Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Pomiędzy adresem a niebytem

Aż trzy wystawy na zakończenie roku szkolnego przygotowali uczniowie łomżyńskiego Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka. Dwie z nich to zbiorowe ekspozycje: zdjęć „Portret bez twarzy” i plakatów „Pomiędzy”, a ostatnia „Adres”/„Niebyt” składa się z trzech wystaw indywidualnych. Anna Trzcińska sfotografowała człowieka powracającego do natury, Michał Turski pokazał opuszczone i zapomniane miejsca, a Aleksandra Grzesiuk różnice pomiędzy światem duchowym a fizycznym. Otwarcie wystawy odbyło się w Domku Pastora i można ją tam oglądać do 26 czerwca.

Głównym punktem wystawy jest zbiorowy cykl zatytułowany „Portret bez twarzy”, będący próbą 
spojrzenia młodych ludzi na drugiego człowieka i opowiedzenia o nim bez wykorzystania najprostszego rozwiązania – typowego portretu.
– Tak naprawdę jest to tylko pewien wyrywek ich działań – mówi nauczycielka fotografii Ewa Skłodowska.  – Skupiliśmy się na tym temacie, gdzie młodzież mogła poszukać pewnych formalnych rozwiązań jak opowiedzieć o człowieku, niekoniecznie pokazując jego twarz. Możemy wtedy powiedzieć o wnętrzach w których mieszka, o butach które nosi, albo na podstawie jego rąk – daje to bardzo dużo możliwości.
W tym samym pomieszczeniu znajduje się też wystawa plakatów „Pomiędzy”, na których młodzi twórcy zaprezentowali bolączki i punkty zapalne współczesnego świata, pokazując nie tylko co nas dzieli, ale też i łączy.
– To spostrzeżenia młodych ludzi na temat sytuacji na świecie, różnego rodzaju konfliktów – wyjaśnia Ewa Skłodowska. – Stanowią pewien rodzaj kampanii społecznej, ponieważ poruszają bardzo ważne tematy.
Z kolei wystawy indywidualne to różne spojrzenie na ten sam temat, też dotyczący w szerszym wymiarze człowieka i zmian w jego życiu – niekoniecznie na lepsze. Stąd wtapianie się bohaterów zdjęć Anny Trzcińskiej w krajobraz czy refleksja nad przemijaniem na przykładzie miejsc niegdyś tętniących życiem, a obecnie opuszczonych na fotografiach Michała Turskiego.
– Każdy z nas podszedł do tego tematu na swój sposób, pokazując też różne stany świadomości których doświadczamy i którym ulegamy – mówi Anna Trzcińska. – W pierwszej sali znajduje się mój „Adres” przedstawiający człowieka w naturze, który jest obecny tam, gdzie go zazwyczaj nie ma. 
– W moim wydaniu „Adres” jest to przedstawienie pewnego obrazu człowieka, zostawienie po nim jakiejś cząstki – dodaje Michał Turski. – Przez pewien czas bardzo się tym nakręciłem i szukałem wielu inspiracji. Zawsze też, gdy podróżowałem po tych miejscach, nastrajało mnie to pozytywnie.
Człowiek jest też bohaterem analogowych zdjęć Aleksandry Grzesiuk, prezentującej w cyklu „Niebyt” zbiór fotografii powstałych w ciągu ostatnich sześciu lat, dopełnionych zdjęciami z rodzinnego archiwum. 
– Te zdjęcia dotyczą tego tematu i miejsc, które pozostały w jej pamięci – wyjaśnia w imieniu nieobecnej koleżanki Anna Trzcińska. – Są też na nich jej znajomi, rodzina oraz miejsca, do których często powraca i chociaż się one zmieniają, to zawsze będą.
– Poprzez pokazanie wielu różnych zdjęć powstałych podczas podróży, ważnych momentów mojego życia, przeżywania różnych stanów emocjonalnych oraz różnych portretów ludzi, którzy odegrali, bądź nadal odgrywają ważną rolę w wielu obszarach mojego życia, chciałam przedstawić jak bardzo inny może być obraz naszego fizycznego, dającego się określić świata od tego nie namacalnego stanu duszy i umysłu- napisała w résumé swej wystawy Aleksandra Grzesiuk.

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę