Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Noc muzealnych wędrówek w deszczu

Załamanie pogody i intensywne opady deszczu nie odstraszyły uczestników piątej edycji Nocy Muzeów w Łomży. W muzeach, galeriach, świątyniach i większości instytucji biorących udział w tej jedynej muzealnej nocy w roku nie brakowało zwiedzających. Niesprzyjająca aura miała negatywny wpływ wyłącznie na niską frekwencję podczas plenerowych koncertów, inne miejsca tętniły życiem do późnych godzin nocnych. – Pada i wieje, ale dobra kurtka z kapturem załatwia sprawę – mówi jeden z uczestników Nocy Muzeów. – Wystawy stałe nie uciekną, ale jeśli chce się zobaczyć coś, co jest tylko tej nocy to nie ma wyjścia, ale warto było się zmobilizować, bo klimat tej imprezy jest niepowtarzalny!


Podobnego zdania było wielu innych mieszkańców Łomży i okolicznych miejscowości, dlatego 
już o godzinie 16 nadkomplet publiczności oklaskiwał w Teatrze Lalki i Aktora przedstawienie muzyczne „Zakochani w stylu retro” klubu „Carpe Diem”, a wieczorem równie tłoczno było tam na spektaklu „Paluchy i szuflady”. Pomimo coraz bardziej dającego się we znaki deszczu, który sparaliżował potańcówkę kurpiowską na Starym Rynku, wypłoszył publiczność koncertu „Galeria dobrej piosenki” Studia Wokalnego eMDeK i spowodował znaczne opóźnienie występu klubu „Carpe Diem” przed Muzeum Diecezjalnym, frekwencja w dających schronienie przed ulewą wnętrzach była według organizatorów całkiem niezła. Prym wiodło tu Muzeum Północno-Mazowieckie, gdzie szczególnie oblegano wystawy związane z bursztynem: stałą „Bursztyn w dorzeczu Narwi” i czasową „Bursztyn Polska i świat”; licznych słuchaczy przyciągnął też koncert „Kobiety poety” Filharmonii Kameralnej i występującego w roli solisty-autora wierszy Henryka Gały. Jak co roku nie brakowało też chętnych do zwiedzania katakumb kościoła kapucynów i krypt pod prezbiterium katedry, mniej lub bardziej tłoczno było też w galeriach i innych placówkach, jak np. w Muzeum Diecezjalnym czy Miejskiej Bibliotece Publicznej, zwiedzający pojawiali się też w Galerii Aporia, Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich i Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.
– To fantastyczna sprawa, że można tak sobie krążyć po mieście i zaglądać do muzeów, galerii i wielu innych miejsc – ocenia pan Karol. – Jak widać po frekwencji Noc Muzeów była w Łomży potrzebna,  mimo deszczu dawno nie widziałem o tej porze takich tłumów na starówce!
Wiele osób pojawiło się też na otwarciu wystawy „Przestrzeń i papier” autora słynnej ławeczki Hanki Bielickiej i wielu innych pomników tego typu w całym kraju Michała Selerowskiego 
w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego.
– To pierwsza moja wystawa w Łomży i jestem bardzo zadowolony, że akurat tutaj mogłem pokazać tak wiele różnych rzeczy ze swojej twórczości – mówi Michał Selerowski. – To dorobek kilkunastu lat i myślę, że całkiem fajnie się to prezentuje w przestrzeni tej galerii!
– Co roku na Noc Muzeów nasza galeria przygotowuje wystawę artysty związanego z Łomżą, stąd pochodzącego lub należącego do naszego środowiska – dodaje Karolina Skłodowska, kierownik galerii. – Prace Michała Selerowskiego są w całej Polsce, liczne jego realizacje znajdują się np. w Międzyzdrojach, gdzie portretuje gwiazdy na pomnikach-ławeczkach w charakterystycznych dla nich pozach. Mimo młodego wieku zambrowski rzeźbiarz jest znany, ceniony i zapraszany do współpracy. Cieszę się, że wyrasta na dojrzałego artystę, który może poszczycić się znakomitym dorobkiem!
Wśród uczestników Nocy Muzeów nie brakowało też licznych rodzin z małymi dziećmi, które miały szczególnie dobrą zabawę tam, gdzie było barwnie i ciekawie, czyli w muzeach i galeriach.
– Pogoda nie dopisała, ale już wcześniej obiecałam córce, że wybierzemy się na Noc Muzeów i nie mogłam już wycofać się z tej obietnicy – mówi pani Marta. – Uważam, że jest to bardzo cenna inicjatywa, przede wszystkim dlatego, że dzieci mają możliwość bezpłatnego obcowania z kulturą wysoką, a przede wszystkim przekonują się, jakie to musi być wartościowe, skoro tyle osób wyszło w deszcz z domu i zwiedza te wszystkie wystawy!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę