział ponad 60 osób, a mieszkającemu przed laty w Łomży popularyzatorowi dawnych pieśni towarzyszyli śpiewacy z zespołu Monodia Polska oraz grający na lirze korbowej Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła. – Muzyka jest jak narkotyk, to rodzaj swoistego uzależnienia – podkreśla Adam Strug. – Jak już się w nią wdepnie, to wszystko już się przy tym kręci, a przy okazji załapują się ci, którzy też chcą się w to bawić!

Zainteresowanych taką zabawą i wspólnym śpiewaniem pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych znawców folkloru i dawnych pieśni, nagrodzonego niedawno za wspólną płytę „Requiem ludowe” z zespołem Kwadrofonik Folkowym Fonogramem Roku, nie brakowało. Adam Strug ma w repertuarze kilkaset nabożnych i świeckich pieśni przekazywanych w tradycji ustnej, jednak na początek spotkania wybrał dwie z tych śpiewanych w lutym, które były już znane części osób: „Nie płynie potok rzewliwymi łzami” z Mątwicy i „Któż opłakać godnie może”, odkrytą dzięki swej babci Annie Dąbrowskiej. Nowością był tu jednak akompaniament liry korbowej Andrzeja Staśkiewicza, instrumentu wymarzonego wręcz do takiego repertuaru.
– Poznaliśmy się kilka lat temu w Bandysiach parafia Czarnia koło Myszyńca na folklornej imprezie – mówi Adam Strug. – Od tego czasu wypiliśmy razem morze wódki i jakoś to leci!
– Ma to znaczenie o tyle, że po tak intensywnym śpiewaniu dobrze jest przepłukać struny głosowe – dodaje Andrzej Staśkiewicz. – Czuję się uczniem Adama Struga, ponieważ odkryłem w sobie początki głosu – nigdy wcześniej nie śpiewałem, a przy Adamie odważyłem się!
Już po chwili pan Andrzej mógł pośpiewać z innymi do woli, bowiem nastąpiła zmiana repertuaru i „na tapetę” poszły pieśni leśne i kurpiowskie z Puszczy Zielonej. Adam Strug, Piotr Piszczatowski i Jakub Korona demonstrowali jak dana pieśń brzmi i jak należy ją śpiewać, po czym wszyscy śpiewali, niezależnie od warunków głosowych czy umiejętności. Nierzadko było tak, że Adam Strug demonstrował kilka, diametralnie odmiennych, wariantów jednej pieśni, np. „A gdzies moje konie wrone” zabrzmiała w wersjach ze wsi Dąbrowy, Dębniki i Długie. Proponował też takie nieco bardziej znane, jak „Leć głosie po rosie”, „A na boru sośnia” czy „Zachodźze słoneczko”.
– Rzemiosło muzyki tradycyjnej ma to do siebie, że jest to muzyka żywa, funkcjonująca w normalnych, ludzkich warunkach, nie jest to obliczone na żaden efekt sceniczny czy płytowy – wyjaśnia Adam Strug. – Warsztaty czy festiwale są to już jakieś formuły kosmiczne, które są potrzebne współczesnym, żeby z tą dawną muzyką się zapoznali. W oryginale zaś wygląda to w ten sposób, że jest to po prostu rzemiosło, które praktykuje się na co dzień i my jesteśmy na tym etapie.
A ponieważ najlepiej wyszła temu zaimprowizowanemu ad hoc chórowi pijacka piosnka „Kto w niedziela gożałecka psije”, na finał spotkania Adam Strug zaproponował kolejną o takiej tematyce, ale już znacznie bardziej wymagającą od strony wokalnej, „Od Warsiawy desc idzie”. 
– Dla mnie było to kolejne spotkanie z niezwykłym człowiekiem, Adamem Strugiem, który jest dla mnie mistrzem – ocenia Andrzej Staśkiewicz. – Cenne jest również to, że było tu dzisiaj tyle dzieci i młodzieży, bo napływ kultury zachodniej powoduje, że zapominamy o polskości, o naszych utworach, które są naprawdę wyjątkowe, a dzięki takim spotkaniom wracamy do korzeni naszej kultury!
– Połączyliśmy dziś siły Adama Struga i muzyków Monodii z lirnikiem Andrzejem Staśkiewiczem – dodaje Agnieszka Zielewicz z organizującej cykl takich spotkań i warsztatów Mobilnej Wioski Tematycznej „Kurpiowskie rozmaitości”. – Widzimy po frekwencji, że zainteresowanie takimi wydarzeniami jest spore, stąd motywacja dla nas do dalszego działania. Na trzeci czwartek października mamy więc już zaplanowaną „Pograjkę”–  typową potańcówkę przy muzyce ludowej na żywo, gdzie będzie można nie tylko potańczyć, ale też nauczyć się tradycyjnych tańców.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

240308092554.png
Foto: Adam Strug
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę