Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Gady i płazy z... makulatury

Wystawę pokonkursową „Makulatura to nie śmieć – gady i płazy” otwarto w Galerii Bonar Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych. Napłynęły na nią prace plastyczne z całej Polski, a jury nagrodziło i wyróżniło aż 36. autorów, w tym uczniów łomżyńskich szkół. – Żaby, ropuchy, żółwie, jaszczurki i węże, choć o wiele mniejsze od nas, zadziwiają różnorodnością – ocenia juror Paweł Truszkowski. – Owa różnorodność została oddana w konkursowych pracach – w barwnych grafikach, rzeźbach i kolażach. Młodzi portreciści okazali się wnikliwymi obserwatorami świata przyrody – widok ich dzieł wywołuje radość i zaciekawienie!


Konkurs pod hasłem „Makulatura to nie śmieć” jest organizowany przez pracownię plastyczną MDK-DŚT i Annę Bureś od sześciu lat i cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników, wykonujących konkursowe prace z makulatury i różnego rodzaju odpadów.
– Corocznie wymyślamy tematy, które urozmaiciłyby to hasło i dawały nowy impuls do zajęcia się makulaturą – mówi dyrektor MDK-DŚT Roman Borawski. – Ten konkurs jest konkursem plastycznym, ma więc na na celu tworzenie prac, zorganizowanie wystawy, ale jeszcze bardziej istotnym aspektem jest tu budowanie wśród młodych ludzi świadomości proekologicznej.
W tym roku na konkurs nadesłano aż 254 prac, z czego 238 spełniało wymogi regulaminowe, z 34 placówek oświatowych z terenu całej Polski. Oceniało je jury w składzie: Przemysław Karwowski, Anna Bureś, Ewa Bielak i Paweł Truszkowski, które z racji wysokiego poziomu nie żałowało nagród i wyróżnień. W kategorii szkoła specjalna nagrody otrzymali: Kamil Jastrzębski, Daniel Baczewski, Sebastian Jaskóła, Sandra Charko i Paulina Bąkowska, uczniowie ZSS w Łomży. Wśród uczniów szkół podstawowych klas I – III wyróżniono: Kacpra Grądzkiego (SP 5 w Łomży) Bartłomieja Lonca, Jana Ołdakowskiego, Annę Szubiak, Hanię Chmal, Aleksandrę Modzelewską i Wiktorię Łachowską, zaś nagrody zdobyli: Patryk Dobrzyński, Franek Rosuł, Dominika Szubiak i Natalia Metner. W kategorii klas IV – VI wyróżnienia otrzymali: Natalia Pizoń, Dawid Lato, Justyna Ciołek, Małgorzata Niczyporuk, Kinga Wyrzykowska, Agnieszka Zgraja i Sara Tychanowiuk, a nagrody: Wiktoria Plona (SP nr 9 w Łomży), Jan Kozłowski (SP 10 w Łomży), Marysia Faszcza (SP 10 w Łomży), Natalia Wybraniec, Maria Stasiak, Magdalena Lewkowicz, Ania Burdek i Szymon Kościelski. Wśród uczniów gimnazjów i liceów wyróżniono Monikę Magierę i Klaudię Cwalinę (PG 8 w Łomży), a nagrodzono Jakuba Sadowskiego (PG 8 w Łomży), Bartosza Stańko i Klaudię Wysiadecką.
– Lubię malować i chodzę na zajęcia artystyczne w szkole – mówi 8-letni Adrian Cekała, uczeń SP nr 2. – Ten temat bardzo mi się spodobał, a tego żółwia robiłem dwa tygodnie. Najtrudniejszy był sam żółw, bo najpierw musiałem go wyciąć, a później pomalować farbami.
– Ja do mojej pracy wykorzystałam też trochę kaszy gryczanej – dodaje Julia Dąbrowska, szkolna koleżanka i rówieśniczka Adriana. – Najpierw jednak wycięłam żółwia z tektury, okleiłam go i pomalowałam. Potem malowałam tło, gałąź na której siedzi i doklejałam patyczki – robiłam to trzy tygodnie!
Poza ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród dzieci miały też dodatkową atrakcję, prelekcję na temat płazów i gadów wygłoszoną przez Annę Jadczak z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. 
– Wysoki poziom konkursowych prac bardzo nas cieszy – ocenia organizatorka i jurorka Ewa Bielak. – To już kolejny konkurs z cyklu „Makulatura to nie śmieć”, co też ma pewnie wpływ na duże zainteresowanie uczestników. Oceniając prace zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na estetykę wykonania, samodzielność, pomysłowość w wykorzystaniu materiałów, kreatywność i niestandardowe podejście do formy. Najbardziej zaintrygował nas dosyć specyficzny dobór materiałów, co też miało wpływ na wybór nagrodzonych prac.


Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MDK-DŚT/Marcin Kossakowski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę