Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Poetycka Cisza na jesień

Zespół Cisza jak ta po raz pierwszy wystąpił w Łomży, prezentując poetycki program z krainy łagodności w ramach Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej. Oprócz najnowszych piosenek do tekstów współczesnych poetek Barbary Borzymowskiej czy Eweliny Marciniak grupa zaprezentowała też własne opracowania klasyków Wojciecha Bellona, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie zabrakło też w pełni autorskich kompozycji. Jeszcze większy entuzjazm publiczności wywołał zaś bis, w którym uczestniczył szósty i ponoć najpopularniejszy, mimo tego, że nie śpiewa i na niczym nie gra, członek zespołu.

– „Najpiękniej wiatr układa piach tam, gdzie nas nie ma”, dlatego zawsze patrzymy, że jeszcze gdzieś możemy pojechać, gdzie ktoś tych wierszy i piosenek może nie znać, a może chcieć znać – mówi wokalista i lider grupy Michał Łangowski. – Dlatego z uporem maniaka gramy i jeździmy – w tym roku zagraliśmy już 120 koncertów, a łącznie mamy już na koncie ponad 600 występów.
W Łomży Cisza jak ta oczarowała miłośników poezji śpiewanej nie tylko doborem tekstów, ale też ich finezyjnym opracowaniem i wykonaniem. Czworo wokalistów śpiewało zarówno solo, jak i tworzyło bardziej rozbudowane harmonie wokalne, a partie gitar akustycznych i sekcji rytmicznej dopełniały czarowne dźwięki fletu. Warstwa słowna też robiła wrażenie, bowiem zespół z racji swej pierwszej wizyty przygotował przekrojowy repertuar.
– W tej chwili mamy 90 utworów w swoim repertuarze, a podczas koncertu wykonujemy 18-19 piosenek – wyjaśnia Michał Łangowski. – Zawsze mamy problem jakie utwory wybrać, zwłaszcza na pierwsze spotkanie ze słuchaczami, tak jak na dzisiejszy koncert w Łomży. Można wybrać więc tematykę poważniejszą, lżejszą, miłosną – ten koncert był wypadkową tego, co chcieliśmy pokazać i naszego dzisiejszego nastroju.
Stąd obecność w programie refleksyjnych tekstów Jonasza Kofty jak „Taką Ciebie wymyśliłem”, lirycznych „Pocałunków” Haliny Poświatowskiej czy „Mów do mnie jeszcze” Kazimierza Przerwy-Tetmajera, czy też własne, bardzo optymistyczne „Bo tak cię kocham” czy „Zostanę”.
– Jesteśmy zespołem poezji śpiewanej, a treści które przekazujemy, mimo tego, że przekazujemy je w formie lekkiej, staramy się, żeby była ona również przyjemna i czasami wesoła – mówi Michał Łangowski. – Dlatego przeplatamy treści poważne żartami scenicznymi, żeby odpocząć od pewnego patosu, który gdzieś tam w poezji zawsze się kryje.
Były też utwory mniej oczywiste, jak opracowanie listu Agnieszki Osieckiej do Jeremiego Przybory „Byle nie o miłości” oraz przejmująca „Modlitwa konia z transportu” Barbary Borzymowskiej.
– Jesteśmy zespołem kojarzonym z tym naszym futrzakiem i te stosunki między światem ludzi i zwierząt u nas w zespole są, przy naszym trybie życia, maksymalnie poprawne – mówi Michał Łangowski. – Jestem też zwolennikiem tego, żeby poezja przekazywała treści lekkie czy wesołe, ale również te, które mają czegoś naszych słuchaczy uczyć, kiedy przez pryzmat wyśpiewanego wiersza dochodzi się do treści, które na co dzień wypiera się ze świadomości.
Ów futrzak to rzecz jasna zespołowa maskotka, golden retriever Juno, który wyszedł z muzykami na bis, ciekawie zerknął na widownię i spokojnie ułożył się u stóp Aleksandry Frąckowiak.
Po koncercie zaś co prawda nie rozdawał autografów, ale chętnie dawał się głaskać fanom i przyjmował od nich różne smakołyki.
– Juno jeździ z nami wszędzie, bo trzy lata temu z okazji urodzin reszta zespołu uznała, że doskonałym prezentem dla mnie będzie mały piesek – mówi Michał Łangowski. – Trochę mu się jednak urosło, a że nasz tryb życia jest jaki jest, to on też jeździ z nami w trasy koncertowe. Przesypia cały koncert w garderobie, ale jest też prawdziwym miłośnikiem tych momentów, kiedy wychodzi na sam koniec i zbiera największe brawa. Kiedy czasem o nim zapominamy, albo scena jest zbyt mała, jest bardzo niezadowolony i wtedy się do nas nie odzywa!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę