Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Miejska wigilia oświatowa w Hali Olimpijczyków Polskich

„Cieszmy się, bawmy się, wszystko się raduje, bo od dziś na świecie Pan Jezus króluje” - w radosny nastrój wprowadziła pastorałka chóru Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży pod kierownictwem Ewy Urbanowskiej, który podczas miejskiej wigilii oświatowej wystawił z recytatorami jasełka dla około 100 dyrektorów, wicedyrektorów, pedagogów łomżyńskich przedszkoli i szkół. - Dziękuję Państwu, że pochylacie się nie tylko nad najlepszymi, ale że udzielacie też wsparcia tym uczniom, którzy nie otrzymują go w rodzinach – mówiła wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, akcentując wartość i efektów kształcenia, i troski wychowawczej, aby dzieci i młodzi mogli uniknąć błędów życiowych.

„Długa droga wiodła nas do Ciebie...” - mówili trzej królowie, składając przed żłóbkiem dary, jakie przynieśli Dzieciątku. Wcześniej pastuszkowie, zgromadzeni wokół ogniska z pluszakami w roli stada owieczek i baranków, złożyli swój hołd; potem do Świętej Rodziny przyszły dzieci z dobrymi sercami, czerwonymi, z kartonu, na których były dobrze uczynki w darze. Sprawne przygotowanie chóru, kolędującego „Wśród nocnej ciszy”, to zasługa niezastąpionej Ewy Urbanowskiej, której we współpracy z aktorami z SP 9 pomogli katecheci: Małgorzata Gogol, Agnieszka Frydrych i Łukasz Gniazdowski. Dekorację z „Gloria in excelsis Deo” i łomżyńskim ratuszem – chociaż bez kopuły, ale w płatkach i zaspach śniegu - przygotowała Agnieszka Wysocka, nauczycielka plastyki w SP 9. Organizatorom wigilii w hali sportowej udało się zestroić głośniki z percepcją słuchaczy, i to tak, że dało się usłyszeć, jak szóstoklasista Mateusz Niksa z „żoną i czwórką dzieci” składa hołd Jezusowi.

Życzenia: wspólnoty Polaków i bogatego budżetu
Powitania dokonał Andrzej Piechociński, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miejskiego. W imieniu zaproszonych gości podziękowała gospodarzom: dzieciom, opiekunom, dyr. Bożenie Dziekońskiej i wicedyr. Andrzejowi Flerze Dorota Szymonowicz, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży. Życzyła nam, „aby Polacy do siebie mówili osobiście: nie „wy”, nie „oni”, tylko „my”, co było potem życzliwie komentowane po zakończeniu przemów w części oficjalnej. Poseł Bernadeta Krynicka cieszyła się, że została zaproszona przez tak szacowne gremium, ponieważ „przybycie do kogoś na wigilię to oznaka sympatii”. Poseł Lech A. Kołakowski życzył urzędnikom oświatowym i dyrektorom oraz pracownikom placówek oświatowych, „aby rok 2016 był bogaty w budżecie”. Dar w postaci skromnego stroika świątecznego z wyprężoną świecą przekazał SP 9 Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miasta, zaś przewodnicząca oddziału ZNP Aleutyna Kołos złożyła życzenia.

Rok Miłosierdzia, rocznica chrztu Polski oraz ŚDM
Biskup Tadeusz Bronakowski przypomniał, że ten rok liturgiczny wzbogacony jest przez symbolikę Roku Miłosierdzia, 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży. - Hasło „Miłosierni jak Ojciec” wzywa nas, abyśmy nie ograniczali się do wsparcia szlachetnej akcji charytatywnej, do wzięcia udziału w zbiórce pieniędzy i darów, do wysłania świątecznego smsa na potrzebujących – nauczał bp Bronakowski. - To ma być nasza stała postawa, sposób patrzenia na świat, na drugiego człowieka, potrzebującego... Usprawiedliwiamy się, że nie mamy czasu, talentów, ani środków, aby pomagać innym. W Wilnie spotkałem dziewczynkę w wieku gimnazjalnym w hospicjum dla ciężko chorych. Mieszka w domu dziecka, jest bez jednego oka, posługuje się językiem migowym. Mimo niepełnosprawności, prawie co dnia przychodzi pomagać chorym. Pomyślałem o naszych uczniach.
Biskup zachęcał kierownictwo łomżyńskiej oświaty w ratuszu i placówkach, żeby „myśleć, mówić i żyć, jak ludzie ochrzczeni, jak dzieci Boże, a nie jak ateiści, jak współcześni poganie”. - Musimy odważnie pytać, jak wiele lat temu św. Jan Paweł II: Polsko, co zrobiłaś z własnym chrztem? - mówił biskup Bronakowski. Podkreślił, że zbliżające się Światowe Dni Młodzieży to „szczególne zadanie dla polskiej szkoły, jej nauczycieli i wychowawców”. - Będziemy gospodarzami jednego z największych wydarzeń na świecie – uświadamiał urzędnikom i dyrektorom biskup. - To wielka szansa, aby pokazać to, co w nas najszlachetniejsze. Aby z godnością, dumą, w sposób radosny i nowoczesny pokazać naszą chrześcijańską i polską tożsamość. Proszę, abyście zachęcali młodych do podjęcia formacji duchowej w czasie poprzedzającym ŚDM i spotkania w Krakowie z papieżem.

Mirosław R. Derewońko

Fot. UM Łomża, Łukasz Czech

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę